کد خبر: 992110 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی گفت: در جلسه شورای تخصصی پایگاه‌ها، با ایجاد و راه‌اندازی پایگاه ملی میراث‌فرهنگی در محوطه تاریخی ریوی شهرستان مانه و سملقان موافقت شد.

به‌ گزارش ایلنا، حبیب یزدان‌پناه (مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی) اظهار کرد: خراسان شمالی از جمله استان‌های متقاضی ایجاد پایگاه ملی میراث‌فرهنگی بود که در جلسه اخیر شورای تخصصی پایگاه‌ها، طرح توجیهی خود را برای محوطه تاریخی ریوی مانه و سملقان ارائه کرد.

او تصریح کرد: در این طرح ارزش‌های برجسته اثر تأکید و مباحث مربوط به وضعیت حفاظتی، امکانات و تجهیزات موجود و نیازهای پیش رو، لزوم ایجاد مدیریت یکپارچه و توسعه امکانات زیرساختی مورد توجه قرار گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی افزود: خوشبختانه با موافقت ملی در خصوص تبدیل محوطه تاریخی ریوی به پایگاه میراث‌فرهنگی و اختصاص اعتبارات مناسب به‌زودی این منطقه ظرفیت مناسبی برای حضور گردشگران داخلی و خارجی خواهد داشت.

او با بیان اینکه تاکنون هفت فصل کاوش در سایت تاریخی ریوی به‌صورت مشترک با هیئت باستان‌شناسی کشور آلمان انجام شده است، گفت: با وجود شیوع ویروس کرونا و محدودیت حضور باستان‌شناسان آلمانی کار کاوش در این محوطه متوقف نشد و هم‌اکنون همکاران ما در چهار نقطه از این سایت پهناور یافته‌های ارزشمندی را از معماری و ساختار سکونتگاهی به دست آورده‌اند و علاوه بر کاوش، کار حفاظت و مرمت بخش‌های مختلف سایت در حال انجام است.

شهرستان مانه و سملقان در ۴۵ کیلومتری غرب بجنورد واقع شده است و تپه ریوی در پنج کیلومتری غرب آشخانه در اطراف روستای نجف قرار دارد.

انتهای پیام/
خراسان شمالی گردشگران داخلی و خارجی گردشگری گردشگری و صنایع دستی ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر