کد خبر: 675253 A

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در راس هیاتی عالی رتبه و به همراه 45 شرکت دانش‌بنیان و فناور به شرق آفریقا سفر کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در راس هیاتی عالی رتبه شامل نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت امور خارجه، سازمان توسعه تجارت و بانک توسعه صادرات و همچنین روسای 45 شرکت دانش بنیان و فناور فعال در حوزه های صادراتی مطلوب بازار شرق آفریقا به کنیا و اوگاندا سفر کرد.

این سفر در راستای برنامه های توسعه صادرات و کسب و کار بین المللی شرکت های دانش بنیان و فناور که ذیل فعالیت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان از چند سال پیش آغاز شده است؛ صورت می گیرد.

شرکت های حاضر در ترکیب هیات همراه معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در زمینه های مختلفی چون سلامت، تجهیزات پزشکی، داروهای گیاهی و شیمیایی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع شیمیایی، الکتریک و الکترونیک، فناوری های پیشرفته ماشین آلات صنعتی و خدمات فنی و مهندسی، صنایع معدنی و غیره فعالیت می کنند.  

شرق آفریقا از نظر بازار هدف صادراتی یکی از بازارهای مهم برای شرکت های دانش بنیان محسوب می شود؛ به خصوص کشورهای کنیا و اوگاندا که روابط اقتصادی و سیاسی خوبی بین ایران و این کشورها وجود دارد. در واقع کنیا قطب تجاری و صادراتی شرق آفریقا محسوب می شود و از این نظر در آفریقا محوریت ویژه ای دارد.

مقدمات این سفر از چهار ماه پیش فراهم شده است و وزارت امور خارجه، نمایندگان ایرانی در این دو کشور  و سفرای ایران تمام هماهنگی های لازم برای سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به این دو کشور را فراهم کرده اند. در این سفر، یک  نشست رو در رو بین شرکت های دانش بنیان و فناور ایرانی و شرکت های متناظر کشورهای کنیا و اوگاندا برگزار خواهد شد و طی این دیدارها، مذاکراتی نیز صورت خواهد گرفت.

این مذاکرات از دو ماه پیش آغاز شده و شرکت های ایرانی در این مدت تلاش کردند شرکت های متناظر خود در این دو کشور را شناسایی و برای شرکت در این نشست دعوت کنند و در برخی موارد، تفاهم نامه ها و قراردادها نیز تنظیم شده تا با حضور معاون علمی به امضای طرفین برسد.

در کنار برگزاری این  نشست، معاون علمی در سفر به اوگاندا با رییس جمهور وزیر علوم، وزیر کشاورزی و معاون وزیر بهداشت این کشور و در کنیا با معاون ریس جمهور و وزیر علوم این کشور دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

الکترونیک رییس جمهور رییس جمهوری علمی و فناوری معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر