کد خبر: 994618 A

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پیامی درگذشت حجت الاسلام فیرحی پژوهشگر علوم سیاسی و اندیشه سیاسی اسلام را تسلیت گفت.

به گزارش ایلنا، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پیامی درگذشت حجت الاسلام فیرحی پژوهشگر علوم سیاسی و اندیشه سیاسی اسلام را تسلیت گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

مِن َالمُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ماعاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِر ُو َمابَدَّلوا تَبدیلًا

سخنی با استاد فیرحی عزیز

استاد عزیز و گرانقدرم؛ چگونه نبودنت را باور کنم در حالیکه حضورت در جای جای این سرزمین نمایان است. هرگز نمی‌توانم آرامش کلامت، نگاه ژرف اندیشت و دریای معرفت وجودت را از یاد ببرم. این واژه‌ها را با خون دل و اشک غمبار برایت می‌نگارم، برای تو که فلسفه را با اخلاق، علم را با معرفت، تواضع را با ادب، زبان گویا را با شهامت، تدبیر را با اندیشه، مهربانی را با لبخند و دل نگرانی از فهم نادرست آموزه‌های دین اسلام را با زبان منطق به نمایش گذاشته بودی اینک در میان ما نیستی و ما ناباورانه نبودنت را به نظاره نشسته‌ایم. اگرچه شاید آن زمان که در جبهه‌های نبرد با دشمن می‌جنگیدی و شیمیایی شدی وقت رفتنت بود، اما امروز دیگر؛ نبودنت ثلمه‌ای است که جبران آن محال است و شاگردانت که به عشق یادگیری از استاد شتابان به سویت می‌آمدند. در بهت و حیرت‌اند که چگونه نبودنت را باور کنند، با خود می‌اندیشند که چرا زودتر از گوهر وجودت معرفتی نچیدند و تو را نشناختند اما تو استقرار در قرب خدایت را بر ماندنت در این سرای بی مقدار ترجیح دادی و چنین می‌سرایی که:

به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست
عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست

تو در اعلی علیین متنعمی و ما در غم نبودنت نا آرام و دردمند:

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده عالم دوام ما

عاش سعیداً و مات سعیداً هنیأ له.

اشرف بروجردی

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

پیام تسلیت داود فیرحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر