کد خبر: 805405 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان خبر داد:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین با اشاره به خبر "سرقت کتیبه‌های خطی آب انبار مولاوردیخان" در فضای مجازی گفت: درستی یا نادرستی این موضوع در دست بررسی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: بخش‌هایی از کتیبه‌های تاریخی در آب انبار مسجد مولاوردیخان در سال‌های قبل به سرقت رفته بود و بخش باقی مانده جمع آوری شده که موضوع درست یا نادرست بودن موضوع سرقت در حال بررسی است.

خزائلی افزود: امکان دارد متولیان مجموعه خود کتیبه‌ها را جابه جا کرده باشند و یا درصدد نگهداری آن در یک فضای خاص هستند بنابراین این موضوع در حال بررسی و پیگیری است.

وی اضافه کرد: آب انبار مسجد مولاوردیخان قزوین از آثار ثبت شده در فهرست ملی است، اما این مجموعه در اختیار میراث فرهنگی قرار ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: بیشتر سر در مجموعه‌ها و منازل قدیمی دارای کتیبه هستند و در برخی اوقات این کتیبه‌ها برای انجام طرح‌های پژوهشی و دانشگاهی و یا ثبت و تهیه مستندات، جمع آوری می‌شوند.

چند روزی است که در فضای‌مجازی خبری در باره "سرقت کتیبه‌های خطی آب انبار مولاوردیخان" اثر ملک محمد قزوینی از خوشنویسان برجسته ایران منتشر شده است.

در این خبر به نقل از یکی از اساتید خوشنویسی قزوین ارزش مادی کتیبه‌های آب انبار مسجد مولاوردیخان بیش از ۱۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

آب انبار مسجد مدرسه مولاوردیخان قزوین از بنا‌های متعلق به دوره زندیه و قاجاریه است.

سرقت صنایع دستی و گردشگری فضای مجازی مدرسه مسجد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر