کد خبر: 980131 A

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خراسان رضوی از دستگیری حفاران غیرمجاز و کشف و ضبط بیش از ۱۰۰ وسیله تخصصی حفاری در ایست و بازرسی کامه واقع در شهرستان تربت‌حیدریه خبر داد.

به‌ گزارش ایلنا، سرهنگ محمدعلی مدیر (فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خراسان رضوی) گفت: نیروهای امنیتی و انتظامی شهرستان تربت‌حیدریه در اقدامی غافلگیرانه و با رصد اطلاعاتی، سه نفر از حفاران و تخریب‌کنندگان آثار تاریخی را به‌همراه دستگاه‌های پیشرفته فلزیاب و تجهیزات تخصصی حفاری  دستگیر کردند.

او با اشاره به این که متهمان برای سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شدند، عنوان کرد: خوشبختانه با همکاری نیروهای امنیتی‌، انتظامی، قضایی و نیروهای بسیج شهرستان و همچنین فعالیت انجمن‌های میراث‌فرهنگی  توجه بسیار ارزشمندی به  حفظ میراث‌فرهنگی می‌شود، به این ترتیب همه دستگاه‌های دولتی، غیردولتی و عموم شهروندان خود را برای صیانت و برخورد با تخریب‌گران میراث‌فرهنگی شریک و دخیل می‌دانند.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خراسان رضوی بیان کرد: گزارش‌های مردمی درباره تعرض و تخریب آثار تاریخی، نشان‌دهنده حساس شدن مردم در چند سال اخیر نسبت به داشته‌های فرهنگی و تاریخی است و مردم برای حفظ و حراست از تاریخ و هویت در کنار دستگاه‌ها و نهادهای دولتی  حضور پررنگی داشته‌اند.

او یادآور شد: بر اساس ماده ۵۶۲  قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به‌قصد به دست آوردن اموال تاریخی‌‌فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه‌سال و ضبط‌ اشیای مکشوفه به نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود و چنان‌چه حفاری در اماکن و محوطه‌های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیای مکشوفه و آلات و ادوات حفاری، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می‌شود.

شهرستان‌های تربت‌حیدریه و زاوه دارای ۴۰۰ اثر تاریخی و گردشگری شناسایی ‌شده است که تعداد ۷۵ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بسیج خراسان رضوی کشف و ضبط گردشگری قانون مجازات اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر