کد خبر: 980663 A

خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی به قلم حسن بلخاری قهی منتشر شد

به گزارش ایلنا، جدیدترین کتاب حسن بلخاری قهی (استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی) با عنوان «خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی» توسط انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شد. 

این نوشتار آرای عمیق و تأثیرگذار امام محمد غزالی در احیاءالعلوم، کیمیای سعادت، مشکوةالانوار و برخی دیگر از آثار او چون مقصد الاسنی فی شرح اسماء الحسنی دربارة هنر (فن)، زیبایی، خیال و به‌ویژه ذوق که همه از بنیادهای اصلی فلسفة هنر و زیبایی‌شناسی محسوب می‌شوند، را مورد تامل قرار داده است. 

بابی مستقل و وسیع در باب موسیقی، هم در احیاءالعلوم و هم در کیمیای سعادت نگاشتن، تأملات بسیار غنی و عمیق درباره جمال و زیبایی در احیاءالعلوم ارائه نمودن، لطایفی در کارکرد قوه خیال و کارکردهای عظیم هنری آن بیان داشتن، تحلیل قَدَری از قوه ذوق ارائه دادن (که چند قرن بعد مشابه آن توسط ایمانوئل کانت بیان گردید) و مهمتر استناد به مثال‌های هنری چون نقاشی چینیان و رومیان، ازجمله اختصاصات آرا و نظرات غزالی و کارکردهای فلسفة هنری آثار اوست. »

خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی اثر دکتر حسن بلخاری در شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۴۵۵۰۰تومان روانه بازار کتاب شده است.

کتاب اثر انتشارات فرهنگستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر