کد خبر: 733893 A

جمعه 10 اسفند صورت می‌گیرد؛

جشنواره رژه و تیپ‌های مختلف اسبان اصیل ایرانی جمعه دهم اسفند ماه در روستای باقرآبادترک شهرستان آبیک برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، جشنواره رژه و تیپ‌های مختلف اسبان اصیل ایرانی جمعه دهم اسفند ماه در روستای باقرآبادترک شهرستان آبیک برگزار می‌شود.

رامین خلج مسئول هماهنگ‌کننده برگزاری جشنواره رژه و تیپ‌های مختلف اسبان اصیل ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین اظهار کرد: این جشنواره با هدف معرفی و شناساندن اسبان اصیل ایرانی توسط مالکان آنها که از شهرهای مختلف حضور می‌یابند، برگزار می‌شود.

وی اسب را فرهنگ و اسب‌سواری را ورزش ایرانی و اسلامی فراموش شده در کشور ذکر کرد و افزود: ورزش سوارکاری، ورزشی قدرتی است و در یادگیری مطالب و تقویت ذهن بسیار موثر است.

این مسئول ادامه داد: در جشنواره رژه و تیپ‌های مختلف اسبان اصیل ایرانی بالاتر بودن سطح اسب ایرانی از خارجی به نمایش گذاشته می‌شود که می‌توان به اسبان اصیل ایرانی مانند عرب خوزستان، کرد، دره‌شوری، ترک قشقایی، ترکمن و اسبچه خزری اشاره کرد.

مسئول هماهنگ‌کننده برگزاری جشنواره رژه و تیپ‌های مختلف اسبان اصیل ایرانی اضافه کرد: جوانان امروز به سمت فرهنگ غربی و استفاده ازاسبان امریکایی و انگلیسی در حال سوق یافتن هستند که باید از این امر جلوگیری کرد تا ریشه‌کن شود و اسبان اصیل ایرانی را حفظ کرد.

خلج با بیان اینکه شهرستان آبیک پتانسیل بسیار بالایی در زمینه پرورش و نگهداری اسب دارد، خاطرنشان کرد: اسب‌سواری از قدیم در شهرستان آبیک رواج داشته که به مرور زمان از بین رفته که با برگزاری جشنواره‌ها، سعی می‌شود این شهرستان به جایگاه گذشته خود بازگردد.

وی تصریح کرد: دشت الله‌آباد شهرستان آبیک بستر مناسبی برای سوارکاری است و می‌توان با جذب سرمایه‌گذاران در این زمینه برای شهرستان درآمدزایی کرد.

مسئول هماهنگ‌کننده برگزاری جشنواره رژه و تیپ‌های مختلف اسبان اصیل ایرانی یادآور شد: اسب یک رفاقت دیرینه با انسان دارد و اسب‌سواری موجب نشاط و شادی می‌شود که باید در این زمینه ترویج این ورزش در بین قشرهای مختلف مردم فرهنگ‌سازی کرد.

 

ذهن سرمایه شادی ایرانی اصیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر