کد خبر: 986626 A

معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی از اجرای مرمت کاشی‌کاری‌ها و تزئینات عمارت و آیینه‌خانه مفخم بجنورد با اعتبار ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال خبر داد.

به گزارش ایلنا، علی مستوفیان (معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی) اظهار کرد: پروژه بازپیرایی، پاک‌سازی سطح و مرمت کاشی‌کاری‌های عمارت مفخم بجنورد برای نخستین بار در حال اجرا است.

او با بیان اینکه مرمت آیینه‌کاری‌ها و سایر تزئینات آیینه‌خانه نیز هم‌زمان با این پروژه انجام می‌شود، تصریح کرد: ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال اعتبار برای این امر اختصاص یافته است.

آیینه‌خانه مفخم یکی از یادمان‌های برجسته دوره قاجار در حدود سال ۱۳۰۰ هجری به دستور یار محمدخان شادلو، معروف به سردار مفخم ساخته‌شده و با شماره ۱۱۶۷ به ثبت ملی رسیده است.

عمارت مفخم نیز که هم‌زمان با آیینه‌خانه ساخته شده، بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین اثر تاریخی دوره قاجار در خراسان شمالی است و با شماره ۹۵۲ در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

این بنای مجلل ۳۴ اتاق با دو تالار بزرگ دارد. نمای اصلی ساختمان در سمت جنوب است که سراسر آن به زیباترین وجهی با انواع فنون کاشی‌کاری معرق، هفت‌رنگ و با طرح‌ها و نقوش انسانی، حیوانی، اسلیمی، ختایی و هندسی زینت یافته است.

مصالح به‌کار رفته در بنا آجر با ملات گچ است و هر طبقه ساختمان دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است، سرتاسر بنا با کاشی‌های خشتی و هفت‌رنگ زیبا در اندازه و شکل‌های مختلف به رنگ‌های فیروزه‌ای، زرد، صورتی، بنفش، سفید، سبز، سرخ و سیاه کاشی‌کاری شده و هر ستون با طرح و نقش خاص خود زینت داده شده است.

آثار تاریخی خراسان شمالی شاخص معاون مفخم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر