کد خبر: 996628 A

دهقانکار گفت: در طرح پاییزه کتاب، ۳۴ درصد از مبلغ کل یارانه اختصاص یافته به کتابفروشی‌ها، طی دو روز از اجرای طرح مصرف شده است که تهران سهم ۱۴ درصدی و سایر استان‌ها سهم ۸۶ درصدی را از آن خود کرده‌اند.

به گزارش ایلنا، ایوب دهقانکار دبیر هفته کتاب و مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با اشاره به استقبال مردم و کتابفروشی‌ها از پانزدهمین دوره طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها گفت: با گذشت دو روز از اجرای این طرح،  یارانه ۱۴ کتابفروشی به اتمام رسیده که نشان از استقبال مردم از خرید کتاب دارد. 

دهقانکار افزود: ۱۲۲هزار و ۸۳۷ نسخه کتاب از کتابفروشی ها خریداری شده که استان تهران با خرید  ۱۶هزار و ۳۲۹ نسخه کتاب سهم ۱۳درصدی در خرید کتاب داشت و سایر استان ها با خرید ۱۰۶هزار و ۵۰۸ نسخه کتاب سهم ۸۷درصدی را از آن خود کرده اند. 

دبیرهفته کتاب با اشاره به ارزش ریالی کتاب های خریداری شده گفت: ۵۵میلیارد و ۷۰۴میلیون و ۴۱۹هزار و ۵۷۸ ریال ارزش کتاب های فروخته شده از سوی کتابفروشی های عضو طرح پاییزه کتاب است که از این مبلغ  ۸۶درصد  متعلق به استان های غیر از تهران است. 

وی با اشاره به پرفروش ترین استان ها در دو روز ابتدایی از اجرای طرح پاییزه کتاب ۹۹ گفت: بیشترین فروش کتاب ها در ۵ استان کشور  است که این استان ها ۵۰ درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده اند. استان تهران با فروش ۱۶هزار و ۲۹۷ نسخه (۱۳ درصد)، خراسان رضوی با فروش ۱۳هزار و ۳۸۶ نسخه (۱۱ درصد)، اصفهان با فروش ۱۲هزار و ۸۵۰  نسخه (۱۰ درصد)، قم با فروش ۱۰هزار و۱۲۲ نسخه (۸ درصد) و فارس با فروش ۹هزار و ۴۶۳ نسخه (۸ درصد) ۵۰درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده اند. 

دهقانکار افزود: تاکنون تعداد کتاب های خریداری شده در حوزۀ عمومی (بزرگسال) ۸۵هزار و ۷۲۲ نسخه بوده که بیشترین موضوعات به حوزۀ دین با ۱۲هزار و ۸۵۳ نسخه (۱۵ درصد)، داستان با  ۱۱هزار و ۸۵۳ نسخه (۱۴ درصد) و روانشناسی با  ۸هزار و ۶۳۰  نسخه (۱۰ درصد) اختصاص پیدا کرده است. 

وی ادامه داد: همچنین در حوزۀ کودک و نوجوان ۳۰هزار  و ۷۴۵ نسخه کتاب خریداری شده که بیشترین موضوعات مربوط به داستان با ۱۵هزار و ۱۹۳نسخه کتاب، جامعه شناسی و علوم اجتماعی با ۴هزار و ۴۲۲ نسخه و شعر فارسی با ۲هزار و ۷۰۳ نسخه بوده است. همچنین ۶هزار و ۳۷۰ نسخه کتاب در  حوزۀ دانشگاهی خریداری شده است. 

دبیر هفته کتاب عنوان کرد: ۸۴۸ کتابفروشی از ۳۱ استان کشور در طرح پاییزه کتاب۹۹ شرکت کرده اند و تا ۳۰ آبان ماه کتاب های عمومی، کودک و نوجوان و دانشگاهی را با یارانه ۲۰درصدی ارائه می کنند که اطلاعات  و مشخصات این کتابفروشی ها به تفکیک استان و شهر در tarh.ketab.ir  قابل مشاهده است.

ادبیات دین یارانه استان ها استقبال مردم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر