کد خبر: 998220 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یزد از احیا و بازسازی حصار بافت تاریخی شهر یزد خبر داد.

به‌ گزارش ایلنا، سیدمصطفی فاطمی (مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یزد) افزود: یکی از شاخصه‌های باشکوه شهر یزد، برج و باروی آن است که در برگیرنده بخشی از عرصه بافت تاریخی و ثبتی است.

او با اشاره به لزوم تعیین محدوده حصار بافت تاریخی و دروازه‌های قدیمی آن برای مرمت این حصار، اعلام کرد: در مرحله اول عناصر مختلف بارو از جمله دروازه‌ها، خندق، برج‌های متصل، منفصل و فصیل بارو، در مرحله بعد منابع و اسناد مکتوب و غیرمکتوب مرتبط با تاریخ شهر یزد، سیر تحول و تغییر برج و بارو مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یزد در ادامه تصریح کرد: به منظور احیای قسمت‌های تخریب شده، بازسازی حصار ایلخانی آغاز شد و اکنون در جبهه شمالی، جنوبی، شرقی و غربی چهار کارگاه مرمت فعال است.

او با شاره به اینکه پس از مرمت حصار ایلخانی، حصار صفوی نیز مرمت می‌شود، گفت: برای ادامه کار، قرار است برج‌هایی که در عکس‌های بافت تاریخی متعلق به سال ۱۳۳۵ مشخص بوده و در اثر گذشت زمان دستخوش تغییر و حذف شده، بازسازی شوند.

فاطمی اظهار کرد: در جریان اجرای این طرح، دروازه‌های شهر مرمت شده و ساختار بافت، شکل تاریخی به خود می‌گیرد و مجموعه بافت تاریخی به صورت یک مجموعه منحصر به‌فرد در قالب حصاری که قبلا وجود داشته است، درمی‌آید.

برج گردشگری گردشگری و صنایع دستی یزد بافت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر