کد خبر: 803076 A

معاون میراث فرهنگی قزوین مطرح کرد:

مرحله جدید ساماندهی و مرمت دولتخانه صفوی قزوین با حدود سه میلیارد ریال اعتبار ملی آغاز شد.

به‌گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، معاون میراث فرهنگی استان قزوین روز سه‌شنبه با اعلام این خبر اظهار داشت: در مرحله جدید مرمت دولتخانه صفوی قزوین، رواق‌های موجود در هسته مرکزی این مجموعه با مرمت و بازسازی بدنه آجری، اجرای کانال‌کشی، تثبیت و مرمت کاربندی‌ها، اجرای بامسازی، اجرای کانال کشی و آجر تراشی کل رواق تحت نظارت کارشناسان مرمت این اداره کل انجام خواهد شد.

امیر ارجمند افزود: احیای مجموعه دولتخانه صفوی قزوین از طرح‌های مهم و اولویت دار میراث فرهنگی استان است و امیدواریم با مرمت و ساماندهی بخش‌های آسیب دیده این مجموعه با شکوه تاریخی بتوانیم گام موثری در مسیر حفاظت و نگهداری از آن برداریم.

معاون میراث فرهنگی استان قزوین گفت: مجموعه دولتخانه صفوی یکی از مهمترین محوطه‌های تاریخی – فرهنگی شهر قزوین است که در دل بافت تاریخی این شهر واقع شده و ساماندهی و مرمت بخش‌های آسیب دیده این اثر ارزشمند برای حفظ و نگهداری آن بسیار مهم است.

‌مجموعه باغ صفوی یا دولتخانه صفوی اثری تاریخی مربوط به دوره صفویه و قاجار با مساحتی بالغ بر ۶ هکتار در مرکز شهر قزوین، یکی از مهمترین و ارزشمندترین مجموعه های تاریخی قزوین و از یادگاران پایتختی این شهر در قرن نهم هجری قمری به شمار می رود.

دولتخانه صفوی از چندین بخش به نام‌های سر در عالی قاپو، عمارت نادری، عمارت پهلوی و عمارت قاجاری، گراند هتل، کاخ چهلستون، موزه قزوین، بقعه پیغمبریه و مدرسه امید تشکیل شده است.

استان قزوین مدرسه معاون موزه قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر