کد خبر: 1011374 A

امروز کشورهای دنیا در تلاش‌اند تا از منابع سرشار در قاره و دریا های اطراف بهره ببرند و آینده جهان در قطب جنوب تعریف می‌شود.

به گزارش ایلنا، کامبیز مهدی زاده مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سال‌هاست در انتظاریم که شاید بودجه ای برای تاسیس پایگاه دائمی جمهوری اسلامی ایران در قطب جنوب تعلق بگیرد ولی انگار برخی از مسئولان به خواب زمستانی رفته‌اند و نمی‌خواهند از خواب بیدار شوند.

مهدی زاده ادامه داد: همانطور که دستیابی به دانش فضایی یا دستیابی به فناوری‌های هسته‌ای و نظامی می‌تواند در تقویت اعتماد به نفس ملی اثر گذار باشد، ایجاد پایگاه دائمی در قاره یخ زده جنوبگان نیز می‌تواند به عمق استراتژیک ایران کمک کند.

به گفته وی، امروز حدود 70 مرکز فعال پژوهشی در قطب جنوب وجود دارد. با برگزاری همایش و نمایش نمی‌توان در این عرصه خودنمایی کرد. طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی آماده است با همکاری با پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و همچنین سازمان زمین شناسی که جای خالی آن در کمک به راهبری این طرح احساس می‌شود قدم عملیاتی در این حوزه بردارد.

ایران جهان خواب قطب جنوب زمین شناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر