کد خبر: 201795 A

معاون برنامه‌ریزی استاندار قزوین:

کسب اطلاعات چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی با تبلت انجام می شود

مدیر اجرای سرشماری استان قزوین گفت: برای اولین بار، کسب اطلاعات چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی در استان نیز مانند کشور با تبلت انجام می‌شود.

به گزارش ایلنا و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری، امیدعلی پارسا امروز در اولین جلسه ستاد هماهنگی سرشماری عمومی کشاورزی استان قزوین با بیان این مطلب افزود: سرشماری اقدامات بسیار سنگین و پرهزینه است و هر ۱۰ سالی یکبار در کشور به موجب فرمان رئیس جمهور اجرا می‌شود. آخرین سرشماری عمومی کشاورزی در سال ۸۲ انجام شد و امسال نیز چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی نیز برگزار می‌شود.

وی افزود: مهم‌ترین ویژگی این سرشماری این است که اخذ اطلاعات به صورت مکانیزه و تبلت صورت می‌گیرد و روزانه نیز اطلاعات جمع آوری شده از طریق اینترنت به تهران ارسال می‌شود.

ولی با بیان اینکه سهم بخش کشاورزی در اشتغال ۲۱ درصد و سهم ارزش افزوده استان ۲۴ درصد است، افزود: امنیت غذایی و کارکرد‌هایی که بخش کشاورزی در صورت طبیعی دارد و مستقل از دیگر بخش‌ها خود را نشان می‌دهد و رشد پایدار را نیز همراه با امنیت غذایی ایفا می‌کنند.

پارسا با بیان اینکه در استان بیش از ۹۰ درصد امنیت غذایی توسط بخش کشاورزی انجام می‌شود در ادامه افزود: اولین کارکرد سرشماری این است که اطلاعات و آمار در تمام سطوح در اختیار برنامه ریزان قرار می‌گیرد مثلاً اطلاعات تا حد بلوک‌های شهری، خانوار‌ها در بدست می‌آید.

مدیر اجرای سرشماری استان افزود: مهم‌تر از این موارد باید برای کارهای نمونه‌ای که انجام می‌دهیم یک چهارچوب خاصی داشتند باشیم که به عنوان خروجی سرشماری باشد.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار افزود: راستی آزمایی برای اطلاعات سازمان‌های کشاورزی در استان‌ها با نتایج سرشماری صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: امیدواریم خروجی سرشماری رسیدن به یک آمار واحد برای ارائه به مجامع جهانی باشد.

پارسا افزود: از صدا و سیما انتظار اطلاع رسانی خوب و مناسب را داریم. زیرا مهم‌ترین مساله در سرشماری کسب اطلاعات و آمار درست و صحیح کشاورزان است که به آمارگیران ارائه می‌دهند و برنامه ریزی لازم برای این امر بایستی در استان صورت بگیرد تا به فرهنگ عمومی تبیین شود که اطلاعات درست باعثبرنامه ریزی مناسب و صحیح خواهد شد و این اطلاعات، صد در صد محرمانه خواهد بود.

وی با بیان اینکه چارت تشکیلاتی برای کل کشور برنامه ریزی شده است که براساس آن تقسیم کار صورت می‌گیرد، افزود: در شهرستان‌ها نیز فرمانداران مدیران اجرای سرشماری هستند.

استان قزوین اشتغال اینترنت بخش کشاورزی رئیس جمهور رشد روابط عمومی صدا و سیما کشاورزی معاون برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر