کد خبر: 806839 A

مدیرکل دامپزشکی استان خبر داد:

۲۰ تیم سیار و ثابت دامپزشکی استان قزوین در ایام عاشورا و تاسوعا بر ذبح شرعی و بهداشتی دام‌ها نظارت می‌کنند.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، مدیرکل دامپزشکی قزوین روز چهارشنبه با اعلام این خبر افزود: این تیم‌ها از کارشناسان دامپزشکی و روحانیون تشکیل شده و بر ذبح شرعی دام در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان نظارت خواهند کردند.

حمید زینالی افزود: نظارت نکردن بر ذبح دام علاوه بر مشکلات شرعی، ممکن است به انتشار بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در جامعه منجر شده و خطر ابتلا به بیماری‌های دامی را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه ذبح دام در معابر عمومی مخاطراتی را برای عزاداران به دنبال دارد، افزود: بر همین اساس ابزاری سیار برای ذبح دام تدارک دیده شده است تا از آلودگی محیط با خون و فضولات حیوانی پیشگیری شود.

زینالی بر همکاری دستگاه‌های اجرایی در پیشگیری از بیماری‌های دامی تاکید کرد و گفت: مسئولان هیات‌های عزاداری، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در حوزه بهداشت و محیط زیست و سازمان‌های مردم نهاد باید در پیشگیری از بیماری‌های دامی مشارکت کنند.

مدیرکل دامپزشکی قزوین با بیان اینکه بازتاب ذبح دام در فضای مجازی بازخورد خوبی ندارد، افزود: شهروندان از ذبح دام در معابر عمومی پرهیز کرده و سلامت خود و جامعه را به خطر نیندازند.

استان قزوین جامعه سلامت عاشورا دامپزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر