کد خبر: 987926 A

رضوانفر عنوان کرد:

«مدرسه نوروز» سال ۱۹۰۲میلادی در جمهوری اوستیا- آلانیا / روسیه بنا به درخواست و هزینۀ مهاجرین ایرانی با هدف تدریس معارف شیعی و زبان ملی تأسیس شد و تا بازگشت مهاجرین به فعالیت ادامه داد.

به گزارش ایلنا، مرتضی رضوانفر (عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث و گردشگری) گفت: در نیمه دوم قرن ۱۹میلادی به دلیل وجود بحران‌های اقتصادی، بیش از پانصدهزار نفر از ایران خصوصا مناطق آذری‌نشین به مناطقی در قفقاز شمالی (مانند داغستان، چچن و اوستیا-آلانیا) و همچنین قفقاز جنوبی (مانند جمهوری آذربایجان، گرجستان و ارمنستان) مهاجرت کردند. 

این پژوهشگر افزود: در این زمان شهر ولادی‌قفقاز پایتخت جمهوری اوستیا-آلانیا که مردمانش بر ریشه‌های آریاییِ خود می‌بالند، پذیرای نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از مهاجرین ایرانی شدند. 

به گفته وی، مدرسه‌ی روسی- ایرانیِ نوروز در سال ۱۹۰۲میلادی بنا به درخواست و هزینۀ مهاجرین ایرانی و پیگیری داودخان نصرة الوزارة (دیپلمات تلاشگر و محبوب ایران) تاسیس شد و مظفرالدین‌شاه بابت این خدمت فرهنگی، انگشتر خود را به داودخان هدیه داد. 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: مدرسۀ نوروز با هدف تدریس معارف شیعی و زبان ملی، تاسیس و پس از ۲۹سال در سال ۱۹۳۱م به دلیل بازگشت اکثر مهاجرین، تعطیل و کاربری آن تغییر کرد. 

رضوانفر خاطرنشان کرد: ناصرالدین‌شاه نیز در سفرنامۀ دوم و سوم خود به اروپا، هنگام عبور از ولادی‌قفقاز به کثرت ایرانیان، چه رعیت و چه بازرگان در این شهر اشاره می‌کند.

پایتخت روسیه مدرسه مهاجرت نوروز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر