کد خبر: 1081761 A

رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: استان قزوین در مبارزه با انواع آفت از جمله ملخ مراکشی، سن گندم و مگس زیتون عملکرد موفقیت آمیزی داشته و همین امر از طغیان این آفت‌ها جلوگیری کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، علی بهرامی با اشاره به وضعیت مبارزه با آفت ملخ مراکشی گفت: تاکنون نزدیک به ۱۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین که مستعد آلودگی بوده و امکان طغیان این آفت در آن‌ها وجود داشت از سوی کارشناسان حوزه حفظ نباتات و مدیریت ترویج جهاد کشاورزی مناطق سم پاشی شده است.

رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی قزوین ادامه داد:  آفت ملخ مراکشی در صورت بزرگ و بالدار شدن می‌تواند با طغیان در مزارع و باغ‌ها، هر گیاه سبزی را که در سر راه خود قرار دارد از بین ببرد.

وی ابراز کرد: کار مقابله با این آفت از اواخر اسفند ماه سال گذشته آغاز شده بود و همچنان ادامه دارد و همین سم پاشی بموقع از طغیان این آفت در اراضی کشاورزی استان و بروز خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کرده است.

این مسئول افزود: قزوین بعنوان یکی از استان‌های موفق در مبارزه با آفت سن مادر گندم  به شمار می‌آید و به دلیل مقابله مناسب در مورد این آفت نیز گزارشی از طغیان و بروز مشکل ثبت نشده است.

وی عنوان کرد: در حوزه باغبانی نیز کار مبارزه با آفت مگس زیتون مطابق با سال‌های گذشته با ایجاد ایستگاه‌های ردیابی و نصب کارت زرد انجام شده است.

بهرامی گفت: خشکسالی و سرمازدگی در کنار آفات یاد شده از مهم‌ترین مخاطرات بخش کشاورزی قزوین به شمار می‌روند؛ از این رو جایگزینی ارقام مقاوم به خشکی و سرما با توجه به مخاطرات خشکسالی و سرمازدگی ابتدا و اواخر سال‌ها در دستور کار حوزه مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی قزوین قرار دارد.

استان قزوین جهاد کشاورزی سرما مدیریت بحران گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر