کد خبر: 710297 A

ایران – یمن؛ دیداری که سرمربی پرتغالی تیم ملی از آن به عنوان فینال جام ملت‌ها یاد کرده تا عجیب‌ترین اظهارنظر را به خود اختصاص دهد.

به گزارش ایلنا، تیم ملی فوتبال ایران باید ساعت 19:30، دوشنبه 17 دی‌ماه در نخستین بازی خود در جام ملت‌های آسیا به مصاف تیم ملی فوتبال یمن برود. مسابقه‌ای که کارلوس کی‌روش از آن به‌عنوان فینال جام ملت‌ها یاد کرده است و همین تعبیر منتقدان او را به واکنش علیه سرمربی تیم ملی فوتبال واداشته است. کی‌روش اما پیش از این هم از چنین تعابیری برای بازی‌های بزرگ دیگر استفاده کرده بود. او ایران - اسپانیا را فینال کل دنیا می‌دانست و حالا با اعلام اینکه ایران - یمن هم برایش مثل فینال جام ملت‌هاست، اهمیت نخستین قدم را به شاگردانش یادآوری می‌کند.

کی‌روش در آخرین مصاحبه خود تأکید کرد که بازی تیم ملی ایران با یمن در حکم فینال جام ملت‌های آسیاست. همین صحبت ساده کافی بود تا منتقدانش به سمت او هجوم بیاورند که این پرتغالی باز هم آمده تا با بزرگ جلوه دادن بازی‌های کوچک، موفقیت‌هایش را برای‌مان بزرگ کند. عده‌ای معتقد بودند که وقتی کی‌روش بازی با یمن را در حد فینال جام ملت‌ها به ملت ایران معرفی می‌کند، معلوم است که اگر عراق را ببرد، دیگر خدا را هم بنده نیست و انتظاراتش از فدراسیون فوتبال ایران سر به فلک می‌گذارد. حالا بماند که بابت صعود به مرحله بعد و موفقیت‌های احتمالی بعدی‌اش قرار است چه منت‌هایی بر سرمان بگذارد.

لنز دوربین‌مان را اگر کمی تمیز کنیم و اینقدر سیاه به اتفاقات ننگریم، متوجه می‌شویم که کی‌روش درباره بازی با یمن آنقدرها هم بیراه نگفته است. درست است که تیم ملی فوتبال یمن، بازیکنان شاخصی ندارد و به دلیل جنگ و درگیری‌های سیاسی مملکتش، با هزار و یک دردسر همراه بوده تا به جام ملت‌ها برسد. درست است که همین حالا هم هیچکس از آنها حتی انتظار ندارد که از مرحله گروهی صعود کنند اما همه این‌ها دلیل نمی‌شود که کی‌روش نخستین حریف تیمش در این رقابت‌ها را دست کم بگیرد!

بدون شک او مدت‌هاست یمن را زیر ذره‌بین دارد و آنالیزهای دقیقی از بازیکنان این تیم و تاکتیک کلی‌اش به دست آورده است و در کنار همه این‌ها به خوبی می‌داند که نتیجه‌ نخستین بازی یک تیم در یک تورنمنت تا چه اندازه می‌تواند بر روند کلی نتیجه‌گیری آن در ادامه راه تأثیرگذار باشد.

ضمن اینکه پیش از این هم کی‌روش ثابت کرده بود که هر بازی برایش حکم فینال را دارد و او پیش از هر مسابقه‌ای با همین شعارها به شاگردانش انگیزه می‌دهد.

از همه اینها هم که بگذریم، نمی‌توانیم منکر این موضوع شویم که یمن نخستین حضورش در جام ملت‌های آسیا را تجربه می‌کند و با توجه به شرایط نامساعد جنگ، از هیچ تلاشی برای موفقیت در این مسابقات دریغ نخواهد کرد.

جان کوچیان مربی 60 ساله اهل اسلواکی، پس از تجربه دستیاری در تیم‌های بوندس‌لیگایی چون کلن و آینتراخت، سرمربیگری در اسلواکی را تجربه کرد و پس از یک دوره مربیگری در تیم‌های مختلف درجه چندم آسیایی هم‌اکنون سرمربی یمن است. مشکل اما اینجاست که او تنها دو ماه است هدایت این تیم را در دست گرفته و در بی‌ثباتی‌های کادرفنی تیم ملی یمن، هنوز آنطور که باید و شاید با بازیکنان هماهنگ نشده است.

علا الصاصی بازیکن 31 ساله السیلیه قطر به‌عنوان مهمترین بازیکن این تیم، بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. الصاصی از سال 2006 بازی برای یمن را آغاز کرد و در همان نخستین بازی ملی مقابل جیبوتی پایش به

گل زنی باز شد. تک گل سه امتیازی او به تاجیکستان نقش مهمی در راهیابی یمن برای نخستین بار به جام ملت‌های آسیا ایفا کرد و طلسم شکسته شد. با این حال اما در 60 بازی ملی برای تیمش 8 گل به ثمر رسانده که این آمار بسیار ضعیفی است و نشان دهنده سطح بسیار پایین تیم‌ملی یمن است.

علاوه بر الصاصی، محمد عایساه در اربیل عراق، اسام الحکیمی در الوحده عمان، محمد فواد عمر در الاهلی قطر، عمار حمصان در المرخیه قطر، محمد السروری در الوکره عراق، محمد البغشان در الشمال قطر، علا الصاصی در السیلیه قطر، احمد الحیفی در الخریطیات قطر، محمد باروئیس در ‌ام‌صلال قطر و ایمان الحگری در المواثر قطر لژیونر‌های آسیایی یمن هستند و تنها لژیونر این تیم در خارج از مرزهای آسیا، احمد عبدالحکیم السروری در سنترال برزیل است.

این‌ها فقط موارد فنی هستند که در تقابل با یمن مورد توجه کی‌روش قرار گرفته است و این در شرایطی است که عده‌ای معتقدند که این بازی شاید حتی از نظر مسائل سیاسی هم به یکی از مهمترین بازی‌های مرحله گروهی برای ما تبدیل شود که بعید نیست همه اینها، معادلات را برای شکست دادن تیمی که از نظر خیلی‌ها ضعیف است، تغییر دهد.

حالا چه کسی می‌تواند مدعی شود که چنین مسابقه پیچیده‌ای، آن‌ هم در نخستین قدم از رقابت‌های جام ملت‌ها که با هدف قهرمانی به آن پا گذاشته‌ایم، کم از فینال جام ملت‌ها دارد؟

کی‌روش پیش از این مسابقه نه تنها باید تفکر کوچک شمردن حریفی چون یمن را از ذهن بازیکنانش پاک کند که باید به همه اتفاقاتی که ممکن است معادلاتش درباره بازی با یمن را بر هم بزند هم فکر کند. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که نخستین بازی در هر تورنمنتی برای کی‌روش و تیمش، همیشه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده. اهمیتی حتی به مراتب بیشتر از بازی فینال!

همه این‌ها را که بدانیم، دیگر اظهارنظر او درباره برابری این بازی از نظر اهمیت با فینال جام ملت‌ها، برای‌مان عجیب و دور از ذهن نخواهد بود.

 

تیم ملی فوتبال ایران جام ملت های آسیا جام ملت های آسیا 2019
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر