کد خبر: 977743 A

​مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان از پایان عملیات مرمت بخش‌هایی از باغ فین کاشان شامل پشت‌بام کتابخانه، حمام و خلوت کریم‌خان خبر داد.

به‌ گزارش ایلنا، فریدون اله‌یاری (​مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان) با اشاره به مرمت‌های انجام‌شده بر روی پشت‌بام کتابخانه باغ فین، گفت: سبک‌سازی بام، استحکام‌بخشی و مرمت سقف‌ها و قوس‌ها، اجرای قیدبندی، اجرای پوشش نهایی، اجرای ختایی فرش‌بام و مرمت بادگیرها از جمله اقدامات انجام شده در این قسمت از بنا است.

او افزود: علاوه بر مرمت پشت‌بام کتابخانه، مرمت خلوت کریم‌خان و مرمت حمام نیز در دستور کار قرار داشت، که می‌توان به اقدام‌های مرمتی شامل مرمت کففرش‌ها، بدنه‌ها و تعمیر سرویس بهداشتی برای خلوت کریم‌خان و مرمت کف‌فرش، مرمت بدنه‌ها و نصب چراغ‌ها ‌در حمام تاریخی باغ فین اشاره کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان تأکید کرد: برای مرمت این سه‌بنای ارزشمند در باغ فین کاشان بالغ بر چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

باغ تاریخی فین کاشان با مساحت ۲۳ هزار و ۷۰۰ متر مربع یکی از زیباترین و معروف‌ترین باغ‌های ایرانی به‌شمار می رود و جزو ۹ باغ ایرانی است که خردادماه سال ۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

باغ فین کاشان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر