کد خبر: 799121 A

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین گفت: دو مجتمع آبرسانی در روستاهای آبیک و تاکستان به عنوان پایلوت کشوری ایمنی آب تعیین شده‌اند که رصد این مجتمع‌ها همواره انجام می‌شود.

سیدمحمدحسین سید ابوترابی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین اظهار کرد: تمام مخاطرات مربوط به حوزه آب و پیرامون آن با همکاری دستگاههای مختلف فرمانداری، بخشداری،جهاد کشاورزی و غیره در مجتمع آبرسانی شهید رجایی روستای یانس آباد شهرستان آبیک و مجتمع آبرسانی شهید اللهیاری تاکستان بر اساس پایلوت کشوری ایمنی در حال بررسی و رصد است.

وی افزود: خدمات بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی لحظه‌ای است و به محض بروز مشکل، در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل ایجاد شده اقدام لازم صورت می‌گیرد.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین ادامه داد: افت آب سفره های زیرزمینی و فرونشست زمین موجب کاهش کیفیت آب و شوری در برخی از روستاهای شهرستان بوئین زهرا شده که مسئولان شرکت آب منطقه ای استان قزوین کنترل و نظارت لازم بر سطح آبهای زیرزمینی دارند.

ابوترابی اضافه کرد: با تحت پوشش قرار گرفتن روستاها در مجموعه شرکت آب و فاضلاب روستایی از آب مطمئن، سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: آب شرب روستاهای تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی از نظر میکروبی، شیمیایی مورد آزمایش قرار می‌گیرد و کلرزنی هم انجام می‌شود.

این مسئول اذعان کرد:   وجود اراضی کشاورزی در مجاورت منابع آبی و استفاده از سموم و کودهای شیمیایی تهدیدی برای منابع آبی محسوب می‌شود که در برخی روستاها با افزایش نیترات مواجه بوده‌ایم و با اقداماتی همچون کفشکنی چاه و حفر چاه جدید برای کاهش نیترات اقدام لازم صورت گرفته است.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین تصریح کرد: باید با مشارکت عمومی، مردمی و دستگاههای دولتی از روند رو به افزایش میزان مصرف سموم و کودهای شیمیایی در اراضی کشاورزی که در مجاورت منابع آبی وجود دارند، با اطلاع رسانی و اقدامات پیشگیرانه جلوگیری کرد.

 

استان قزوین زمین شرکت آب و فاضلاب کشاورزی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر