سرخط خبرها:
کد خبر: 992967 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه از کشف و ضبط اشیایی از جنس طلا مربوط به دوره هخامنشی و سلوکیان در یکی از شهرستان‌های غربی استان خبر داد.

به‌گزارش ایلنا، امید قادری (مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه) با اشاره به کشف و ضبط چند قلم شیء تاریخی ارزشمند، اظهار کرد: نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان در روزهای اخیر موفق به دستگیری دو برادر در یکی از شهرستان‌های غربی شدند که قصد داشتند تعدادی اشیای تاریخی را به‌صورت غیرقانونی به فروش برسانند.

او تصریح کرد: از قاچقچیان اشیای عتیقه، دو قطعه گل سینه و یک لوح مربوط به دوره هخامنشی و دو پیکرک فرشته بالدار مربوط به دوره سلوکیان کشف و ضبط شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه اضافه کرد: پس از انجام بررسی‌های کارشناسان میراث‌فرهنگی بر روی این اشیای تاریخی، مشخص شد که دو قطعه گل سینه و دو پیکرک فرشته بالدار اصل هستند و لوح زرین هم با وجود اینکه جنسی از طلا داشت، اما تقلبی بوده و از آثار هنری دست‌ساز دوره هخامنشی است.

او افزود: طبق نظر کارشناسان میراث‌فرهنگی، برآورد می‌شود این اشیای تاریخی حدود ۱۵۰ میلیارد‌ ریال ارزش داشته باشند.متهمان نیز به همراه پرونده به دستگاه قضایی تحویل داده شدند.

قادری با بیان اینکه چندی پیش هم ۲۷۸ قطعه شیء تاریخی مربوط به دوره هخامنشی در استان کشف شد، اعلام کرد: طی هفته‌های گذشته نیز یک لوح زرین تقلبی مربوط به دوره هخامنشی در استان کشف شد که قاچاقچیان قصد داشتند آن ‌را به عنوان اصل به فروش برسانند که با هوشیاری نیروهای یگان حفاظت استان دستگیر شدند.

دستگاه قضایی کشف و ضبط گردشگری گردشگری و صنایع دستی طلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر