کد خبر: 978373 A

مدیر مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان از انجام پژوهش و تالیف کتابی درخصوص افسانه‌ها و اسطوره‌هایی که پیرامون این مجموعه وجود دارد، خبر داد و از ظرفیت‌های مختلف پایگاه میراث جهانی برای توسعه گردشگری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امیر مطلوبی (مدیر مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان) با اشاره به آنکه این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا، موزه‌ها و مجموعه میراث جهانی تعطیل است، گفت: طی مدت شیوع ویروس کرونا و طی چند ماه اخیر، چندین بار ناچار به تعطیلی شدیم. می‌توان گفت، طی این مدت چندین هفته تعطیل بودیم. 

او در ادامه از فرصت ایجاد شده برای انتشار کتاب‌های مجموعه میراث جهانی خبر داد و گفت: ماه گذشته موفق شدیم کتابچه سیمای گردشگری تکاب را چاپ و منتشر کنیم. همچنین قصد داریم در فصل آینده، کتابچه‌ای درخصوص اسطوره‌ها و افسانه‌های تخت سلیمان گردآوری و منتشر کنیم.

مطلوبی یادآور شد: اسطوره‌ها و افسانه‌های متعددی درخصوص تخت سلیمان و بخش‌های وابسته به آن وجود دارد که تاکنون به صورت مدون در اختیار مخاطبان قرار نگرفته و بیشتر در قالب روایت‌های سینه به سینه بوده. از نام تخت سلیمان که بر مجموعه گذاشته شده که هیچ ربطی به سلیمان و تخت سلیمان ندارد، گرفته تا زندان سلیمان و تخت بلقیس و حتا اسطوره‌هایی که درخصوص چشمه‌های آب گرم وجود دارد. حتا افسانه‌های متعددی درخصوص دریاچه تخت سلیمان وجود دارد که بسیار آن را اسرارآمیز می‌دانند. حتا اژدهای سلیمان ازجمله اسطوره‌های محلی است که افسانه‌های مختلفی درباره آن وجود دارد.

مدیر مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان ادامه داد: سعی داریم این روایت‌ها را جمع‌بندی کنیم و مانع از بین رفتن آنها شویم. این اسطوره‌ها و افسانه‌ها بخشی از حافظه تاریخی مردم منطقه هستند که باید حفظ شوند و فراموش نشوند. 

او درخصوص جالب‌ترین افسانه‌ای که درخصوص تخت سلیمان مطرح می‌شود، گفت: همین نامگذاری سلیمان یکی از جالب‌ترین افسانه‌های منطقه است البته این نامگذاری بعد از دوره صفوی اتفاق افتاد. تا قبل از آن دوره، نام‌های دیگری بر این مکان بود از آذرگشسپ گرفته تا گَنجَک و شنیز و... اما از دوره صفوی به این سو با توجه به اعتقاد مردم درخصوص این مهم که تمام مجموعه‌های عظیم نمی‌تواند توسط انسان ساخته شده باشد و حتما پای نیروهای ماورایی و سلیمان درمیان است از این رو نام سلیمان بر روی تمام بناهای خارق‌العاده نهاده شده. این نامگذاری فقط در شمال غرب ایران نه بلکه در بخش‌های مختلف تکرار شده است. تاکید بر عدم انجام و ساخت این سازه‌ها توسط انسان است و همیشه پای نیروهای ماورایی را به میان می‌کشاند.

مدیر مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان با  اشاره به نامگذاری زندان دیو، نیز گفت: مردم محلی معتقد هستند حضرت سلیمان این مکان را ساخته تا دیوهایی که حرف گوش نمی‌داند و کارهایی که می‌گفت انجام نمی‌دادند، را به این زندان بیاندازد. از این دست داستان‌ها و افسانه‌ها زیاد است و باید کار پژوهشی دراین خصوص انجام شود. 

شاخص-دریاچه-تخت-سلیمان

توجه به زیرساخت‌های گردشگری

 مطلوبی افزود: طی هفته گردشگری با توجه به شیوع ویروس کرونا، ناچار شدیم برنامه‌های تعریف شده را در قالب مجازی برگزار کنیم. این درحالی است که تخت سلیمان ظرفیت‌های زیادی برای توسعه گردشگری در حوزه‌های مختلف از رصد ستارگان و عکاسی در شب گرفته تا گردشگری معنوی و ژئوتوریسم و... دارد. 

او همچنین از انجام کارهای زیرساختی در پایگاه میراث جهانی خبر داد و گفت: لوله‌گذاری آب شرب بخش پارکینگ مجموعه انجام و همچنین انشعابات آب شرب به بخش کوی زندان نیز خریداری شده است. سنگفرش پارکینگ و بهسازی سرویس بهداشتی‌ها درحال انجام است. همچنین سرویس بهداشتی مجتمع آب گرم، بهسازی شد. درواقع انجام زیرساخت‌های بخش گردشگری در حال انجام است. 

مدیر مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان در ادامه به حضور گردشگران در مجموعه اشاره کرد و گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مجموعه نسبت به سال گذشته با کاهش ۶۰ درصدی گردشگران روبه رو بودیم. با این وجود همچنان شاهد حضور گردشگران در مجموعه هستیم که بیشتر به صورت انفرادی می‌آیند. برگزاری تور به دلیل کرونا زیاد نیست و ما اجازه بازدید نمی‌دادیم چراکه بر اساس پروتکل‌های بهداشتی انجام بازدیدهای گروهی ممنوع است. ضمن آنکه گردشگرا خارجی نیز بسیار کم شده و تا ۹۵ درصد کاهش یافته اما همچنان گردشگر خارجی که به صورت انفرادی سفر کرده‌اند از مجموعه دیدن کردند. 

انجام کارهای حفاظتی

مطلوبی درخصوص انجام کارهای حفاظتی در مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان، اظهار کرد: در بخش آتشکده و ایوان خسرو مشغول هستیم. تقریبا کار حفاظتی در آتشکده به پایان رسید و امور حفاظتی در بخش بام سالن جنوبی ایوان خسرو درحال انجام است. بخش‌هایی که تخریب شده و یا درحال تخریب است، در دست حفاظت قرار گرفته. پوشش حفاظتی روی این بخش‌ها می‌کشیم تا از وقوع آسیب جلوگیری کنیم.

مدیر مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان با اشاره به نزدیک شدن به فصل بارندگی، از انجام کارهای روتین حفاظتی در مجموعه خبر داد و گفت: هر سال اندود کاهگل را در بخش‌های مختلف انجام می‌دهیم و اکنون درحال آماده سازی مصالح هستیم.

او بااشاره به آنکه اگر اعتبارات لازم فراهم شود می‌توان ضلع شرقی دریاچه تخت سلیمان را کاوش کرد، گفت: کاوش در رواق ایلخانی ضلع شرقی دریاچه را در برنامه کاوش پایگاه مدنظر داریم تا بتوانیم کریدور اطراف دریاچه را به هم نزدیک کنیم، اما از آنجایی که تاکنون اعتبارات لازم تامین نشده، نتوانستیم این کاوش را انجام دهیم. آخرین کاوش به سال ۱۳۸۴ بازمی‌گردد البته پیگردهایی انجام شده که نام کاوش را نمی‌توان روی آن گذاشت. ضمن آنکه درحال حاضر حفاظت اولویت است و تا زمانی که امکانات لازم برای حفاظت از یافته‌های جدید فراهم نشود، اگر کاوش نشود، بهتر است. زمانی که آثار از زیر خاک بیرون می‌آیند در معرض آسیب قرار می‌گیرند و اگر انجام کاوش توجیه علمی نداشته باشد و نتوانیم از یافته‌ها محافظت کنیم، بهتر است که کاوش انجام نشود و آثار زیر خاک بمانند.

کرونا اسطوره کاوش هفته گردشگری تخت سلیمان گردشگری معنوی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان ژئوتوریست رصد ستارگان اسطوره‌ها و افسانه‌های تخت سلیمان حافظه تاریخی مردم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر