کد خبر: 978155 A

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری همزمان با هفته ملی کودک، به منظور آگاهی فعالان و علاقمندان پژوهش در حوزه کودک و میراث فرهنگی، وبینارهای تخصصی برگزار می‌کند.

به گزارش ایلنا، لیلا کفاش زاده (مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) در آستانه هفته ملی کودک گفت: کارگروه کودک ونوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مناسب هفته ملی کودک از ۱۶ تا ۲۲ مهر ماه در تمامی حوزه‌های تخصصی کودک و نوجوان وبینار‌های تخصصی برگزار می‌کند.

او با بیان اینکه کارگروه کودک و نوجوان این مرکز، متشکل از نمایندگان پژوهشکده‌ها و گروه‌های تخصصی پژوهشگاه است که در این هفته هر کدام در حوزه تخصصی خود ارائه‌هایی خواهند داشت، تصریح کرد: هدف از این برنامه‌ها آشنایی مربیان، تسهیلگران، آموزگاران و تمامی علاقمندان پژوهش در حوزه کودک و میراث فرهنگی با پژوهش‌ها و فعالیت‌های انجام شده در این زمینه طی سالیان گذشته است.

به گفته کفاش زاده، کارگروه کودک ونوجوان در تلاش است با مشارکت علاقمندان راهی به سوی مطالعات کودکی در زمینه میراث فرهنگی باز کرده تا این مقوله قابل لمس‌تر و کاربردی‌تر گردد و نسل آینده بتواند از داشته‌های فرهنگی خود بهترین استفاده را ببرد.

وی در تشریح برنامه‌های هفته کودک گفت: معرفی مرغک میراث (نماد پژوهشگاه در حوزه کودک ونوجوان)، معرفی کتاب‌های تخصصی کودک و میراث فرهنگی توسط دبیر خانه انتشارات و بررسی ویروس کرونا از منظر بیولوژی توسط پژوهشکده حفاظت ومرمت آثار تاریخی –فرهنگی برای کودکان برنامه‌های اولین روز هفته ملی کودک همزمان با ۱۶ مهر خواهد بود.

او خاطرنشان کرد: ۱۹ مهرماه سه موضوع با عناوین «قصه گویی کودک و میراث فرهنگی از منظر مردم شناسی»، «ارتباط کودکان و قصه‌های عامیانه» و «آیین‌های حفظ نوزاد» توسط پژوهشگران پژوهشکده مردم‌شناسی ارائه می‌شود و در ادامه در حوزه گردشگری کودکان، «تجربه باغ قصه‌ها از موزه ملک» مطرح خواهد شد.

کفاش زاده افزود: معرفی یک بنای تاریخی از فرهنگنامه کودک و نوجوان توسط پژوهشکده ابنیه و بافت‌های تاریخی فرهنگی و آموزش قلمزنی به روش ساده توسط گروه هنر‌های سنتی از برنامه‌های ۲۰مهر ماه خواهد بود.

او اظهار داشت: ۲۱ مهر شاهد ارائه میراث فرهنگی و تنوع زیستی از سوی پژوهشکده باستان‌شناسی و بررسی متن گزنفون درباره تربیت کودکان در دوره هخامنشی از سوی پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون خواهیم بود.

مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه افزود: در آخرین روز از هفته ملی کودک۲۲ مهرماه، اولین کارگاه تخصصی آموزش حفاظت و مرمت عروسک‌های بومی توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی برگزار می‌شود که از طریق فضای اسکای روم طبق برنامه یاد شده از طریق لینکhttps://www.skyroom.online/ch/richt.dtp/kids از ساعت ۱۰ تا ۱۲ قابل استفاده خواهد بود.

او خاطرنشان کرد: علاقمندان برای ثبت نام و اطلاع از نحوه برگزاری در این کارگاه مجازی می‌توانند با شماره ۶۶۷۳۶۴۵۲ داخلی ۲۴۲ تماس حاصل فرمایند.

کودک و میراث فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر