کد خبر: 998242 A

معاون گردشگری از آغاز ثبت‌نام دریافت تسهیلات جدید کرونا ویژه گردشگری از پنجشنبه، ۲۹ آبان‌ماه و دریافت مابه تفاوت از ۳ آذرماه خبر داد.

 به گزارش ایلنا، شیوع ویروس کرونا و به تبع آن تعطیلی واحدهای گردشگری با در نظر گرفتن تسهیلاتی از سوی دولت برای فعالان این حوزه همراه شد. البته این تسهیلات در چند دور اصلاح و افزایش یافت. تسهیلات جدید مطابق مصوبه هفتم مهرماه ستاد ملی مقابله با کرونا، به تمام کسب و کارهای گردشگری با توجه به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره اختصاص می‌یابد.

این تسهیلات برای تاسیسات گردشگری از حداقل ۱۶ میلیون تومان تا ۹۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۲ درصد و با دوره تنفس حدود شش ماه در نظر گرفته شده است.

مبلغ این وام به تفکیک برای راهنمایان گردشگری ۲۰ میلیون تومان، دفاتر خدمات مسافرتی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان، شرکت‌های حمل و نقل گردشگری ۸۰ میلیون تومان، موسسات آموزش گردشگری ۶۰ میلیون تومان، شرکت‌های عامل تطبیق ۵۰ میلیون تومان، ارزیابان و عوامل تطبیق ۱۶ میلیون تومان، اقامتگاه‌های بومگردی و سنتی براساس تعداد اتاق، مساحت و درجه واحد بین ۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان،  هتل‌ها بر حسب ستاره و تعداد اتاق از ۲۰۰ تا ۹۰۰ میلیون، و هتل‌آپارتمان‌ها، متل‌ها و مهمانپذیرها به تفکیک درجه و تعداد اتاق از ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.

همچنین سفره‌خانه‌های سنتی و واحدهای پذیرایی بین‌راهی، مراکز سرگرمی و تفریحی، مجتمع‌های گردشگری و آب‌درمانی دارای مجوز فعالیت از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی براساس نوع و درجه واحد بین ۱۰۰ میلیون تا ۳۵۰ میلیون تومان می‌توانند دریافت کنند.

البته چندی قبل دولت تسهیلاتی به مبلغ ۶ تا ۱۶ میلیون تومان برای فعالان حوزه گردشگری در نظر گرفته بود که  پاسخگوی خسارت وارده کرونا نبود. اکنون با افزایش میزان این وام، متقاضیان می توانند درخواست های خود را ثبت و افرادی که وام نخست را دریافت کرده اند مابه تفاوت وام را دریافت کنند.

ولی تیموری (معاون گردشگری) در صفحه اینستاگرام خود  اعلام کرد: تمام تاسیسات و فعالان گردشگری که قبلا اطلاعات خود را در سامانه‌های وزارت گردشگری ثبت کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به سامانه کارا Kara.mcls.gov.ir و از قسمت باکس مخصوص «تسهیلات گردشگری»، درخواست خود را برای دریافت وام جدید ثبت کنند.

او آورده است: آن دسته از فعالان گردشگری که از تسهیلات مرحله قبل استفاده کرده‌اند باید تا روز دوشنبه، سوم آذرماه برای ثبت‌نام و درخواست مابه‌التفاوت این تسهیلات، منتظر بمانند.

تنفس حمل و نقل گردشگری گردشگری و صنایع دستی ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر