کد خبر: 976263 A

یک پزشک معالج ایدز:

در هشتمین قسمت از برنامه جاذبه یک پزشک معالج ایدز از اتفاقات درمانی این بیماری سخن گفت.

به گزارش ایلنا، وحید جهانمیری؛ پزشکی که در زمینه آموزش و پیشگیری از بیماری ایدز فعالیت می‌کند مهمان هشتمین قسمت از برنامه «جاذبه» بود؛ او در ابتدا گفت: خیلی از کشورهای دنیا درگیر این مسئله هستند و برای آن کار می‌کنند تا آمار را پایین بیاورند اما کارهای ما در حد شعار است و در عمل کار جدی انجام نداده‌ایم. 

او از مواجه خود با ویروس ایدز عنوان کرد: در سال‌های اول کار بالینی در بخش عفونی با ویروس ایدز از نزدیک آشنا شدم. دوستی را دیدم که مبتلا به ویروس ایدز بود اما نسبت به او تبعیض‌هایی وجود داشت، چون کادر درمان می‌ترسیدند. از او خون نمی‌گرفتند. مسئول پخش غذا، ظرف غذا را پا هل می‌داد داخل اتاق! برای اولین بار اسم ویروس ایدز در دنیا سر و صدا کرده بود و گفته بودند که همجنسگرایان آمریکا مبتلا شده‌اند و همین موضوع باعث شده بود که مردم به مبتلایان این بیماری انگ بزنند. 

جهانمیری با اشاره به رفتارهای تبعیض‌آمیز علیه بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی افزود: بیماری بود که پانسمان او چند روز تعویض نشده بود و من این کار را برای او انجام دادم اما همکارانم به من اعتراض کردند. البته این موضوع مربوط به آن سال‌هاست و در همان زمان هم همکارانی بودند که رفتار بد نداشتند. 

او که خود در شرایطی قرار گرفته بود که خطر ابتلا وجود داشت، بیان کرد: در حال رسیدگی به بیماری بودم که سوزن در دستم فرو رفت؛ چون آموزش‌های لازم را ندیده بودم. بعد که جواب آزمایش‌های بیمار آمد متوجه شدیم که مبتلا به ایدز و هپاتیت است. ویروس ایدز دوره پنجره سه ماهه دارد و من باید بعد از سه ماه آزمایش می‌دادم. در آن زمان به این فکر می‌کردم که چقدر راحت من هم می‌توانم مبتلا شوم. تصمیم گرفتم که در حوزه پیشگیری و اطلاع‌رسانی راجع به این بیماری تلاش کنم. بروشورهایی درست و در درمانگاه بین مردم پخش کردم. نتیجه آزمایش منفی بود اما من درگیر طرح‌هایی برای فرهنگ‌سازی در مورد این بیماری به مردم شدم. حتی نمایشی خیابانی برای آگاهی‌رسانی طراحی کردیم. 

او اظهار داشت: در دوره‌ای تصور کردند که با ایجاد ترس می‌توانند، پیشگیری کنند اما این ترس خود به تنهایی مخرب است. ویروس ایدز درمان موثری دارد و کنترل می‌شود. درمان رایگان و محرمانه است. خوردن، آشامیدن، نیش حشرات، همراه بودن با فرد مبتلا و لمس کردن بیماری را منتقل نمی‌کند. راه انتقال خون، مادر به جنین و رابطه جنسی است. 

او ادامه داد: اچ‌آی‌وی بیماری بسیار ساده عفونی است. تنها دغدغه ما این است که در دوره سالمندی ممکن است این داروها با داروهای سالمندی فرد تداخل کنند. بیماری، در مرحله اچ‌آی‌وی درمان می‌شود و ایدز مرحله نهایی است که بدن سرزمین بی‌دفاع و دربرابر بیماری‌ها ضعیف می‌شود. اما می‌توان در مرحله اچ آی وی بیماری را کنترل کرد و اصلا به آن مرحله نمی‌رسد. با این عزیزان به راحتی می‌توان زندگی کرد. این ویروس به هیچ عنوان از روابط روزمره منتقل نمی‌شود. مبتلایان می‌توانند زندگی طبیعی داشته باشند و بچه‌دار شوند. 

جهانمیری سپس ماجرای دختری را تعریف کرد که در کودکی پدر خود را از دست می‌دهد و خانواده او بعد از از فوت پدر متوجه می‌شوند که پدر مبتلا به اچ آی وی بوده است. مادر و فرزند آزمایش می‌دهند و به دلیل ابتلا به اچ‌آی‌وی از خانواده طرد می‌شوند. اچ‌آی‌وی نمی‌کشد اما انگ آدم را می‌کشد. این مادر تحت درمان قرار نمی‌گیرد و دختر در سیزده سالگی مادر خود را هم از دست می‌دهد. پرورشگاه در ۱۵ سالگی به او می‌گوید ازدواج کن! همسرش فرد مبتلا به اچ آی وی و اعتیاد بود که بعد از مدتی او هم می‌میرد و این دختر با کمک یک پزشک (دکتر جهانمیری) وارد کار اطلاع‌رسانی در مورد این بیماری می‌شود و امروز با یک فرد سالم ازدواج کرده است. 

صابر خراسانی مجری برنامه خطاب به کسانی که قضاوت بی‌جا می‌کنند، گفت: ما مسلمان و شیعه امیرالمومنین هستیم. امام مجتبی (ع) با جذامی‌ها غذا می‌خورد. انسانیت مرز ندارد. همه خوبی‌ها در انسانیت خلاصه می‌شود. امام مجتبی (ع) برای آینده ما نقشه کشیده که با جذامی‌ها غذا می‌خورد. به جای قضاوت‌ها باید کاری که از دستمان بر می‌آید را انجام دهیم. اگر کاری از دستمان بر نمی‌آید هم نباید دل بشکنیم. 

ویژه‌برنامه تلویزیونی «جاذبه» تولید مشترک شبکه افق و مرکز رسانه سازمان تبلیغات اسلامی است که هرشب ساعت ۲۱ پخش می‌شود.

شبکه افق جاذبه صابر خراسانی وحید جهانمیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر