کد خبر: 994665 A

معاون میراث‌فرهنگی استان فارس از اتمام مرمت بازار قیصریه لار در استان فارس خبر داد.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا نصیری (معاون میراث‌فرهنگی استان فارس) اظهار کرد: مرمت استحفاظی و اضطراری بازار قیصریه لار با اعتباری بالغ‌بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی با نظارت مستقیم کارشناسان فنی حوزه معاونت میراث‌فرهنگی استان به اتمام رسید.

او افزود: این عملیات شامل اجرای اندود استحفاظی کاه‌گل بخش بام چهارسوق و مرمت بدنه و احیای ناودان‌های بخشی از راسته‌های اصلی بازار بود.

معاون میراث‌فرهنگی استان فارس گفت: در سال ۹۸ نیز با اعتباری بالغ‌بر ۷۵۰ میلیون ریال، مرمت استحکام‌بخشی ساقه گنبد چهارسوق انجام شد که این عملیات نیز بر اساس تفاهم‌نامه چهارجانبه این اداره کل، اداره راه و شهرسازی لارستان، شهرداری لار و کسبه بازار انجام شد.

نصیری بیان کرد: بازار قیصریه لار یک مجموعه تاریخی است که شیوه معماری آن مربوط به دوران صفویه تا قاجاریه است، نمای داخل گنبد بازار از سنگ‌تراش و چهار دالان طولانی، شمالی، جنوبی، شرقی و غربی ساختمان اصلی بازار تشکیل شده و این دالان‌ها در یک چهارسوق یکدیگر را قطع می‌کنند. در طرف دالان جنوبی، شرقی و غربی ۱۳ باب مغازه و در طرف دالان شمالی ۱۴ باب مغازه قرار دارد. بازار قیصریه اصفهان نیز از بازار قیصریه لار الگوبرداری شده است.

لار در جنوب استان فارس و در فاصله ۳۳۷ کیلومتری شیراز قرار دارد.

اداره راه و شهرسازی استان فارس اصفهان معاون معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر