کد خبر: 988547 A

سایت مستقل نقد هنری «مازه» با اختصاص صفحه اول خود به «یلدا»، در نقدی به قلم سوزانا لورنز «یلدا» را به قضاوتی برای تضمین اخلاق و پیش از آن برای اثبات انسانیت خواند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فیلم سینمایی «یلدا» سومین ساخته بلند مسعود بخشی که هم اکنون در سینماهای هنروتجربه ایران نیز روی پرده است، توانسته اکران‌های موفقی را در کشورهای اروپایی تجربه کند. 

سایت مستقل نقد هنری «مازه» با اختصاص صفحه اول خود به «یلدا»، در نقدی به قلم سوزانا لورنز درباره فیلم نوشت: «مسعود بخشی با حفظ قواعد درام بسته در زمان واقعی، میزانسنی عمیقا در خدمت پیشبرد قصه می‌سازد و دوگانگی میان فضای برنامه تلویزیونی و درام ناپیدا از چشم تماشاگر را کامل می‌کند. در این راستا، او ما را به قضاوتی برای تضمین اخلاق و پیش از آن برای اثبات انسانیت- آخرین سنگر در برابر تعصب- می‌خواند.» 

«یلدا» به تهیه‌کنندگی علی مصفا، منتخب هفتادمین جشنواره جهانی برلین، برنده جایزه بزرگ داوران جشنواره ساندنس آمریکا در سال ۲۰۲۰، برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره صوفیه، برنده «جایزه بزرگ سینما» از مجله «اِل»، برنده جایزه بهترین کارگردانی اسکار ترکیه و جایزه تقدیر ویژه جشنواره واشنگتن Special commendation award هم اکنون در سینماهای هنروتجربه در ایران در حال اکران است. 

داستان این فیلم در مورد مریم کمیجانی، زن جوانی است که به دلیل قتل شوهرش به مرگ محکوم شده است. او در شب یلدا به استودیوی یک برنامه زنده تلویزیونی آورده شده است تا از طرف تنها فرزند مقتول یعنی مونا ضیا بخشیده شود اما مجموعه اتفاقات در صحنه و پشت صحنه این برنامه هر دو زن جوان را در چالشی جدی برای تصمیم‌گیری قرار می‌دهد. 

بهناز جعفری، صدف عسگری، بابک کریمی، آرمان درویش، فرشته حسینی، فقیهه سلطانی، فروغ قجابگلو، زکیه بهبهانی، رامونا شاه، ساغر صباحی، حسن جودکی، محمد ساربان، کمال هاشمی، ولی الله ریگی، فرهاد فداکار، لیلا شفاعی مهر، محمود ذوالفقاری، نسا افرنگه، مریم خداوردی، بنفشه غفاری، بهنام داوری، سارا والیانی، بهرام افشار و با حضور فرشته صدرعرفایی بازیگران فیلم «یلدا» هستند.

علی مصفا مسعود بخشی بابک کریمی بهناز جعفری فیلم یلدا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر