کد خبر: 710025 A

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین خبر داد؛

مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین در حاشیه بازدید از منطقه جنگلی حفاظت شده فتح‌آباد در بخش مرکزی بوئین زهرا گفت: دشت‌های قزوین، در معرض خطر فروچاله‌های عظیم قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، قدرت‌الله مهدیخانی مدیر کل مدیریت بحران استان در حاشیه بازدید از منطقه جنگلی حفاظت شده فتح‌آباد در بخش مرکزی بوئین‌زهرا که با همراهی مدیر کل منابع طبیعی، بخشدارمرکزی بوئین‌زهرا و جمعی‌از کارشناسان و متخصصان امر صورت گرفت، گفت: بنا به گزارش اداره کل منابع طبیعی استان، ترک‌های بزرگ و عمیقی به شکل حلقوی و شعاعی به صورت ناگهانی در اراضی جنگل‌کاری شده فتح آباد رخ داده که طول آنها  مجموعا" به حدود 3 کیلومتر رسیده  و عمق آنها از چند سانتی متر تا چند ده متر متغیر است.

وی افزود: در پی بازدید تخصصی از منطقه یاد شده و بررسی ساز وکار ترک‌ها، پدیده فرونشست زمین در این منطقه مسجل و دستور نصب علائم هشدار و تمهیدات ایمنی برای  ورود افراد و احشام به این منطقه صادر شد.

مهدیخانی ادامه داد: این ترک‌ها  در نتیجه افت آب و نشست سفره  در مناطقی که برداشت بی رویه از منابع آب زیر زمینی وجود دارد، رخ می‌دهد و با گذشت زمان و در صورت ادامه روند کاهش آب در سفره زیر‌زمینی ، به ریزش و ایجاد فروچاله‌های عمیق در منطقه منجر شده که دشت‌های قزوین ، متاسفانه شاهد روند رو به رشد این پدیده، با سرعت بسیار زیاداست.

این مقام مسئول ادامه داد: متاسفانه ترکهای ایجاد شده در فاصله  کمتر از صد متری جاده اصلی رخ داده و با پیشروی به سمت زیر ساخت‌ها و روستاهای اطراف، می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برجا بگذارد.

مهدیخانی در پایان گفت: تنها راه جلوگیری از وقوع و گسترش پدیده فرونشست، که بیشتر دشتهای ایران را با خطر جدی روبه رو ساخته، کنترل و محدود کردن برداشت آب از منابع زیر زمینی است که خوشبختانه در استان، اقدامات خوبی در این راستا در حال انجام است.

 

استان قزوین جاده رشد مدیریت بحران بوئین زهرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر