کد خبر: 984484 A

استاد برجسته هنرهای تجسمی کشور درباره ویژگی‌های جشنواره جهانی هنر مقاومت سخن گفت.

به گزارش ایلنا، استاد کاظم چلیپا نقاش برجسته معاصر طی گفتگوبا ستاد خبری جشنواره گفت: هنرمقاومت نتیجه استمرار تلاش‌هایی است که انسان‌های عدالتخواه، آزادی طلب و پای بند به ارزش‌های دینی در بستر تحولات اجتماعی رقم زدند و ارزش‌های والای انسانی در آثار این جریان هنری به خوبی مشهود و هویداست. 

وی افزود: در اوائل انقلاب و سپس در دوران دفاع مقدس، آثار هنری بسیاری در عرصه هنرهای تجسمی شکل گرفت که بسیار هم تاثیر گذار بود. دلیل آن هم ارتباط مستقیم و بلاواسطه هنرمندان و مجاهدانی بود که به طور تنگاتنگ در جریان اخبار و احوالات هم بودند و ثمره این ارتباط معنوی بین رزمندگان دفاع مقدس و هنرمندان متعهد را به وضوح در بطن آثار آن دوران به خوبی مشاهده می‌کنیم. به طور مثال در جریان آزادسازی خرمشهر بسیجیان خرمشهر با هنرمندان ارتباط و مراوده داشتند و خرمشهر مساله مهمی برای هنرمندان بود که در نهایت هم هنرمتعهد انقلاب دین خودش را به جریان دفاع مقدس به خوبی ادا کرد و آثار برجسته آن دوره موید این مدعاست. 

این نقاش برجسته کشور همچنین گفت: نسل امروز هم تمامی این موارد و تبلور ارزش‌ها را باور دارد و می‌بایست با برگزاری جریانات و رویداد‌های هنری مثل جشنواره جهانی هنر مقاومت این جریان را پویا و مستمر نگه داشت. به نظر بنده این جشنواره باید محل تضارب آرا و جریان‌ها و سلائق مختلف هنری اعم از دانشجویی، آزاد و هنر مدرن باشد و شرایطی را به وجود آورد تا در بستر جریان‌های هنری روز دنیا بتواند محلی برای بروز و ظهور و مراودات هنری و فرهنگی داشته باشد. چون اساس و شالوده این جشنواره بر اساس مفاهیم بشری و انسانی بنا نهاده شده است می‌تواند منشا خلق آثارهنری با مضامین صلح طلبانه و ضد جنگ باشد. 

این مدرس دانشگاه و چهره برجسته هنر معاصر کشور سیاست‌گذاری مدون و مدیریت متمرکز و واحد متشکل از عقول این رشته را از جمله مواردی برشمرد که مثمر ثمر است و اذعان کرد: می‌بایست نقد این آثار نیز همزمان انجام گیرد تا روایان جدید الورود این عرصه بیشتر با زبان و معیارهای جهانی آشنا شوند. هنر ایران زمین هماره درسطح بین المللی برهنر جهانی اثر گذاشته و مثمر ثمر بوده و این جشنواره می‌تواند محلی برای ارائه آثار باکیفیت جهانی و بارعایت و حفظ اصالت‌های ایرانی باشد. 

ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت به همت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری مسعود نجابتی بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

هنرهای تجسمی جشنواره جهانی هنر مقاومت کاظم چلیپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر