کد خبر: 750393 A

رئیس اسکودا بیان کرد:

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران گفت: گرچه ما در زمینه آموزش، دچار نقص هستیم و باید آسیب شناسی درونی داشته باشیم اما متاسفانه مسایل و مشکلات بیرونی این حرفه نیز مجالی برای این کار نمی دهد.

به گزارش ایلنا، مرتضی شهبازی‌نیا در هفدهمین آیین تحلیف کارآموزان وکالت در قزوین افزود: این حجم از دانشجویان و دانش آموختگان رشته حقوق که آموزش کیفی نیز ندیده اند نمی‌توانند در حرفه وکالت موفق باشند.

وی اضافه کرد: تاسیس بیش از اندازه دانشکده های حقوق و پذیرش بی ضابطه دانشجویان این رشته، علاوه بر ضرر رساندن به مردم، به حرفه وکالت نیز آسیب وارد کرده است.

شهبازی نیا با بیان اینکه عده ای در کشور هستند که اجازه نمی دهند هیچ نهادی کارکردهای اصلی خود را داشته باشد، ادامه داد: امروز به بدترین شکل ممکن در خصوص وکالت عمل کرده ایم به طوری که چند برابر کشورهای دیگر دانشکده حقوق ایجاد و بدون کیفیت آموزشی، دانشجو تربیت کرده ایم.

شهبازی نیا ادامه داد: در همین نهاد هم که هنوز 20 سال از تاسیس آن نگذشته در هفده دوره هر سال چند ده نفر وکیل جدید را در هر استان تربیت می کنند.

وی همچنین با اشاره به برخی خصوصیات لازم برای وکلا گفت: رسالت اصلی وکیل تحقق قانون و عدالت است و یک وکیل دادگستری صرفا برای ارتقای معیشت به این حرفه وارد نمی شود.

شهبازی نیا اضافه کرد: یکی از مهمترین نقاط عطف کشور ایران نهضت مشروطه است که با استقلال نهاد وکالت کامل شده است و وکلا نباید با عملکرد نادرست، اعتبار آن را خدشه دار کنند.

وی، داشتن دانش حقوقی را یکی از نیازهای اصلی و مستمر وکلا دانست و اظهار داشت: وکیل بدون دانش و مهارت تحقیق نمی تواند کاری از پیش ببرد بلکه باید با تقویت مهارت و خلاقیت بتواند تحولی در این حرفه ایجاد کند.

رئیس اتحادیه کانون وکلای دادگستری کشور گفت: این استقلال و خود انتظامی برای وکیل نه یک حق، بلکه تکلیف و وظیفه‌ای مهم جهت تحقق عدالت است.

وی با تاکید بر تعهد وکلا به صنف خود افزود: این تعهد علاوه بر مشارکت در پیشبرد امور صنف وکالت، همچنین به این معنی است که نحوه عملکرد وکیل به گونه ای باشد که شان و اعتبار و اعتماد به این صنف را زیر سئوال نبرد.

در پایان این مراسم آیین تحلیف 57 کارآموز وکالت برگزار شد.

ایران حقوق مشکلات دادگستری آسیب شناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر