کد خبر: 807733 A

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قزوین خبر داد:

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قزوین در مشارکت‌های مردمی عنوان کرد: در حال حاضر طی یکسال گذشته 70 کانون سلامت در 6 شهر استان تشکیل شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، علی عزیزخانی قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در مشارکت‌های مردمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به شاخص امید به زندگی بیان کرد: یکی از شاخصه های مهم در بحث سلامت، امید به زندگی است.

وی گفت: سن امید به زندگی در سالجاری و طبق اعلام های جهانی در ایران، 76 سال است در حالیکه این میزان در اوایل انقلاب 55 سال بود و میانگین دنیا 71 سال، آمریکا 70 سال و در ژاپن و کشورهای توسعه یافته 85 سال است.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قزوین در مشارکت های مردمی با اشاره به متوسط امید به زندگی در استان قزوین اظهار کرد: در استان قزوین متوسط امید به زندگی 78 سال است اما باید بدانیم 16 الی 17 سال آخر عمر با بیماری همراه است.

عزیزخانی عنوان کرد: در بحث سلامت و حفظ بهداشت، نیاز به مشارکت صد درصد مردم در امر سلامت داریم. مدتی است که بحث اجتماعی شدن سلامت مطرح شده و یکی از راهکارهای مردم در امر سلامت، راه اندازی کانون های سلامت محلات شهری و روستایی است.

وی با اشاره به فعالیت کانون سلامت محله افزود: این کانون ها تشکل هایی اجتماع محور و محلی است که مردم در آن با هدف ارتقا سلامت خود، محله و جامعه مشارکت می کنند. این کانون تشکیلاتی غیردولتی، غیرانتفاعی و کاملا داوطلبانه است.

علوم پزشکی 01

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی در مشارکت‌های مردمی با اشاره به هدف تشکیل این کانون ها اضافه کرد: هدف از تشکیل این کانون ها، استفاده از ظرفیت های مردمی و محلات در ارتقا سلامت جامعه می باشد.

عزیزخانی ضمن اشاره به تعداد کانون های سلامت تصریح کرد: در حال حاضر طی یکسال گذشته 70 کانون در استان تشکیل شده که 24 کانون در قزوین، 20 کانون در تاکستان، 9 کانون در شهرستان البرز، 8 کانون در بویین زهرا، 3 کانون در آبیک و 6 کانون در شهرستان آوج تشکیل شده است و در برنامه دراز مدت در سال 98 و 99، تعداد 120 کانون پیش بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: محل استقرار کانون سلامت، خانه بهداشت، سلامت شهرداری ها و هر مکانی که در محله در بخش دولتی و خصوصی به آن اختصاص دهند می تواند به عنوان یک کانون سلامت محسوب شود.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی در مشارکت های مردمی اضافه کرد:در مراحل تشکیل کانونهای سلامت، ابتدا محله مشخص می شود سپس در محله هدف، با محوریت مرکز بهداشتی درمانی یا خانه بهداشت، هسته اولیه کانون شکل می گیرد که در این هسته رابطان سلامت، سفیران سلامت، گروه های خودیار و افراد داوطلب فعال محلی مشارکت می کنند.

عزیزخانی گفت: طبق آئین نامه، انتخاباتی با حضور نماینده شبکه بهداشت، شهرداری یا بخشداران برگزار می شود و از بین شرکت کنندگان، داوطلبان دبیری کانون و جانشین مشخص می شوند و حتما باید یکی از این دو عضو بانو و یکی دیگر آقا باشد. همچنین ابلاغ دبیر و جانشین دبیر توسط رئیس شبکه سلامت شهرستان، در مناطق شهری توسط شهردار و در مناطق روستایی توسط بخشدار انجام می شود و آئین نامه این کانون ها از سوی وزارت کشور ابلاغ می شود.

دبیر انتخابی به مدت یکسال انتخاب می‌شود و در مرحله بعد مشکلات آسیب و سلامت محله شناسایی می‌شود و پس از فراخوان، تمام داوطلبان محله را جهت عضویت در کانون سلامت طبق فرم های آئین نامه ثبت نام می کنند. فعالیت های سلامت شامل آموزش، ارائه مشاوره، مداخله های محلی در رفع مشکلات شناسایی شده در محله می باشد. همچنین برگزاری مجمع سلامت محله با مشارکت سه گروه مردم و سازمان‌های داوطلب، کارمندان دولتی و افراد متول برگزار می‌شود. این کار موجب مشارکت مردم و کاش هزینه‌های دولتی می شود.

ایران رئیس دانشگاه علوم پزشکی زهرا سلامت مشارکت های مردمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر