کد خبر: 1046088 A

مدیر کل بهزیستی استان قزوین گفت: به منظور توانمندسازی اهالی محلات 15 پایگاه سلامت اجتماعی در سطح محلات استان قزوین توسط همیاران سلامت روان فعال و در حال ارائه خدمات به شهروندان است.

علیرضا وارثی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا از قزوین اظهار کرد: پایگاه سلامت اجتماعی مکانی است که توسط همیاران سلامت روان و یا سایر سازمان های مردم نهاد با مجوز سازمان بهزیستی تاسیس شده است که در حال حاضر 15 پایگاه در محلات استان قزوین فعال است.

مدیر کل بهزیستی استان در خصوص هدف تشکیل پایگاه های سلامت اجتماعی بیان کرد: این پایگاه ها به منظور آگاه سازی، اطلاع رسانی و آموزش به مردم محلی و گسترش روحیه مشارکت جویی است و همچنین در جهت شناسایی مسائل و آسیب های محله، توانمندسازی اهالی محله اقدام می کند و فرآیندهای مشارکتی محلی از قبیل عمرانی، فرهنگی و اجتماعی را تسهیل می بخشد.

وارثی ادامه داد: دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی به منظور توسعه نقش مردم و سازمان های مردم نهاد در حوزه مشارکت های گروهی و رویکرد خیراجتماعی و کمک به توسعه محلی و توسعه و تقویت نقش فعال مردم و حضور آنها در تصمیم سازی ها و تعیین اولویت های زندگی خود و با هدف ارتقای سلامت روان اجتماعی و ارتقای سرمایه اجتماعی و تقویت رویکردهای تصمیم گیری و حل مسئله گروهی در قبال مسائل اولویت بندی شده از طرف مردم اقدام به طراحی و اجرای برنامه همیاران سلامت روان اجتماعی کرده است.

به گفته وی، در حال حاضر 17 گروه همیاران سلامت روان اجتماعی در پایگاه های سلامت اجتماعی استان قزوین در حال فعالیت می باشند.

این مسئول در خصوص نحوه ارائه خدمات گروه همیاران سلامت اجتماعی، گفت: این گروه ها در زمینه هایی چون مهارت های زندگی و خانواده و همچنین در خصوص مسائل پیش از ازدواج آموزش های لازم را به متقاضیان ارائه می دهند.

مدیر کل بهزیستی استان اضافه کرد: سامانه رصد آسیب های اجتماعی و تعیین کننده های آن از دیگر طرح هایی است که در حوزه سلامت اجتماعی اجرا می شود که در این طرح هر ساله عوامل محافظ و خطر آسیب های اجتماعی از طریق پرسشنامه و عملیات پرسشگری در سطح استان مورد شناسایی قرار می گیرد تا مداخلات پیشگیرانه در عرصه ی آسیب های اجتماعی به اجرا در آید و از طرفی روند تغییرات آسیب های اجتماعی در سال های مختلف نیز جهت لحاظ کردن تغییرات و به روز کردن مداخلات و  برنامه ها ثبت و تحلیل شود.

وارثی طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزان را از دیگر خدمات حوزه سلامت اجتماعی عنوان کرد و افزود: اهداف اصلی این طرح ارتقای توانمندی دانش آموزان و افزایش شناخت نسبت به مسائل و آسیب های اجتماعی دانش آموزان، اصلاح نگرش در جهت جمع گرایی و کار گروهی، ایجاد ظرفیت برای انجام فعالیت های مشارکتی، ایجاد ساز و کار تشویقی ابتکارات جمعی دانش آموزان و ایجاد و توسعه شبکه روابط مشارکتی دانش آموزان می باشد که در استان قزوین برای 2 هزار و 200 نفر انجام شده است.

وی در خصوص طرح همیار مادر و کودک بیان کرد: سلامت فرزندان و کودکان یک جامعه و پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی به ویژه در کودکان از مهمترین مؤلفه های سلامت اجتماعی است و به همین منظور طرح همیار مادر و کودک با هدف ارتقاء سلامت کودکان و کاهش آسیب های روانی احتمالی به واسطه تسهیل رابطه ایمن بین مادر و کودک و بهبود روابط مراقبتی اولیه در خانواده طراحی شده است.

این مسئول با بیان این مطلب که در طرح همیار مادر و کودک به شناسایی زنان باردار پرداخته می شود، افزود: در این طرح خدمات دیگر از قبیل اقدامات آموزشی، حمایت های روانی، اجتماعی ارائه می شود و با تشکیل گروه های همیاری مادران تلاش می شود تا همزمان با افزایش تاب آوری مادران، محیطی امن و مناسب و بستر مطلوبی جهت طی دوران بارداری و پس از آن شکل بگیرد و پرورش نوزادان تا سن 3 سالگی در قالب اجرای این خدمات فراهم شود.

مدیر کل بهزیستی استان در پایان اضافه کرد: دفتر پیشگیری از آسیب های  اجتماعی همواره می کوشد تا در سطح جامعه از بروز هرگونه آسیب اجتماعی برای تمامی اقشار جلوگیری کند و در این راستا سازمان های مردم نهاد هم نقش بسزایی دارند که امیدواریم با این گونه تلاش ها هر روز شاهد کاهش آسیب های اجتماعی باشیم.

 

استان قزوین بهزیستی جامعه سلامت سلامت روان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر