کد خبر: 748618 A

در دیداری مطرح شد؛

در دیدار کوهنوردان شهرستان آبیک با فرماندار آبیک بیان شد که پیغمبرکوه خط قرمز مردم آبیک و کوهنوردان است و حق زندگی و نفس کشیدن دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، رضا یعقوبی نماینده کوهنوردان همراه جمعی از جمعی از کوهنوردان، دوستداران طبیعت و محیط زیست شهرستان آبیک در دیدار با شهرام احمدپور فرماندار این شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری با اشاره به فعالیت معدن 181 هکتاری در پیغمبرکوه اظهار کرد: زمانی که فعالیت این معدن در سه سال پیش آغاز شد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین، امام جمعه مرحوم آبیک، استاندار وقت و مسئولان وقت شهرستان آبیک، مسئولان قضایی و نمایندگان مجلس طرفدار پیغمبرکوه بودند و با حمایت از بام آبیک، پیگیری لازم هم انجام شد.

وی افزود: شرکت سیمان، نیروگاه شهید رجایی، ریزگردهای جنوب از سویی و وجود شهرک صنعتی و کارخانه سم کک‌پزی و استقرار انواع دامداری‌ها و مرغداری‌ها ازسویی دیگر شهر آبیک را محاصره و خفه کرده در حالیکه پیغمبرکوه تنفس‌گاه این شهر محسوب می‌شود اما مورد بهره‌برداری معادن مختلف قرار گرفته است.

این نماینده کوهنوردان ادامه داد: حتی زمانی از اداره منابع امور آب گزارشی از مسیر سیل از پیغمبرکوه تهیه شده بود و میزان دبی آب هم مشخص شده بود اما گزارش به گونه دیگری به مسئولان ارائه شده بود.

یعقوبی با بیان اینکه مدافع پیغمبرکوه هستیم و منفعت شخصی و خصومت شخصی هم نداریم، اضافه کرد: آبیکی‌ها حق زندگی و نفس کشیدن دارند و باید منافع عام در نظر گرفته شود؛ همچنین باید به گونه‌ای عمل کنیم که مورد لعن و نفرین آیندگان قرار نگیریم.

وی تصریح کرد: برداشت معدن مورد نظر از پیغمبرکوه، دقیقا در مسیر آب و سیل قرار دارد و نسل آینده با تبعات سیل مواجه می‌شود.

معدن، قلب پیغمبرکوه را هدف گرفته است

سهراب قره‌داغی یکی دیگر از کوهنوردان شهرستان آبیک در این دیدار با ذکر این مطلب که خط قرمز کوهنوردان و مردم شهر آبیک، پیغمبرکوه است،

 خاطرنشان کرد: اذعان نمی‌کنیم که مجوز معدن مذکور باطل شود بلکه خواستار حفظ بام آبیک هستیم چرا که فعالیت این معدن در قلب و چشم و پیغمبرکوه قرار گرفته و در حال تخریب است.

به گزارش ایلنا، سه سال پیش پس از آغاز فعالیت معدن 181 هکتاری در پیغمبرکوه، اعتراض‌های زیادی بین مردم، امام جمعه وقت و مسئولان شهرستان آبیک ایجاد شده بود.

معدن آبیک قزوین پیغمبرکوه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر