کد خبر: 978536 A

معاون میراث‌فرهنگی خراسان شمالی از انجام گمانه‌زنی روی تپه دوین شیروان با هدف تعیین عرصه و پیشنهاد حریم برای این تپه تاریخی خبر داد.

به‌ گزارش ایلنا، علی مستوفیان (معاون میراث‌فرهنگی خراسان شمالی) اظهار کرد: تپه دوین در ۱۸ کیلومتری جنوب غرب شهر شیروان و در میانه روستای دوین قرار گرفته و حدود ۱۷ متر ارتفاع دارد، این محوطه، آثاری از دوران پیش‌ازتاریخ، تاریخی و اسلامی دارد که گمانه‌زنی بر روی آن انجام شد.

او تصریح کرد: طی این گمانه‌زنی، ۱۸ گمانه پیرامون تپه ایجاد شد که در برخی از آن‌ها آثار معماری دوران اسلامی و در برخی دیگر نهشته‌های دوره آهن، هخامنشی و اسلامی شناسایی شد.

معاون میراث‌فرهنگی خراسان شمالی با اشاره به اینکه این پروژه از سوی تیم باستان‌شناسی به سرپرستی محسن دانا انجام شد، افزود: محوطه تاریخی دوین به شماره ۶۹۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

او گفت: تدوین ضوابط و دستورالعمل‌های لازم برای سامان‌دهی، حفظ، احیا، مرمت و تعیین حریم بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی شهرها و روستاها انجام و بر رعایت این ضوابط نظارت می‌شود.

مستوفیان بر برنامه‌ریزی با هدف شناخت، معرفی و حفظ ارزش‌های هنری، ‌تاریخی و فرهنگی در محوطه‌های تاریخی تأکید کرد و افزود: تعیین حریم‌ و محدوده بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی با این هدف انجام می‌شود.

خراسان شمالی معاون معماری تپه دوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر