کد خبر: 978728 A

شبکه‌های برون مرزی سازمان صدا و سیما ویژه برنامه‌های متنوعی را برای پخش در اربعین حسینی آماده کردند.

به گزارش ایلنا، با فرا رسیدن سالروز اربعین سید و سالار شهدای کربلا، شبکه‌های معاونت برون مرزی صداوسیما با تدارک ویژه برنامه‌هایی خاص این ایام، حماسه بزرگ و جاودان حسینی (ع) را پاس می‌دارند: 

کانال اردوی شبکه سحر

کانال اردوی شبکه سحر ویژه برنامه‌هایی برای اربعین حسینی در نظر گرفته است. 

مستند «سرگشته خورشید» حکایت از میرجاوه تا کربلا است که از کانال اردوی شبکه سحر پخش خواهد شد. «سرگشته خورشید» داستان سفر پرفراز و نشیب زائرین پاکستانی حرم اباعبدالله حسین (ع) در حرکت به سمت کربلا و عبور از ایران را به زیباترین شکل روایت می‌کند. 

مجموعه «مستند خورشید» به تهیه‌کنندگی افسانه مهربانی تولید شبکه سحر بوده و در ۷ قسمت۳۰ دقیقه‌ای ساعت ۱۴ هر روز تا اربعین حسینی پخش خواهد شد. 

مستند «حسین کیست» روایتی از پیاده روی عظیم اربعین حسینی در کشور عراق و حضور زائرانی از اقصی نقاط جهان در این همایش میلیونی است. 

در این مستند، تصاویری ناب از پیاده روی اربعین در مسیرهای مختلف به نمایش در می‌آید و با زائران پیاده حسین (ع) درباره انگیزه‌ها و علت حضورشان در این رویداد فرهنگی و مذهبی گفت وگو می‌شود. این مستند با زبانگردانی محسن محسنی روز ۱۷ مهر ساعت ۱۰ صبح به مدت ۳۰ دقیقه از کانال اردوی شبکه سحر پخش خواهد شد. 

مستند «حدیث دلدادگی» ویژه اربعین عنوان برنامه‌ای دیگر است که از کانال اردوی شبکه سحر پخش می‌شود. این مستند پیاده روی و عزاداری شیعیان به مناسبت اربعین حسینی (ع) را به تصویر کشیده است. تهیه کننده این مستند؛ عبدالکریم ارشی و کارگردان آن جلیل سامان است. زبانگردانی این مستند را نیز آن را زهرا کیانی‌پور انجام داده است که ۱۷مهر ساعت ۱۸:۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه پخش خواهد شد. 

مستند «رستاخیز» عنوان برنامه‌ای است که بر اساس کتاب «فتح خون» نوشته شهید مرتضی آوینی به مناسبت اربعین از کانال اردوی شبکه سحر پخش خواهد شد. 

زبانگردانی این مستند به زبان اردو را فرید ارس خانی انجام داده و در روز ۱۷ مهر ساعت ۱۹ به مدت ۳۰ دقیقه از کانال اردوی شبکه سحر پخش خواهد شد. 

کارشناسان برنامه «انداز جهان» نیز هر روز تا روز اربعین، از ساعت ۱۹:۳۰ به وقت تهران با حضور کارشناسان در خصوص پیاده روی اربعین با توجه به شرایط ویژه امسال بحث و گفت و گو خواهند کرد. 

کانال کردی شبکه سحر

«ویژه برنامه اربعین» در کانال کردی شبکه سحر در چهار برنامه ترکیبی و زنده تقدیم بینندگان خواهد شد. 

سید برهان ابراهیمی، سعید صالح موذن، محمد موذن، رضا شاه محمدی از جمله کارشناسان مذهبی این برنامه خواهند بود و به موضوعاتی چون؛ فلسفه اربعین و پیشینه آن، جایگاه اربعین در اسلام و منشأ و خواستگاه برگزاری آن، فلسفه پیاده روی اربعین و تداوم و شکوه و شور فزاینده و روزافزون این آیین، نقش پیاده روی اربعین در گسترش فرهنگ عاشورا، چگونگی برگزاری اربعین در دوران کرونا، اربعین از دیدگاه علما و اندیشمندان اهل سنت، و چگونگی مبدل شدن اربعین و راهپیمایی آن؛ به نماد قدرت، اتحاد و همبستگی ملت‌های جهان اسلام و چگونگی برگزاری اربعین در شرایط ویژه شیوع بیماری کرونا از موضوعاتی است که در این مجموعه چهار قسمتی پرداخته خواهد شد. 

«ویژه برنامه اربعین» به تهیه‌کنندگی علی اکبر اسماعیل زاده، نویسندگی غلامرضا ابراهیم آبادی و اجرای کریم کلاشی فرد از سه شنبه ۱۵ مهرماه در چهار برنامه هر روز ۱۸:۱۰دقیقه به وقت تهران به مدت ۴۵ دقیقه به طور زنده به روی آنتن کانال کردی شبکه سحر خواهد رفت. 

کانال آذری شبکه سحر

«حسرت زیارت» در ایام سوگواری اربعین برای آذری زبانان شبکه سحر پخش می‌شود. 

حضور کارشناس مذهبی، پخش مداحی و روضه خوانی، بازسازی و بازخوانی مداحی‌های قدیمی و نوستالژیک آذری توسط مداحان جدید، پخش گزارش‌هایی از پیاده روی اربعین در سال‌های گذشته، بیان احادیث و روایت‌هایی در باره علل قیام امام حسین (ع) و حادثه عاشورا، پخش تصاویر و گزارش‌هایی زنده و مستقیم از حال و هوای بین الحرمین و شهرهای کوفه و کربلا از بخش‌های مختلف ویژه برنامه «زیارت حسرتی» است. 

«حسرت زیارت» هر شب از ساعت ۲۱:۴۰ به وقت تهران با اجرای ندا سام و تهیه‌کنندگی نوروز پورمند بر روی آنتن کانال آذری شبکه سحر است. بازپخش این ویژه برنامه روز بعد ساعت ۱۳:۳۰ است. 

شبکه العالم

«صباح جدید» برنامه ترکیبی صبحگاهی شبکه العالم ۱۶مهر ساعت ۹ با حضور کارشناسان مذهبی و نیز گفت و گو با خبرنگارانی که سال گذشته از نزدیک در پیاده روی اربعین حضور داشته اند، به بیان خاطراتشان از صحنه‌هایی که ثبت کرده‌اند، اختصاص یافته است. «صباح جدید» را محمد فهمی تهیه می‌کند. 

روز پنجشنبه نیز شبکه العالم گزارش‌های زنده از مراسم اربعین در کربلای معلی و گفت و گو با کارشناسان مذهبی خواهد داشت. . . شبکه الکوثر؛ 

در شبکه الکوثر ویژه برنامه مناسبتی «الملحمة الزینبة» (حماسه زینبی) با عزاداران امام حسین (ع) همراه است و تلاش دارد سوگواران و عاشقان امام حسین (ع) را به برخی از سنت‌های حسنه این امر متوجه سازد تا گامی هرچند کوتاه در راستای احیای سنت‌های اسلامی سوگواری امام حسین (ع) و مراسم اربعین بردارد. 

این برنامه با اجرای قنبر سعید و تهیه‌کنندگی امیر افشار فتوحی از ساعت ۲۳:۰۰ به وقت تهران هر شب بر روی آنتن شبکه الکوثر است و تکرار این برنامه روز بعد در دو زمان ۷:۳۰ و ۱۴:۰۵ است. 

شبکه هیسپان تی وی

مستند روز چهلم (Día Cuarenta) که به موضوع گرامیداشت روز اربعین می‌پردازد، سه شنبه ۱۵ مهر ماه روی آنتن هیسپان تی وی می‌رود. 

در این مستند نگاهی خواهد شد به مراسم مذهبی که اوج یک دوره عزاداری چهل روزه پس از سالروز شهادت امام حسین (ع) است. میلیون‌ها فداکار از مناطق مختلف جهان، پیاده روی زیارتی را به شهر کربلا در عراق انجام می‌دهند تا به آنجا برسند. 

از لنز دوربین این مستند ما سه فعال فرهنگی آمریکای لاتین را در راهپیمایی اربعین همراهی می‌کنیم. شهر کربلای معلی هرساله بار این مراسم را به دوش می‌کشید، این شهر مرکزی بود که تمام راهپیمایی‌های میلیونی زائران پیاده به آن سرازیر می‌شد و مراسم اربعین هم با مشارکت بیش از ۱۵ میلیون زائر در روز بیستم ماه صفر (اربعین) در این شهر انجام می‌شد تا بزرگ‌ترین تجمع انسانی در سطح جهانی در یک مناسبت واحد و در یک مکان و در روز روز شکل بگیرد. 

مستند «روز چهلم» سه شنبه ۱۵ مهر ساعت ۱۴:۳۰ و ۲۳ از شبکه هیسپان‎تی‎وی پخش می‌شود.

اربعین‎ حسینی شبکه سحر هیسپان تی وی شبکه‌های برون مرزی صدا و سیما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر