کد خبر: 664498 A

مشروح صحبت های سرمربی تیم ملی در برنامه نود:

ایلنا: سرمربی تیم ملی با حضور در برنامه نود در مورد روند آماده سازی تیم ملی برای جام ملت های آسیا صحبت کرد.

به گزارش ایلنا، کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران میهمان برنامه امشب نود است. در ادامه می توانید صحبت های سرمربی تیم ملی را در برنامه نود بخوانید:

به یک آماده سازی خوب نیاز داریم
می‌خواهیم از جام ملت‌های آسیا امارات با دست پر برگردیم. برای رسیدن به این هدف احتیاج به یک آماده‌سازی خوب داریم. به خاطر مشکلات مالی و اقتصادی کار ما سخت است. نمی‌توانم اتفاقاتی که قبل از جهانی جهانی برزیل یا قبل از روسیه یا قبل از جام ملت‌های استرالیا رخ داد را فراموش کنم. برخی می‌خواهند فراموش کنند که چه اتفاقاتی رخ داد‌، اما من فراموش نمی‌کنم که چطور برخی از بازی‌های تدارکاتی ما حتی برگزار نشد.

به قولم عمل کردم
به کلام و قولم به فدراسیون ایران متعهد بودم. الان ایران هستم و وقت آن است تا برای تحقق رویای ایران در جام ملت‌ها قدم‌هایی مثبت برداشته شود. وفاداری و تعهد به هواداران مهمترین مطلب است. قول دادن دیگر کمک نمی‌کند تا به قهرمانی برسیم. برنامه آماده‌سازی پیشنهادیم بیش از ۱ سال پیش به فدراسیون فوتبال اعلام شد. نه تنها اردوها بلکه احتیاجات ما در بعد پشتیبانی‌، اقامتی و ... هم در آن لحاظ شد. داریم زمان را از دست می‌دهیم. اکثر فیفادی‌های رقبای اصلی ما پر است. سعی کردم صحبت‌های لازمه را برای برگزاری بازی با ازبکستان داشته‌باشم. ۱۲ ۱۳ پیشنهاد برگزاری بازی دادیم اما طرف مقابل رد کرد. چند کشور اعلام کردند شما به کشور ما بیایید، اما واقعیت این است که تاج با مشکلات بزرگی مواجه است. همه باید از این موضوع مطلع باشند که الان وقت حمایت کامل از تیم ملی است.

نمی توانیم اردویی برگزار کنیم
از تمام ایرانیان در اقصی‌نقاط دنیا درخواست دارم تا از تیم ملی ما حمایت شود. تیم شایسته‌ای داریم و اگر این فرصت را از دست بدهیم حسرت خواهیم‌خورد. این تیم لیاقت خلق اتفاقی خوب در امارات را دارد. تا زمانی که ندانیم با چه تیمی و در چه کشوری بازی داریم، نمی‌توانیم اردویی برگزار کنیم. چه سرمربی ایران باشم و چه نه‌، امروز در حال تلاش برای ایجاد راه‌های موفقیت تیم ملی هستیم.

دنیا را سورپرایز کردیم 
هنوز مزه تلخ عدم صعود را احساس می کنم. عملکرد تیم در روسیه فوق‌العاده بود. جامعه فوتبال ایران شاید هیچ نگاه مناسبی به عملکرد ما نداشته‌باشد اما دنیا را با این مشکلات سورپرایز کردیم. این نتایج خوب حاصل عملکرد کل فوتبال ایران بود. از تیم ملی تا باشگاه‌ها تلاش کردند. برای موفقیت در جام جهانی باید تاکتیک خاص خود را داشته‌باشید. مقابل اسپانیا در شرایط عادی شاید شما شانسی نداشته‌باشید اما ما توانستیم عالی کار کنیم. یک قدم تا صعود فاصله داشتیم‌. بازیکنانم عالی بودند. در بازی با اسپانیا گلی زدیم که آفساید نبود. دقیقه آخر بازی با پرتغال را در نظر بگیرید. چه اتفاقی می‌افتاد اگر داور جسارت داشت و رونالدو را اخراج می‌کرد؟ همین اتفاقات شاید در جام ملت‌های امارات هم بیافتد. باید آنقدر آماده باشیم که جلوی هر اتفاقی را چه در زمین و چه در خارج از زمین بگیریم. در جام ملت‌های استرالیا هم داوری تصمیمی عجیب گرفت اما باید با برنامه‌ریزی و تلاش جلوی این مشکلات را بگیریم.

00

پیشنهادات مختلفی داشتم اما مدیون ایران بودم 
در فوتبال تنها یک لحظه فرصت دارید صحبت‌تان را انجام دهید‌ اگر آن لحظه بگذرد، دیگر صحبت شما بی‌فایده است و رنگ و بوی توجیه به خود می‌گیرد. پیشنهادات مختلفی داشتم اما مدیون ایران بودم. پیشنهادات مالی که داشتم قابل مقایسه نبود، اما به کلامم نسبت به ایران متعهد بودم. در حال حاضر در حال انجام یک سری مذاکرات هستیم؛ از بعد کلی هیچگونه عدم تفاهمی با فدراسیون ندارم اما هنوز به یک توافق نرسیدیم و قراردادی امضاء نکردیم چون یکی، دو مطلب قبل از اینکه بخواهیم به این مسیر ادامه دهیم، باید حل شود. جلساتی با تاج و اسلامیان داشتم، باید قهرمان جام ملت‌های آسیا شویم‌، این جذاب‌ترین اتفاق ممکن است اما متاسفانه بعد از ۲ ماه نتوانسته‌ایم برنامه‌ها را عملی کنیم چون نمی دانیم حمایت‌های مالی لازم برای پیاده کردن برنامه‌ها مقدور است یا نه؟ گر برنامه‌ها اجرا شود‌، می‌دانم که گرفتن مدال در ابوظبی یک چالش بزرگ و شدنی است. هیچوقت آرزویی جز کسب مدال طلا نداشته‌ام. یک قسمت قهرمانی است و قسمتی دیگر آماده بودن برای رسیدن به آن.همه برای قهرمانی وارد رقابت‌ها می‌شوند اما آیا همه قهرمان می‌شوند؟ باید آماده باشیم تا بتوانیم به سمت هدف گام برداریم. 
 
از همه راه های ارتباطی برای دعوت بازیکنان استفاده می کنیم
سیاست و پروتکل اعلام لیست همیشه یکسان بوده است. فدراسیون فوتبال لیست را در سایت رسمی خود منتشر می کند. بعد از چند ساعت از این کار، اقدام به پخش لیست در شبکه های مجازی می کنیم. ما از تمامی وسایل ارتباطی برای این کار استفاده می کنیم. از ایمیل، اس ام اس و اپلیکیشن های مخصوص به بازیکنان اطلاع می دهیم. هیچ دلیلی نمی بینم که سیستم هشت ساله خودمان را زیر سوال ببریماما برخی از رسانه ها مشغول زیر سوال بردن لیست من می کنند.
 
آنها وجاهت مرا زیر سوال می برند
تمام اعضای تیم ملی افراد باتجربه و حرفه ای هستند و هیچ کدام از آنها از خانواده من نیستند. از این سوال خوشحالم. کسانی که انتقاد می کنند سباستین را زیر سوال نمی برند آنها وجاهت مرا زیر سوال می برند. آنها اختیار و وجاهیت یک مربی را زیر سوال می برند و این را می خواهند القا کنند که من قابلیت انتخاب یک فرد شایسته را نداشته ام. مردم باید افرادی که مدت های زیاد کار کردند تا این موقعیت فوق العاده را ایجاد کردند از مارکار گرفته تا سیموئز و نکونام بشناسند آنها بعضی وقت ها تا 6-8 ماه حقوق دریافت نکردند ولی هیچ گاه اعتراض نکردند. 

سردار یک سرمایه برای فوتبال ایران است 
دعوت از سردار یک تصمیم خوبی بود و هیچ منافاتی با سیاست های من ندارد. اتفاقاتی که در مورد رحمتی و عقیلی رخ داد با تمام احترامی که برای آنها قائلم با این اتفاق یکسان نیست. این بازیکنان تصمیمات یک جانبه گرفتند که تیم ملی را در آن برهه ترک کنند و من آن را یک تصمیم مناسب ندیدم. در درجه اول سردار هیچ گاه تیم را ترک نکرد. من اولین شخصی بودم که از تصمیم سردار متوجه شدم. او به صورت خصوصی به من تصمیم خود را گفت و من در تلاشم که به او بفهمانم این تصمیم خوبی نیست. فیفا قوانینی دارد که به بازیکنان این اختیار را می دهد که از تیم ملی ترخیص شوند، کاری که سردار دقیقا کرده است. او به صورت محترمانه مکاتبات لازم را انجام داده کاری که بازیکنان قبلی انجام نداند. مقایسه این اتفاق با قبلی ها مقایسه نمک با فلفل یا آب با نفت است. من دلایل سردار را از خود او شنیدیم و فرصت انتقال آن را به رئیس فدراسیون داشتم. دلایل سردار نشانه های خوبی برای فوتبال ایران نیست. اتفاقاتی که در پشت پرده رخ داد باعث می شود تا من تلاش کنم تا تیم ملی را متحد نگه دارم. تیم ملی از شمال یا جنوب از شرق یا غرب تا مرکز را شامل می شود. این تیم، تیم همه است و فقط محدود به پایتخت نمی شود. سردار یک سرمایه برای فوتبال ایران است و نمی توان او را در این سبد مقایسه قرار داد. 

0000000

برخی ها باید از فوتبال ایران حذف شوند
برخی افراد که به تیم ملی لطمه می زنند باید از فوتبال ایران حذف شوند. تنها مطلبی که می توانم بگویم این است که باید این موضوع جدی گرفته شود. نباید اجازه داد که برخی ها از خارج از کشور آمده و چنین حواشی و تفرقه هایی را ایجاد کنند. برخی ها در تلاش اند تا در تیم ملی شکاف اجتماعی ایجاد کنند ولی در تیم من همه یکی هستند. برای من همه بازیکنان تیم ملی ایرانی هستند و برای اصول خودم خواهم جنگید.

برای حفظ اصول مجبورم برخی تصمیمات را بگیرم
همان گونه که عاشق گوچی هستم عاشق سید جلال هم هستم. در هفت سال و نیم اخیر سید جلال همیشه در تیم ملی حضور داشت. او همیشه بازیکن فوق العاده ای بود. او در هفت سال و نیم حضور من در ایران حتی یک اردو را نیز از دست نداد. در درجه اول باید این را بگویم که بازیکنانی چون مهدی رحمتی و رضا قوچان نژاد دستاوردهای بزرگی را برای فوتبال ایران داشته اند و باید قدردان زحمات آنها باشیم. اتفاقاتی درون تیم می افتد و این طبیعی است. من باید به عنوان منیجر تیم یک سری تصمیمات انضباطی بگیرم که این تصمیمات مرا خوشحال نمی کند. البته این تصمیمات باعث می شود که من اصول خودم را حفظ کنم. من مدافع هارمونی و یک دستی هستم. بعضی اوقات بعضی اتفاقات رخ می دهد؛ خود من هم دچار اشتباه شده و توسط معلمان، پدر و مربیانم تنبیه شده ام. البته نباید به دلیل یک اشتباه احترام خود را نسبت به هم از دست داده و همه چیز به پایان برسد. من تصمیمات بسیار سختی گرفته ام ولی عشقم به بازیکنان را کسی نمی تواند از من بگیرد. 

برخی ها می خواند مرا بی عقل نشان دهند
وقتی سرمربی تیم ملی لیست بازیکنان را انتخاب می کند و همه در مورد آن صحبت می کنند بسیار خوب است. این نشان می دهد که روح فوتبال در جامعه وجود دارد. البته در درجه اول بنده رسما هنوز سرمربی تیم ملی نیستم. من در این مدت اطلاعات مربوط به بازیکنان و لیگ را دنبال کردم. ما یک سیستم ماتریکس داریم که اسامی تمام بازیکنان در آن حضور دارد. صادق محرمی در ماتریکس ما حضور داشت. البته ما باید احترام خود را به 23 نفری که در جام جهانی حضور داشتند ابراز کرده و آنها را دعوت می کردیم. 7 بازیکن دیگر را هم در کنار این بازیکنان دعوت کردم. مشکل داشتن من با پرسپولیس به هیچ عنوان معقول نیست. شاید برخی ها این گونه می خواهند جا بیاندازند که کی روش آدم بی عقلی است. بازیکنانی که خوب بازی می کنند در یکی از مفتخرترین باشگاههای آسیا یک مربی چرا نباید آنها را دعوت نکند. مسئولیت من این نیست که بهترین بازیکنان پرسپولیس به فروش رفتند. اگر تمام بازیکنانی که جدا شده اند را بشمارید تعداد قابل توجه بازیکن از پرسپولیس را در لیست تیم ملی خواهید دید. لیست اعلام شده بعد از آنالیز هفت ساله ما است و اردوی شهریور ماه این فرصت را به ما داد که به بازیکنان جوان میدان دهیم. من می خواهم به یک سری بازیکنان جوان در بازی با ازبکستان میدان بدهم. همه بازیکنان تیم پرسپولیس شانس دعوت شدن به تیم ملی را دارند. من با خیلی از آنها کار کرده و تصویر کاملی از بازی شان دارم. بازیکنان جوانی چون محرمی و ترابی باید خودشان را در این مقطع نشان دهند. 

سید جلال همیشه در قلب من است
من شخصا یک صحبت خصوصی با سید جلال داشتم. او یک بازیکن خاص و رهبری بزرگ است. من نمی دانم چگونه از زحمات او تقدیر کنم. در هفت سال و نیم همواره او در کنار بود. یک سرمربی اما باید به فکر آینده تیم خود باشد. من وقتی انتخاب هایم را برای جام جهانی انجام دادم نگاهم به آینده و جام ملت های آسیا بود. همان گونه پورعلی گنجی دعوت شده و قدم به قدم جلو آمد بازیکنان جوانمان هم این گونه خواهند بود. من به سید جلال گفتم که تو همیشه در قلب من هستی ولی اینک فرصت دادن به جوانان مهمتر است. روزی که من روزبه چشمی را در بازی با مراکش از دست دادم یکی از طولانی ترین شب های عمرم را سپری کردم. یک مدافع باتجربه با 90 بازی به نام منتظری داشتم و یک بازیکن دیگر که تنها یک بازی داشت در اختیارم بود. من باید از بین این دو یکی را انتخاب می کردم. رو به جلو تصمیم گرفتم و بازیکن جوان را انتخاب کردم. من ریسک کردم چون به فکر آینده تیم و مربی آینده بودم. من وقتی از ایران می روم می خواهم نسلی برای 10 سال آینده بگذارم. اگر احتیاج داشته باشیم بازیکنان باتجربه را به تیم ملی دعوت خواهیم کرد.

خانزاده بازیکنی تواناست
بخاطر تیم و شرایط رقبا این اتفاق افتاده که بازیکنی چون خانزاده فرصت بازی کردن پیدا نکرده است. بازیکنانی همچون او همواره متعهدانه و با همه وجود تمرین می کنند تا هم تیمی هایشان را در بهترین شرایط نگه دارند. من 11 انتخاب در نهایت دارم  عدم حضور یک بازیکن دلیل بر عدم توانایی او نیست. بازیکنی چون خانزاده در تیم باشگاهی خود فوق العاده است. در رقابت های جهانی باید به دنبال بازیکنی باشید که در پست های بسیاری بازی کند و خانزاده این ویژگی را داشت.

گزینه ای بهتری نسبت به وریا داشتم
من خودم وریا را به تیم ملی آوردم. همیشه هم بازی های او را ستوده ام. اسپانیا و پرتغال تیم هایی بودند که باید راهکارهای دفاعی مناسبی مقابل شان می اندیشیدم. بازی هایی که اسپانیا در سال های اخیر داشته مالکیت بالای 70 درصد داشته، وقتی ما مقابل آنها بازی می کنیم بازیکنانمان نمی توانند بازیکنانی باشند که مقابل ترکمنستان یا ازبکستان بوده اند. ما در جام ملت های آسیا نیز بازیکنان متفاوتی خواهیم داشت. من به وریا گفتم که به عنوان وریا گزینه های بهتری نسبت به او دارم. من به عنوان دفاع راست به او نیاز دارم. ما در طول اردوها بازیکنانی داشتیم که در بعد دفاعی در آن پست شرایط بهتری داشند. من مشکلی با وریا نداشتم. وقتی کسی تصمیم مربی را که کاملا فنی است زیر سوال می برد به هیچ عنوان صحیح نیست. نکته نظر من در مورد غفوری این بود که پیش از آمدن مربی فعلی استقلال من او را به تیم ملی دعوت کرده بودم. به نظر شما بازیکنانی که من به تیم ملی دعوت می کنم با پدرشان دوست هستم یا کادوهایی برای من می آورند؟ من بهترین ها را به تیم ملی انتخاب می کنم و تنها می توانم 23 بازیکن را در لیست خودم جای دهم.

افسوس گذشته را نمی خورم
من هیچ موقع افسوس تصمیمات گذشته را نمی خورم. تمام بازیکنان من در جام جهانی آن چه را که می خواستم را انجام دادند. جا دارد از مهاجمان تیم ملی تشکر کنم که واقعا جنگیدند. من از کریم خواستم که برای ما هافبک بازی کند که در واقعیت آسان نیست. بعضی از تصمیمات را گرفتیم که فرصت پیروزی را به ما بدهد. من نمی توانم بگویم که افسوس تصمیمی را می خورم چرا که بازیکنانمان بهترین بودند.

اطلاعی از رفتن منتظری به سرویس بهداشتی نداشتم!
در مورد جایگزین شدن حسینی به جای منتظری باید بگویم که من مربی هستم که با 35 سال سابقه تصمیمات مهمی گرفته ام. باید ببینیم چه کسی این ایده را ساخته که جایزه نوبل را به او بدهند! چیزی را می گویید که اصلا نمی دانستم. من هیچ چیز از رفتن پژمان به سرویس بهداشتی نداشتم. وقتی یک بازیکن باجسارت در تمرینات دارید و فرصت استفاده از او را پیدا می کنید چرا نباید آن را انجام ندهیم. وقتی یک تصمیم خوب است چرا نباید آن را انجام دهیم؟

بازی با برزیل و آرژانتین؟!
ما حتی منابع مالی برای تهیه لباس درست برای تیم ملی را نداریم. ما اگر لباس هایی که در انبار داشتیم را استفاده نمی کردیم باید پول مردم را دور می انداختیم. بازی کردن با برزیل و آرژانتین در این مقطع چیزی به ما اضافه نمی کند.

 

تیم ملی ایران کارلوس کی روش جام ملت های آسیا 2019
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر