کد خبر: 976366 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان گفت: با ابزارهای دیجیتال رایانه‌ای، بازدید مجازی از بقایای استحکامات دیوار بزرگ گرگان فراهم می‌شود.

به‌گزارش ایلنا، احمد تجری (مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان) گفت: در راستای مستندسازی و مستند‌نگاری دیوار بزرگ گرگان و ارائه خدمات گردشگری به بازدیدکنندگان ایرانی و غیر ایرانی در شرایط بحران شیوع ویروس کرونا، امکان بازدید مجازی و تصویری از این اثر تاریخی فراهم می‌شود.

او افزود: علاقه‌مندان می‌توانند با استفاده از ابزارهای دیجیتال رایانه‌ای از بقایای استحکامات دفاعی و ساختارهای معماری حاصل از کاوش‌های باستان‌شناسی دیوار بزرگ گرگان و مواد فرهنگی مکشوفه بازدید کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان بابیان این‌که این پروژه با تلاش اداره‌کل استان و با همکاری پایگاه دیوار بزرگ گرگان و با هماهنگی اداره‌کل امور پایگاه‌های میراث جهانی و ملی و مشارکت یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه میراث‌فرهنگی در حال اجراست، خاطرنشان کرد: این پروژه با تصویربرداری سه‌بعدی، تور مجازی و ایجاد موزه مجازی از ساختارهای معماری و مواد فرهنگی مکشوفه، تهیه نماهنگ، طراحی و راه‌اندازی وبگاه اختصاصی، طراحی و ایجاد کانال مجازی اختصاصی، جمع‌آوری اسناد و مدارک تاریخی فرهنگی برای معرفی ظرفیت‌های قلمرو دیوار بزرگ گرگان به زبان فارسی و انگلیسی در راستای تحقق اهداف پژوهشی، تبلیغاتی، راهنمای گردشگری و... در دستور کار قرار گرفت.

او اظهار کرد: برای اجرای اهداف و برنامه‌های پیش‌بینی‌شده از ردیف اعتبارات تخصیصی سفر دولت تدبیر و امید به استان گلستان از محل اعتبارات سال ۱۳۹۸ مبلغ یک میلیارد ریال به‌صورت پیمانی (اسناد خزانه اسلامی ) برای اجرای پروژه تأمین اعتبارشده است.

تجری اظهار امیدواری کرد: در آینده نزدیک و بعد از تکمیل طرح‌های راهبردی و مدیریت جامعه قلمروی دیوار بزرگ گرگان و با همکاری همه مردم و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، شاهد تحقق توسعه گردشگری پایدار و ثبت این اثر باشکوه در فهرست میراث جهانی و بهره‌وری فرهنگی اجتماعی و اقتصادی در سطح استان گلستان و کشور با همه امکانات مورد نیاز برای ارائه خدمات به گردشگران ایرانی و غیر ایرانی باشیم.

دیوار بزرگ گرگان یکی از ارزش‌های فرهنگی‌تاریخی ناشناخته از دوره امپراتوری ساسانی در حوزه فرهنگی شمال شرق ایران است که در گستره جغرافیایی سیاسی استان گلستان واقع‌شده است.

در بررسی‌های باستان‌شناسی صورت‌گرفته تاکنون ۲۰۰ کیلومتر از مسیر دیوار بزرگ گرگان به همراه تأسیسات وابسته شامل خندق، کوره‌های آجرپزی، سد خاکی، کانال‌های آب‌رسانی، ۳۸ قلعه و برج‌های نگهبانی متصل به دیوار و بیش از ۲۵ قلعه شهر در حاشیه جنوبی دیوار بزرگ گرگان و محوطه‌های باستانی فراوانی از دوره‌های پیش ‌از تاریخ، تاریخی و اسلامی در قلمرو دیوار بزرگ گرگان شناسایی شد که بسیار ارزشمند است.

دیوار بزرگ گرگان با جهت غربی شرقی حدفاصل کرانه‌های شرقی دریای کاسپین در شمال شهر گمی‌شان تا صخره‌های بیلی کوه در محدوده پارک ملی گلستان واقع‌شده است. دیوار بزرگ گرگان به همراه تأسیسات وابسته با شماره ۲۳۴۵ در تاریخ ۲۴/۰۴/۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اجتماعی و اقتصادی جامعه رایانه گردشگری و صنایع دستی معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر