کد خبر: 798171 A

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد:

زرندی گفت: صنعت ایران حدود سه هزار و هشتصد واحد بزرگ و بیش از هفتاد هزار واحد کوچک دارد و نزدیک به هشتاد و پنج درصد واحدها SME هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، سعید زرندی معاون وزیر صمت در آئین افتتاح نمایشگاه رفع نیازهای فناوری صنایع کوچک و متوسط منطقه ای استان قزوین بیان کرد: کار خوبی که سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام داد موضوع نهضت ساخت داخل و رفع نیازها بود.

وی گفت: سال گذشته سال سختی برای اقتصاد ایران بود. نیمه دوم سال بعد از آبان ماه اثرات این فشارهای بیرونی خود را به عینه نشان داد. دشمن برنامه ریزی کرد یک ضربه کاری به اقتصاد کشور وارد کند و همه این سختی ها موجب کمبود ارز در کشور شد که باید مدیریت می کردیم.

معاون وزیر صمت اظهار کرد: لذا از ابتدای سال 98 به این سمت حرکت کردیم که بدانیم چه نیازهایی داریم و امیدواریم امسال نهضت ساخت داخل را داشته باشیم.

زرندی عنوان کرد: بیشترین محصو وارداتی سال گذشته، ذرت بود که دو میلیارد و نود میلیون دلار هزینه این محصول شد و برنج در رتبه دوم و سومین واردات در بحث قطعات خودرو بود که یک میلیارد و 380 میلیون دلار را دربر داشته است.

وی افزود: بیش از هزار و 550 قلم از کالاها را ممنوع الورود کردیم و بررسی ها نشان می دهد که بیش از شصت درصد داشته های داخل کشور می تواند رفع کننده نیازهای بخش تولید باشد.

 معاون وزیر صمت تصریح کرد: کاری که در وزارتخانه انجام دادیم این بود که نمایشگاه رفع نیازهای فناوری صنایع کوچک اجرا شود و مجموعا سه هزار و دویست قلم نیاز صنایع کوچک در این نمایشگاه مطرح شد.

زرندی اضافه کرد: صنعت ایران حدود سه هزار و هشتصد واحد بزرگ و بیش از هفتاد هزا واحد کوچک دارد و نزدیک به هشتاد و پنج درصد واحدها SME هستند. مدلی که در وزارتخانه پیگیری می شود، مدل ترکیبی است و صنایع کوچک باید به عنوان شبکه های مکمل شکل بگیرند. لذا موضوع خوشه صنعتی در سال 98 موضوع اصلی بود که 40 خوشه صنعتی ایجاد شد.

وی گفت: سیستم بانکی در بهترین حالت بیش از شصت درصد نیاز ما را نمی تواند پوشش دهد بنابراین بحث کلینیک های کسب وکار جدی گرفته شد و در همین راستا مناسب است وام های بانکی به واحدهایی داده شود که مشکل نقدینگی داشته باشند.

 

ایران برنج صنعت وزارتخانه وزیر صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر