کد خبر: 719392 A

مدیرکل بهزیستی قزوین در گفت‌وگو با ایلنا:

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: در طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه (C.B.R) 100 درصد معلولان روستایی معادل هفت هزار و 600 نفر شناسایی و تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

علیرضا وارثی در گفت‌وگو با خبرنگا ایلنا در قزوین، اظهار کرد: در طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه (C.B.R) در پی تحقق حقوق و فرصت‌های برابر برای معلولان روستایی بوده و توانمند سازی، ارتقای کیفیت زندگی و ایجاد اشتغال فرد معلول از اهداف مهم آن است.

وی افزود: توانبخشی مبتنی بر جامعه (C.B.R)، یک استراتژی برای دسترسی بهتر معلولان به خدمات توانبخشی بوده که از سال 87 اجرایی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین مهم‌ترین مأموریت C.B.R را توانمندسازی افراد معلول، خانواده‌های آنان و جامعه محلی از طریق افزایش آگاهی، ارتقای مشارکت، کاهش فقر و فراهم کردن نیازهای اساسی برای دسترسی به بهداشت، آموزش و فرصت های معیشتی مددجویان برشمرد.

وارثی افزود: فعالیت‌های C.B.R در چارچوب‌هایی با عناوین سلامت، آموزش، معاش اجتماعی، توانمندسازی در زمینه سلامت، ارتقای سطح سلامت فردی، پیشگیری، مراقبتهای پزشکی و توانبخشی فرد مطرح است.

وی از دیگر فعالیتهای این طرح را آموزش معلول، اعضای خانواده و جامعه محلی، توسعه مهارتهای فردی، خوداشتغالی، خدمات مالی و حمایت های مددکاری عنوان کرد و گفت: در بخش معاش می‌توان به توسعه مهارت‌های فردی، خوداشتغالی، اشتغال و دستمزد برای خدمات مالی و حمایت های مددکاری و در مولفه اجتماعی به روابط ازدواج و خانواده، سرگرمی، اوقات فراغت، ورزش و موضوع عدالت اجتماعی اشاره کرد.

این مسئول ایجاد اشتغال پایدار برای معلولان را از مهم‌ترین اهداف این طرح ذکر و خاطرنشان کرد: در صورت آموزش به خانواده‌ها و مناسب‌سازی محیط می‌توان شرایط بهتری را برای زندگی افراد معلول و توانمندسازی آنها فراهم کرد که در صورت ارایه آموزش‌های مهارتی اشتغال پایداری را برای فرد معلول فراهم می کند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین با بیان اینکه 23 تن از تسهیل‌گران و چهار گروه خود یار تحت نظارت بهزیستی در برنامه‌های توانبخشی مبتنی بر جامعه حضور دارند، تصریح کرد: این گروه در پی آن هستند تا با ارائه آموزش به خانواده‌ها و مناسب‌سازی محیط بتوانند شرایط بهتری را برای زندگی افراد معلول و توانمندسازی آنها فراهم کنند.

وارثی با بیان اینکه ارائه وسایل کمک توانبخشی، ایجاد اشتغال و توانمندسازی معلولان از جمله رویکرد طرح CBR است، افزود: در این راستا ارائه تمامی هزینه‌ها توسط این نهاد حمایتی برای معلولان در نظر گرفته می‌شود.

وی مطرح کرد: توانبخشی مبتنی بر جامعه به دنبال تغییر نگرش منفی نسبت به معلولان و ورود آنها به صحنه اجتماعی از طریق تقویت توانمندی‌ها است.

استان قزوین بهزیستی پوشش جامعه معلولان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر