کد خبر: 1064154 A

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان:

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: هزار و ۴۵۰ هکتار از مزارع گندم و جو بر علیه آفت سمپاشی شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط‌عمومی جهاد کشاورزی استان قزوین، یوسف درخشان با اعلام این خبر گفت: ۱۳۰ شبکه مراقبت متشکل از کارشناسان مراکز دهستانها، شهرستان‌ها و ستاد استان رصد و پایش ۲۰۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو را برای تعیین بهترین زمان سمپاشی برعلیه سن غلات که از منطقه به منطقه و حتی مزرعه به مزرعه می‌تواند متفاوت باشد برعهده دارند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین افزود: از ابتدای شروع مبارزه با این آفت تاکنون هزار و ۴۵۰ هکتار از مزارع گندم و جو بر علیه این آفت سمپاشی شده است.

درخشان با بیان اینکه سن غلات از آفات مهم در مزارع گندم و جو محسوب می‌شود، اظهار کرد: در شرایط طغیانی و فقدان کنترل، این آفت می‌تواند تا ۱۰۰ درصد به مزارع گندم و جو خسارت وارد کند.

درخشان تصریح کرد: خسارت کمیّ این آفت مربوط به سن مادری و خسارت کیفی آن مربوط به پوره است که خوشبختانه طی سه سال اخیر میزان خسارت و سن زدگی گندم تولیدی استان بر اساس گزارش اداره کل غله به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش داشته و به طور میانگین ۳۵ صدم درصد بوده است.

وی افزود: میزان سن‌زدگی بالای ۲ درصد، کیفیت و خاصیت نانوایی گندم را به شدت کاهش می‌دهد.

درخشان یادآور شد: ریزش سن مادری از اماکن کوهستانی با گرم شدن هوا از ۱۲ فروردین ماه از شهرستان بوئین‌زهرا آغاز و به تدریج در بقیه شهرستان‌ها به جز شهرستان آوج انجام شد.

وی بیان کرد: عملیات مبارزه نیز از ۲۲ فروردین در مزارع کشاورزی استان آغاز شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد: بهترین زمان سمپاشی تا قبل از تخم‌ریزی سن‌ها است بنابراین پیش‌بینی می‌شود عملیات مبارزه تا ۵ اردیبهشت ماه ادامه و سطح مبارزه تا ۳۵ هزار هکتار در مرحله مادری افزایش یابد.

درخشان خاطرنشان کرد: بعد از تفریخ تخم‌های سن و در مرحله سن۲پورگی سمپاشی مزارع دوباره آغاز می‌شود و در مرحله پوره نیز که تا ۱۰ خرداد ادامه خواهد یافت پیش بینی مبارزه در مرحله پوره سن در سطح ۷۰ هزار هکتار است.

وی پیش‌بینی کرد: مبارزه با آفت سن در مزارع کشاورزی استان در سطح ۱۰۵ هزار هکتار انجام شود.

درخشان یادآور شد: سطح مبارزه با سن استان درسال گذشته در سطح ۱۰۲ هزار هکتار بود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان گفت: سطح زیر کشت غلات استان در سال زراعی۱۴۰۰-۱۳۹۹ نزدیک به ۲۰۰هزار هکتار است که ۱۶۲ هزار هکتار آن مربوط به گندم آبی و دیم و ۳۸ هزار هکتار آن مربوط به جو است.

استان قزوین روابط عمومی زهرا سازمان جهاد کشاورزی استان گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر