کد خبر: 732835 A

متخصصان اداره کل سامانه‎ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی (GIS) سازمان نقشه برداری کشور، اپلیکیشن زیرساخت داده مکانی برای تلفن‌های همراه هوشمند اندروید را طراحی کردند و نسخه IOS آن را نیز در دست تهیه دارند.

به گزارش ایلنا از سازمان نقشه برداری کشور، برنامه زیرساخت داده مکانی یا همان "ژئوپورتال" به منظور مشابه سازی برخی امکانات این برنامه در محیط تحت وب، در محیط تلفن ‎های همراه هوشمند و تبلت ‎ها تهیه شده است. این برنامه در اداره کل سامانه ها و زیرساخت های اطلاعات مکانی سازمان نقشه ‌برداری کشور به منظور تسهیل در امر دسترسی به داده های مکانی  تحت سیستم عامل اندروید تهیه شده است. با استفاده از این برنامه کاربران تلفن ‎های هوشمند می‎توانند در هر لحظه و مکانی که اتصال اینترنت همراه آنها برقرار باشد از قابلیت‌های این برنامه استفاده نمایند.

زیر ساخت داده ­های مکانی، مجموعه ­ای از سیاست ­ها، استانداردها، شبکه ­های دسترسی، داده­ های مکانی سازمان­ ها و مردم است که امور مختلف تولید، جمع ­آوری، ذخیره ­سازی، دسترسی و استفاده بهینه از داده ­های مکانی را در حوزه مشخصی تسهیل و هماهنگ می­سازد. هدف اصلی زیرساخت داده مکانی این است که دولت­ ها و سازمان ­ها و دستگاه­ های اجرایی با کمترین هزینه و در کوتاه­ ترین زمان ممکن به داده­ های مکانی پایه، پردازش ­شده، لایه ­بندی شده و به روز شده دسترسی داشته باشند. جهت دسترسی به موارد مذکور از طریق یک پنجره واحد در محیط وب از ژئوپورتال استفاده می‌شود.

از سویی دیگر عدم دسترسی به اطلاعات دقیق، قابل استفاده و به ­هنگام را می­توان یکی از موانع اساسی در راه تحقق خدمات ­رسانی کارا در سازمان ­های مختلف دانست. همچنین عدم آگاهی از وجود داده در سازمان­ های مختلف، موازی کاری درخصوص جمع ­آوری داده را موجب شده که خود منجربه اتلاف وقت و هزینه ­های گزاف گردیده است. بنابراین بهره مندی از چنین برنامه های کاربردی کمک شایانی برای رفع چنین چالش هایی خواهد کرد.

برخی از توانمندی ‎های این اپلیکیشن به شرح ذیل است:

همانگونه که در شکل زیر مشاهده می‌شود این سامانه دارای دو بخش اصلی تحت عناوین منوی جستجو و مدیریت لایه است.

 

 

 

روش‌ های مختلف جستجوی داده در منوی جستجو قابل دسترسی است. این روش‌ ها عبارتند از:

  1. جستجو در فراداده با درج کلمات مورد نظر
  2. جستجوی مکانی بر اساس استان، شهرستان و شهر
  3. جستجو بر اساس نام منطقه جغرافیایی
  4. جستجوی زمانی
  5. جستجو بر اساس دسته بندی متولیان داده  

همانگونه که در شکل ذیل مشاهده می‌شود؛ پس از انتخاب معیارهای موردنظر با استفاده از روش‌ های عنوان شده در بالا، کاربر می‌تواند از طریق گزینه "جستجو و نتایج" به داده خود دست یابد.

 

 

 

 

 

با استفاده از آیکون "فراداده"، دستیابی به فراداده ‌های داده انتخابی ممکن می‌شود. با استفاده از آیکون "افزودن لایه به نقشه"، می‌توان داده انتخابی را بر روی نقشه اضافه نمود و همچنین با استفاده از آیکون "بزرگنمایی"، کاربر امکان نمایش داده انتخابی را با زوم شدن به محدوده مورد نظر خواهد داشت. لازم به ذکر است که تمامی سرویس‌ های استفاده شده در این نرم ‌افزار به صورت توزیع یافته، از سرور متولیان داده دریافت می‌شود.

در حالت استفاده از گزینه " مدیریت لایه " در صفحه اصلی، امکان انتخاب نقشه پایه و همینطور ترکیب، نمایش و اعمال تغییرات نمایشی بر روی لایه های انتخابی وجود دارد.

 

 

 

 

 

ابزار موقعیت‌ یابی به کار رفته در نقشه() نیز موقعیت مکانی کاربر را به صورت آنی با استفاده از اطلاعات GPS دستگاه موبایل کاربر نمایش می‌دهد و کاربر پس از نمایش موقعیت خود می‌تواند اطلاعات موجود در این منطقه را جستجو نماید.

علاوه بر موارد عنوان‌ شده، کاربر می تواند با استفاده از ابزار  به اندازه‌ گیری طول و محیط و با استفاده از ابزار  به اندازه‌گیری مساحت داده اضافه شده به نقشه بپردازد.

 

قابل ذکر است که نسخه قابل دانلود این اپلیکیشن بر روی پورتال زیرساخت داده مکانی ملی به آدرس http://iransdi.ir/ موجود است. همچنین تولید نسخه IOS این برنامه نیز دردست مطالعه و بررسی است.

 

تلفن تلفن های همراه دولت سیستم عامل موازی کاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر