کد خبر: 717320 A

احمدپور بیان کرد:

فرماندار شهرستان آبیک گفت: شهر آبیک در محاصره انواع آلودگی‌ها قرار گرفته است.

به گزارش ایلنا از قزوین، شهرام احمدپور در مراسم روز هوای پاک شهرستان آبیک که با همکاری اداره حفاظت از محیط‌زیست آبیک و اداره آموزش و پرورش این شهرستان در سالن جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: موضوع حمل و نقل عمومی در شهر آبیک مغفول مانده که لازم است مدیریت شهری این شهر بر پیگیری و اختصاص بودجه در این زمینه در سال 98 اقدام کند.

وی افزود: با راه‌اندازی حمل و نقل عمومی در شهر آبیک، از میزان تردد خودروهای شخصی و سوءاستفاده آنها از مردم کاهش می‌یابد.

فرماندار شهرستان آبیک با بیان اینکه این شهرستان از نظر جغرافیایی با آلودگی‌های متفاوتی مواجه است، ادامه داد: دشت وسیع الله‌آباد در جنوب شهرستان آبیک کانون ریزگردها بوده و آلایندگی شرکت سیمان و وجود معادن مختلف و متعدد در شمال شهر آبیک در حوزه شرکت سیمان و سیپورکس از سویی دیگر و همچنین نیروگاه شهید رجایی شهرستان آبیک را در محاصره آلودگی قرار داده است.

احمدپوراضافه کرد: امروز به واسطه زندگی ماشینی و شهری استفاده از تکنولوژی‌های متفاوت همچون خودرو، لوازم برقی و غیره، شرایط محیط زیست دارای تغییراتی شده و آلودگی به همراه دارد.

وی خاطرنشان کرد: در این همایش باید از متولین ایجاد آلودگی هوا در شهرستان آبیک دعوت به عمل می‌آمد تا بیشتر از کسب منافع شخصی و محدود کردن خود در دایره اهدافشان، به فکر مردم و محیط زیست این شهرستان می‌شدند.

این مسؤول تاکید کرد: انتقال مفاهیم زیست محیطی و داشتن هوای پاک به دانش‌آموزان برای تسری به خانواده‌ها ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: امروز در حوزه زیست محیطی با حجم عظیمی از زباله‌های خانگی مواجه هستیم که از مهم‌ترین عوامل آلوده‌کننده محیط زیست محسوب می‌شود.

حفظ هوای پاک با مشارکت مردم و مسؤولان محقق نمی‌شود

محمد ایران‌نژاد رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک هم در این همایش گفت: در روزهایی که اعلام می‌شود، هوا آلوده است شهروندان آبیکی باید در از حضور در محل‌های پرتردد ترافیکی و مراکز شهر دوری کرده و از خودروی شخصی استفاده نکنند.

وی افزود: همچنین شهروندان می‌توانند از دوچرخه استفاده کرده و یا پیاده‌ر‌روی کنند و در زمانی که وضعیت هوا اضطرار است فعالیت کودکان و بیماران قلبی و عروقی در خارج از منزل ممنوع است.

این مسؤول منابع آلودگی هوا را منابع طبیعی و مصنوعی ذکر و ادامه داد: برخی آتش‌سوزی‌ها که در طبیعت رخ می‌دهد با دخالت انسان، تعادل و تناسب طبیعت به هم می‌ریزد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک اضافه کرد: بدون مشارکت مردم و مسؤولان، حفظ هوای پاک محقق نمی‌شود.

ایران‌نژاد خاطرنشان کرد: بین 60 تا 70 درصد آلودگی هوا ناشی از آلودگی خودروها است که طی تفاهم‌نامه شرکت نفت و محیط زیست، استفاده از گازوئیل در کاهش آلودگی هوا نقش مهمی ایفا کرده است.

اداره آموزش و پرورش حفاظت از محیط زیست حمل و نقل عمومی زباله کودکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر