کد خبر: 993369 A

سرپرست اداره میراث فرهنگی دزفول:

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول با اشاره به ریزش حیاط یک ملک غیرتاریخی در بافت قدیم دزفول به دلیل بی‌احتیاطی مالک آن عنوان کرد: هر مالکی که اقدام به تعیین تکلیف منزل فرسوده خود نکند و باعث تهدید بافت تاریخی شود، مسئولیت آن متوجه همان مالک خواهد بود.

به گزارش ایلنا، مهدی چناری (سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول) در حاشیه بازدید از یک ملک غیر تاریخی در بافت قدیم دزفول کهدلیل بی‌احتیاطی مالک بخشی از حیاط ریزش کرده است، گفت: این ملک که همجوار با ساباط ثبت ملی زرنگار قرار دارد، قسمتی از حیاط آن به دلیل بی‌احتیاطی مالک در عدم کنترل فاضلاب ریزش کرد.

او افزود: در این خصوص راهکارهای لازم به مالک داده شده است تا نسبت به پر کردن حفره و جلوگیری از بروز خسارات بیشتر به ساختمان خود و املاک همجوار اقدام کند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول اضافه کرد: با مساعدت شهرداری دزفول قرار بر این شد که تعدادی از نیروهای خدماتی شهرداری به منظور پر کردن این حفره با مالک همکاری لازم را انجام دهند.

او خطاب به مالکان بافت قدیم تأکید کرد: باتوجه به فصل پائیز و درپیش بودن فصل زمستان و بارندگی‌ها در این فصول ضروری است که نسبت به کنترل آبروها و فاضلاب منازل خود دقت عمل بیشتری داشته باشند.

چناری افزود: هر مالکی که اقدام به تعیین تکلیف منزل فرسوده خود نکند و آن خانه براثر بارندگی و یا هر حادثه‌ای دچار آسیب و یا تخریب شود، مسئولیت آن متوجه همان مالک خواهد بود.

او تصریح کرد: فرسودگی سیستم فاضلاب، خالی از سکنه بودن تعدادی از منازل و عدم مشارکت و همکاری تعدادی از مالکان در مرمت و بازسازی خانه‌های در خطر ریزش و همچنین مرمت غیراصولی از مهمترین عوامل و تهدیدهای بافت هستند که همین دلایل موجب می‌شوند با هر بارندگی، این منازل به خطر ریزش و تخریب نزدیک‌تر شوند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول با بیان این‌که این شهرستان دیار خانه‌های قدیمی و یکی از پایتخت‌های معماری و شکوه هنر ایرانی ـ اسلامی است گفت: معماری در دزفول انسان را با دنیایی از ظرافت‌ها و زیبایی‌ها آشنا می‌کند که شاید همانند آن در کمتر جایی از این مرز و بوم وجود داشته باشد؛ بنابراین لازم است تا ساکنان منطقه بیش از گذشته به لزوم احیاء و حفظ آثار و بناهای تاریخی این شهرستان اهتمام ورزند.

پایتخت زمستان شهرداری گردشگری و صنایع دستی بناهای تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر