کد خبر: 730334 A

زاهدی عنوان کرد:

استاندار قزوین گفت: صنعت حمل ونقل در کشور بدون قزوین ابتر می‌ماند و با مشکل مواجه می‌شود اگر قزوین به این شکل وجود نداشت.

به گزارش ایلنا از قزوین، عبدالمحمد زاهدی در جلسه شورای اداری استان قزوین که با حضور وزیردادگستری برگزار شد، اظهار کرد: استان قزوین به لحاظ موقیعت جغرافیایی، شرایط اقلیمی، آب و هوایی و تاریخی و فرهنگی جزء استان‌های نمونه کشور است و ویژگی خاصی دارد.

وی افزود: موقعیت جغرافیایی قزوین به گونه‌ای است که از تهران به شمال، شمال‌غرب و غرب کشور است و صنعت حمل و نقل در کشور بدون قزوین ابتر می‌ماند و با مشکل مواجه می‌شود اگر قزوین به این شکل وجود نداشت.

استاندار قزوین ادامه داد: گرچه قزوین یک صدم وسعت کشور را ندارد اما چهارمین استان در تولید محصولات کشاورزی است و ظرفیت بیشتری از این را دارد که در حال برنامه‌ریزی هستیم به رغم‌ مشکلاتی که در حوزه آب وجود دارد می‌توانیم با شیوه‌های نوین آبیاری و کشاورزی کشت دسترسی به تولید محصولات بیشتر داشته باشیم.

زاهدی استان قزوین را از مهم‌ترین مراکز صنعتی کشور و دارای تنوع صنعتی از سنگین‌ترین تا سبک‌ترین صنایع ذکر و اضافه کرد: بقیه صنایع در سایر نقاط کشور هم از صنایع استان قزوین تغذیه می‌شوند و علاوه بر صادرات غیرنفتی در برخی صنایع استان سرآمد است که می‌توان به رتبه نخست شیشه و شوینده‌ها اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: به‌خاطر تاریخ طولانی هفت هزار ساله‌ای که استان قزوین دارد و حدود 500 سال پیش در دوران صفویه حدود 53 سال پایتخت ایران بود دارای بناهای تاریخی زیادی است و جاذبه‌های بسیار خوبی دارد که در رونق صنعت گرشدگیری تاثیرگذار است.

این مسئول تصریح کرد: وجود قومیت‌های مختلف چهره فرهنگی نسبتا منحصری را در استان قزوین به وجود آورده که به خاطر مهاجرت‌های گذشته صورت گرفته و همه برادرانه در کنار هم زندگی می‌کنند.

زاهدی افزود: بیش از 50 واحد دانشگاهی در استان قزوین وجود دارد و دانشگاه بین‌المللی امامخمینی (ره) از دانشگاه‌های بزرگ است که اساس کار این دانشگاه که پایه‌ریزی آن بر مبنای جذب دانشجویان خارج از کشور است. دانشگاه آزاد هم قابل رقابت با دانشگاه‌های دولتی است و مرکز مسابقات رباتیک کشور و آسیا است.

این مسئول ادامه داد: با فعالیت‌هایی که از طریق سازمان انرژی اتمی و پژوهشکده دانشگاه بنیاد ر حال اجرا است در آینده استان قزوین به مرکز بزرگ علمی کشور تبدیل می‌شود گرچه ممکن است به دلیل کمبود منابع تحقق این مهم زمان‌بر باشد اما کارهای اجرایی آغاز شده و در حال سرمایه‌گذاری است.

استاندار قزوین اضافه کرد: مسؤولان باید به دور از سیاست‌بازی‌ها و منازعاتی که ممکن است وقت آنان را بگیرد، در کنار هم به حل مشکلات مردم بپردازند.

زاهدی با اشاره به بیانیه رهبر انقلاب، بر توجه مسئولان به نکات لازم در این بیانیه خاطرنشان کرد: دستاوردهایی که رهبر انقلاب بیان کرده‌اند، دستاوردهای نرم‌افزاری است که با توجه به شعارهای انقلاب شکل گرفته و شعارها هم منطبق بر فطرت انسان است.

استان قزوین مهاجرت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر