کد خبر: 713881 A

کازانی خبر داد:

رئیس اداره بهزیستی شهرستان آبیک از اجرای طرح مشاوره رایگان ژنتیک برای 650 نفر در این شهرستان خبر داد.

یوسف کازانی در گفت‌وگو با ایلنا در قزوین، اظهار کرد: طرح مشاوره رایگان ژنتیک برای 650 نفر در قالب 350 نفر از زوجین پیش از ازدواج و افراد در شرف ازدواج و زوجینی که هنوز صاحب فرزند نشده‌اند، از 15 آذر ماه آغاز شده و تا 15 بهمن ماه در این شهرستان ادامه دارد.

وی افزود: همچنین برای 300 نفر از افراد 15 تا 25 ساله مجرد آقا و خانم شهرستان آبیک مشاوره ژنتیک برگزار می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان آبیک ادامه داد: برای اجرای طرح مشاوره ژنتیک دو پایگاه در نظر گرفته شده که شامل پایگاه سلامت بیاضیان و در روزهای یکشنبه و سه‌شنبه از ساعت 8:30 تا 10 صبح پذیرای افراد است.

کازانی اضافه کرد: یک پایگاه هم در ساختمان ماج مطب مامایی مریم قاسمی واقع در خیابان طالقانی جنب فروشگاه ماهان کوچه عطاردی روزهای زوج از ساعت 17 تا 19 در نظر گرفته شده که علاقمندان می‌توانند برای مشاوره ژنتیم به این پایگاه مراجعه کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح مشاوره ژنتیک در سه سطح توضیح داد: در سطح نخست پس از مراجعه افراد به دو پایگاه مذکور اگر سالم باشند و مشکلی نداشته باشند پرونده آنها بسته می‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: در سطح دوم اگر افراد مشکلاتی داشته باشند به مرکز ژنتیک پیوند شهر آبیک ارجاع داده می‌شوند و اگر مشکل آنان حل نشد در مرحله آخر به مرکز ژنتیک در تهران که زیر نظر بهزیستی فعالیت می‌کند، ارجاع داده می‌شوند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان آبیک مجری طرح مشاوره ژنتیک را موسسه گامی به سوی موفقیت زیر نظر این اداره بیان کرد: 50 درصد معلولیت‌ها، ژنتیکی هستند که نخستین علت مرگ و میر در کودکان زیر پنج سال هم اختلالات ژنتیکی است.

کازانی با بیان اینکه اختلالات ژنتیکی قابل پیشگیری است اما قابل درمان نیست، افزود: علاقمندان به مشاوره تلفنی ژنتیک می‌توانند با شماره همراه 09191897010 تماس حاصل کنند.

بهزیستی درمان ژنتیک کودکان مشاوره ژنتیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر