کد خبر: 986774 A

​معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ابعاد اجرایی دستور‌العمل جدید تسهیلات ویژه صنعت گردشگری کشور را به صورت ویدئو‌کنفرانس برای ۳۱ استان کشور تشریح کرد و گفت: پس از ارائه بسته حمایتی نخست که مشمول مشاغل آسیب دیده از بحران انتشار ویروس کرونا از جمله صنعت گردشگری شده است؛ حوزه گردشگری به عنوان اولین بخش مشمول بسته حمایت بخشی جدید دولت شده و تسهیلات جدید همه فعالان گردشگری را شامل می‌شود.

به گزارش ایلنا، ولی تیموری (​معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی) صبح امروز در نشست مجازی با مدیران ادارات کل ۳۱ استان کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد؛ گفت: در ‌ابتدای سال ۹۹ دولت تسهیلات ۶ تا ۱۶ میلیون تومانی را برای ۱۴ رسته شغلی آسیب دیده در ازای حفظ شغل اختصاص داد که با توجه به میزان بالای خسارت وارد شده به گردشگری در پی‌شیوع ویروس کرونا و همچنین محدودیت‌های اعمال شده در این حوزه که کماکان نیز ادامه دارد، این تسهیلات به هیچ عنوان پاسخگوی این صنعت نبود. 

وی افزود: با توجه ویژه و با پیگیری‌های مستمر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مطابق دستورالعمل مصوب کارگروه اقتصادی مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا با پرداخت تسهیلات جدید به کسب و کارهای آسیب‌دیده حوزه گردشگری براساس بنگاه محوری موافقت شد. از این رو به موجب همین مصوبه، مقرر شد پرداخت کلیه هزینه‌ها و بدهی‌های فعالان گردشگری(مالیات سال‌های گذشته، حق بیمه کارفرمایی، بازپرداخت اقساط بانکی، قبوض حامل‌های انرژی) تا پایان سال‌جاری به تعویق افتد.

ولی تیموری معاون گردشگری کشور در تشریح جزئیات بیشتر بسته جدید حمایت بخشی از فعالان گردشگری گفت: مذاکرات و تلاش‌های چندماهه بی‌نتیجه نماند و میزان تسهیلات بانکی به تفکیک رسته‌های شغلی حوزه‌های گردشگری و نحوه اعطای آن به تایید نهایی رسیده و ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه تسهیلات مورد اشاره به کلیه کسب و کارهای گردشگری با توجه به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره اختصاص می‌یابد؛ یادآور شد:  بر این اساس تمامی فعالین صنعت گردشگری می‌توانند از حداقل ۱۶ میلیون تومان تا ۹۰۰ میلیون تومان وام بانکی با دوره تنفس حدود شش ماه بهره‌مند شوند که مصوبه پرداخت این تسهیلات نیز از سوی بانک مرکزی به بانک‌های عامل ابلاغ شده است.

معاون گردشگری تصریح کرد: بر این اساس به هتل‌ها، هتل‌آپارتمان ها، مهمانپذیرها و مراکز اقامتی سنتی و بومگردی تا سقف ۹۰۰ میلیون تومان، دفاتر خدمات مسافرتی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان و همچنین به راهنمایان گردشگری ۲۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی تعلق می‌گیرد. لازم به ذکر است که مجتمع‌های گردشگری، موسسات اموزش گردشگری، شرکت‌های حمل و نقل، واحد‌های پذیرایی بین‌راهی، شرکت‌های ارزیابی خدمات گردشگری و ارزیابان و عوامل تطبیق نیز از این بسته بهره‌مند می‌شوند.

تیموری تاکید کرد: بازپرداخت اقساط این تسهیلات با سود ۱۲ درصد از اول اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود و بنگاه‌هایی که با دستورالعمل قبل تسهیلات دریافت کرده‌اند نیز مجاز به دریافت مابه‌التفاوت تسهیلات طبق دستورالعمل جدید خواهند بود.

معاون گردشگری ادامه داد: میزان تسهیلات استحقاقی هر واحد یا فعالان گردشگری، بر اساس فهرست ارسالی از سوی وزارت گردشگری به وزارت کار اعلام می‌شود و متقاضیان مجازند تا پایان آذرماه امسال ثبت‌نام و درخواست اخذ تسهیلات خود را به میزان دلخواه ارسال کنند تا بر اساس فهرست اعلامی از سوی وزارت گردشگری میزان تسهیلات استحقاقی اعلام شود.

تیموری افزود: مشمولین دریافت تسهیلات جدید فعلا به بانک‌ها مراجعه نکنند، زیرا لازم است ابتدا اطلاعات واحدها توسط ادارات کل استانی در اختیار معاونت گردشگری و سپس در سامانه کارا بارگذاری و در مرحله بعد ثبت نام افراد انجام پذیرد.

وی در پایان خطاب به مدیران کل استانی تاکیدکرد: با جدیت تمام موضوع ابلاغ مصوبه جدید را از راس استان‌ها شامل استانداری و سایر بخش‌های تابعه مرتبط پیگیری کنند تا به سرعت ورود به فاز اجرا محقق شود.

گردشگری بسته حمایتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر