کد خبر: 714765 A

وارثی در گفت‌ وگو با ایلنا بیان کرد:

مدیر کل بهزیستی استان قزوین گفت: مراکز مشاوره پزشکی ژنتیک دولتی و خصوصی تحت نظارت سازمان بهزیستی در شهرستان‌های قزوین، بوئین‌زهرا و آبیک فعال هستند.

علیرضا وارثی در گفت‌وگو با ایلنا اظهار کرد: 5.2 درصد نوزادانی که زنده متولد می‌شوند، دچار بیماری‌های ژنتیکی هستند و در هر دقیقه هشت کودک معلول در دنیا متولد می‌شود که در کشور ما سالانه 50 هزار کودک مبتلا متولد می‌شود.

وی افزود: 3.1 درصداز جمعیت‌های مختلف در دنیا به عقب‌ماندگی ذهنی مبتلا هستند که در کشورهای در حال توسعه 2تا4 برابر است.

مدیر کل بهزیستی استان قزوین با بیان اینکه دو هزار و 200 بیماری ژنتیکی تاکنون شناخته شده ادامه داد: پنج درصداز علل معلولیت‌های شدید بینایی، شنوایی و عقب‌ماندگی ذهنی، ژنتیک است .

وارثی اضافه کرد: در بررسی 300 هزار زوج ایرانی 38درصد ازدواج فامیلی هستند که بیش از 27درصد آنها (71درصدکل آنها)از بالاترین درجه خویشاوندی (درجه 3) برخوردار هستند .

وی خاطرنشان کرد: خانواده‌هایی بیش از 6 معلول ذهنی دارند و روستایی هم وجود دارد که بیش از 70 درصد جمعیت آن ناشنوا هستند.

این مسئول تصریح کرد: به نظر می‌رسد مشاوره ژنتیک می‌تواند در پیشگیری از معلولیت،ارتقای سطح سلامت جسم و روان جامعه از طریق کاهش تولد نوزاد معلول بسیار موثر باشد.

مدیر کل بهزیستی استان قزوین افزود: مشاوره ژنتیک به معنی ایجاد یک رابطه دو طرفه است که در آن مشاور به فرد مراجعه‌کننده در زمینه‎‌های مختلف کمک می‌کند.

وارثی ادامه داد: در مراکز مشاوره ژنتیک، مشاوره در مورد تشخیص و پیش آگهی و کنترل بیماری با هدف پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک،بررسی روش به ارث رسیدن بیماری و خطر تکرار آن در سایر افراد خانواده و شناسایی روش‌های موجود برای کاهش عوامل خطرزا ارائه می‌شود.

وی با اشاره به وجود مراکز مشاوره پزشکی ژنتیک دولتی و خصوصی  تحت نظارت سازمان بهزیستی در شهرستان‌های قزوین و بوئین‌زهرا و آبیک توضیح داد: در این مراکز به ارائه مشاوره‌های تخصصی و تعیین ریسک خطر برای مراجعان در زمینه‌های پیش از ازدواج، قبل از بارداری ، حین بارداری ، وجود بیماری‌های پر خطر و تکرار شونده در خانواده ، وجود فرزند معلول و غیره پرداخته می‌شود.

این مسئول افزود: در صورتی که پزشک مشاور ژنتیک جهت تشخیص ضروری است، مراجعان برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه‌های تخصصی ارجاع داده می‌شوند که برای مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و افراد نیازمند کمک هزینه آزمایش در نظر گرفته می‌شود.

مدیر کل بهزیستی استان قزوین با بیان اینکه در ازدواج‌های فامیلی مشاوره ژنتیک الزامی است، اذعان کرد : در صورتی که در خانواده سابقه عقب‌ماندگی، نقص‌های مادرزادی ، بیماری‌های متابولیکی، ناشنوایی و نابینایی و غیره وجود داشته باشد، مشاوره ژنتیک لازم و ضروری است.

وارثی یادآور شد: در سال گذشته دو هزار و 300 نفر به مراکز مشاوره ژنتیک در استان قزوین مراجعه کرده‌اند.

 

استان قزوین بهزیستی دولتی و خصوصی مراکز مشاوره مشاوره ژنتیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر