کد خبر: 974413 A

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت به پایان رسید؛

مراسم اختتامیه مرحله نخست شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در جوار مزار شهدای گمنام باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیین پایانی شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با معرفی برگزیدگان بخش‌های «جشنواره جشنواره‌ها» و «مدافعان سلامت» و معرفی برگزیده نشان رسول برگزار شد.

این مراسم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور مسئولان وزارت بهداشت برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم که در محوطه باز باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد پس از پخش آیاتی از کلام‌الله مجید، مهدی عظیمی‌میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره در سخنانی پیرامون فعالیت‌های این دوره جشنواره گزارشی را ارائه کرد. 

photo_2020-09-27_20-25-06

وی در این مراسم گفت: بیان هنرمندانه شرط اصلی تأثیر بر مخاطب است؛ تأثیر هنر به خواست مخاطب وابستگی ندارد؛ چرا که هنر خواه‌ناخواه در مخاطب اثر می‌گذارد. در تاریخ ایمان و معرفت جهان، بنیانگذار بنای حفظ حوادث با ادبیات و هنر، حضرت زینب کبری (س) است، که اگر نبود، حادثه عاشورا در تاریخ نمی‌ماند. زینب کبری (س) و حضرت سجاد (ع) در خطبه‌ی رسا، بلیغ، هنرمندانه، و شگفت‌آور مسجد شام آغازگر ماندگاری جریان عاشورا بودند. جریانی که اکنون در «مقاومت» از برجسته‌ترین و مهمترین مفاهیم انسانی و الهی تبلور یافته است؛ و «دفاع مقدس» نمودِ پر تلألویی از اراده مقاومت ملت قهرمان ایران در برابر ستمگران شیطانی عالم (از غرب تا شرق) ظرفیت و موقعیتی که این ملت توانست اعماق جوهره خود را در ابعاد مختلف آن نشان بدهد.

وی ادامه داد: کیست که روحیه حماسىِ پُرشور جوانان ملت، در مقابل دشمنی که غیرت و عزت او را هدف گرفته؛ ببیند و از زیبایی خارق‌العاده آن چشم بپوشد و بتواند عنوان «هنرمند» را یدک بکشد؟! کیست؟! و اگر هست؛ باید دید عیب کار کجاست؟! در نگاه هنرمند؟ در شکل و محتوای آثار هنرمند؟ در پشتیبانی از هنرمند؟ در عرضه آثار هنری؟ در چگونگی سیاست‌ها و مدیریت‌ها؟ در دشمنی دشمنان در فضای فرهنگ و هنر کشور؟! بالأخره جایی مشکلی وجود دارد؛ والّا چگونه ملتی می‌تواند این زیبایی خارق‌العاده را فراموش کند، یا نبیند، و یا نفهمد؟ 

دبیر جشنواره مقاومت افزود: ملت بزرگ و بی‌نظیر ایران، اگر وجود ظرفیت قهرمانی خود را در میدان مقاومت ـ آن هم در وسعتی بی‌کران، همان‌گونه که در ایام دفاع مقدس بود ـ احساس کند، در حرکت عظیم پیشِ رو، تا فتح سنگرهای کلیدی جهان ـ همان که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی از آن خبر داده ـ هیچ مانعی را به رسمیت نمی‌شناسد و از هر جهت پیروز میدان خواهد بود. آزادگان عالم، جوانمردان مظلوم‌نواز و دشمن‌ستیز، هنرمندان متعهد، سینماگران مقاومت، و فیلمسازان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سرتاسر جهان، از هر دین و آیین، از هر نژاد و رنگ، از هر قومیت و سرزمین، باید تلاش کنند تا این خودآگاهی در تمامی آحاد ملت‌های جهان به‌وجود بیاید. فداکاران هنرمندی که تاکنون حقاً و انصافاً آثار باارزشی در عرصه فیلم و سینما بر جای گذاشته‌اند و همچنان علی‌رغم مشکلات فراوان مدیریتی، مالی، اقتصادی، پشتیبانی، و سیاسی به کار خویش ادامه می‌دهند؛ و بی‌تردید اگر متولیان امر ـ تنها ـ به وظیفه خود عمل کنند، ان‌شاءاللَّه آثار فیلم و سینمایی را خواهیم داشت که بر تارک هنر جهان نورافشانی کند.

سخنرانی عظیمی

وی در ادامه با ارائه گزارشی آماری از برگزاری جشنواره گفت: ضمن عرض خیرمقدم به تمامی حاضرین و شنوندگان و بینندگان عزیز از مردم شریف، هنرمندان گرامی، مسئولین ارجمند، میهمانان آیین اختتامیه نخستین مرحله شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، به استحضار می‌رسانم؛ آنچه به لطف سایه روح بلند سردار دل‌های عاشق، شهید حاج قاسم سلیمانی از شواهد امر بر می‌آید، استقبال بی‌نظیر و خیره‌کننده فیلمسازان ایرانی و غیرایرانی بیش از ۱۳۰ کشور جهان از فراخوان شانزدهمین جشنواره با ثبت‌نام و ارسال بیش از نه هزار (۹۰۰۰) اثر در قالب‌های گوناگون فیلم سینمایی، تله فیلم، فیلم کوتاه، مستند، پویانمایی، نماهنگ، ویدئوگرافی، نقد، تحلیل، پژوهش و فیلمنامه است. دریافت بیش از ۳۷۰۰ (سه هزار و هفتصد) اثر خارجی به ویژه از کشورهای امریکا، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هند، کشورهای منطقه، و فلسطین. وصول بیش از ۲۷۰۰ (دو هزار و هفتصد) اثر از فیلمسازان بسیجی استان‌های کشور؛ بخشی از این آثار است.

عظیمی افزود: از ویژگی‌های این دوره از جشنواره، برگزاری آن علی‌رغم محدودیت‌های کرونایی و مضایق شدید مالی در چهار مقطع و هشت بخش مسابقه است. بخش‌های مدافعان سلامت، جشنواره جشنواره‌ها، و اهدای نشان رسول در هفته دفاع مقدس، مراسم‌های استانی تقدیر از منتخبان استانی بخش فیلمسازان بسیجی در مراکز استان‌های کشور و نیز در تهران بزرگ، بخش‌های سیدالشهدای مقاومت، مسابقه اصلی، فیلم به معنای مطلق، نقدتحلیل و پژوهش، روایت قلم، و مرحله ملی فیلمسازان بسیجی در هفته بسیج و هفته‌های فیلم در خارج از کشور در فاصله هفته بسیج تا دهه فجر انقلاب اسلامی چهار بخش اصلی برگزاری در شانزدهمین دوره آن است.

وی ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های این دوره از جشنواره، همراهی و همکاری بسیاری از نهادهای انقلابی و بخش‌های دولتی است که از جمله به سازمان سینمایی کشور؛ وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی؛ سازمان صدا و سیما؛ بسیج اقشار کشور به ویژه سازمان بسیج هنرمندان، سازمان بسیج دانشجویی، سازمان بسیج رسانه، مرکز بسیج صدا و سیما، و سپاه استان‌ها اشاره می‌شود.

نشان رسول به انتظامی رسید

در ادامه این مراسم نوبت به  اهدای «نشان رسول» رسید که با پخش کلیپی از آثار رسول ملاقلی‌پور همراه شد. دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، دکتر فارسیجانی دبیر این بخش، محمدیاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، دکتر منتظری، سردار افشار، گلنوش انتظامی، سروش انتظامی برای اهدای این نشان به روی سن آمدند و نشان این بخش را  به مجید انتظامی آهنگساز آثاری چون «از کرخه تا راین»، «بوی پیراهن یوسف»، «سفرسنگ» و ... اهدا کردند.

مجید انتظامی

مجید انتظامی پس از دریافت «نشان رسول» گفت: سعی می‌کنم آنچه را که احساس می‌کنم در موسیقی‌ام  باشد. ساخت  موسیقی کار آسانی نیست. هر مسئولی دیدگاهی دارد. ممکن است مسئولی از کار من خوشش بیاید یا نیاید. برخورد با هنرمندان این روزها خیلی درست نیست و من هشت سال است که به دلیل برخوردی که با من شد موسیقی را رها کرده‌ام.

بزرگداشت جمال شورجه

بخش بعدی مراسم به بزرگداشت‌های شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت اختصاص داشت. بزرگداشت‌ها با پخش فیلم بزرگداشت جمال شورجه شروع شد.

پس از پخش فیلم، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره، جواد شمقدری، محمدیاشار نادری و حسین زندباف روی سن رفتند تا از جمال شورجه تجلیل کنند.

شورجه که به دلیل کسالت با ویلچر در این مراسم حضور داشت، به ادای احترام حضار سلام نظامی داد.

جمال شورجه

سیداحمد میرعلایی از دوستان قدیمی جمال شورجه هم به دعوت مجری برای تقدیر از همکار و دوست قدیمی اش روی سن رفت.

حسین زندباف تدوینگر گفت: برای شناختن افراد یا باید با آنها همسفر باشید یا همسفره. من با ایشان در سریال یوسف پیامبر همکار بودم. هیچ کلام نادرست از او نشنیدم. او کارگردانی معتقد و انسانی بااخلاق است.

زندباف ادامه داد: امیدوارم هر چه زودتر شر ویروس کرونا از سر همه ما کم شود.

برگزیدگان بخش مدافعان سلامت

در ادامه و پس از  شعر خوانی صابر خراسانی شاعر آئینی نوبت به اهدای جوایز بخش مدافعان سلامت رسید. 

عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره و کیانوش جهانپور مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه اعضای هیات داوران این بخش،  اهدای جوایز این بخش را برعهده گرفتند. 

تندیس و دیپلم افتخار بهترین موشن‌گرافیک بخش مدافعان سلامت، به پویا رئیسی برای کارگردانی «مجموعه موشن گرافیک کرونا» اهدا شد.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین نماهنگ مدافعان سلامت به مهاجر توحیدپرست؛ تهیه‌کننده نماهنگ «یه روزی دوباره» رسید.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین پویانمایی برای تهیه‌کنندگی و کارگردانی پویانمایی «منجی (The Saviour)» به آرجون موخرجی از کشور هند، تعلق گرفت.

در مستند کوتاه بخش مدافعان سلامت، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان و اموزش پزشکی، دکتر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره و  هیات داوران متشکل از ابوالفضل جلیلی، دکتر مسعود معینی پور، پیام فضلی نژاد، عبدالستار کاکایی و هادی نائیجی به روی سن آمدند و تندیس و دیپلم افتخار بهترین مستند کوتاه بخش مدافعان سلامت را به فیلم مستند کوتاه «در خلوت شب» به امیرحسین میرصابری اهدا کردند.

photo_2020-09-27_21-55-41

میرصابری گفت: خوشحالم که توانستیم گوشه ‌ی از خدمات سربازان وزارت بهداشت را که واقعا در این شرایط  زحمت می‌کشیدند به تصویر بکشیم.

در ادامه پوران درخشنده، انسیه شاه حسینی، منیره قیدی، گیتی خامنه، فریبا کوثری به عنوان داوران بخش فیلم کوتاه داستانی به روی سن آمدند و همراه با دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان و  آموزش پزشکی، دکتر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس و مهدی عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه داستانی را  به محسن مشرقی؛ تهیه‌کننده فیلم کوتاه «ملاقات آخر» اهدا کردند.

در ادامه از خانواده شهید دکتر غلامحسین نادری،شهید دکتر حبیب الله پیروی و شهید دکتر منوچهر آقایی شهرستانی از شهدای مدافع سلامت، توسط وزیر بهداشت و درمان و اموزش پزشکی، دکتر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس و مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره تجلیل شد.

جایزه ویژه و نشان شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اهدا شد.

هرگز در این سرزمین با این صفا و صمیمیت احساس تنهایی نکردم

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سخنانی کوتاه گفت: می‌دانم که برگزاری جشنواره سنگین  و بین‌المللی کار سختی است. به عنوان سربازی کوچک خاک پای ملت ایران هستم که به یمن بلندی مقام شامخ عزیزانی که خدمتگزاری کردند، شهید و زمین گیر شدند و آنها که مانده‌اند در خدمت مردم سرزمینم هستند. درود می‌فرستم به روح همه مدافعان حرم و سلامت کشورم و تشکر دارم از همه کسانی که در به تصویر کشیدن این حرکت بزرگ ملی تلاش کردند. به عنوان یک سرباز کوچک زانو زده و دست همه این عزیزان را که در کنار همکارانم در نظام سلامت بودند می‌بوسم.

او ادامه داد: اگر تاریخ هنر این سرزمین را مرور کنیم بخصوص تاریخ سینمای کشور را به عنوان یکی از جامع ترین و کاملترین هنرهای جهان که مجموعه ای از تمام زیبایی ها و هنرهای در هم آمیخته از سال ۱۲۷۹ که به دستور مظفرالدین شاه اولین سیستم نمایش فیلم به سرمزین پا گذاشت و بعد از آن در سال ۱۳۱۱ که اولین فیلم ناطق به کارگردانی عبدالحسین سپنتا به صحنه سینما آوردند تاریخ سینمای مقاومت تاریخ جدیدی را در سینمای این سرزمین رقم زد. 

نمکی

به تصویر کشیدن عظمت ‌های آن روزگار که از اوراق زرین این سرزمین بود به دست هنرمندان سینمای مقاومت از ارزنده ترین کارهای این سرزمین است. 

وزیر بهداشت و درمان اظهار کرد: امروز مقاومت نه به معنای تاب آوری در مقابل ظلم بلکه به معنای شکل گرفتن یک فرهنگ است که در آن ابعاد مختلف سرزمین که در مقابل قلدری‌ها ایستادند، بیان می شود. در تاریخ دفاع مقدس و بعد از آن فرمی از هنر شکل گرفت که جاودانه های زیبایی را خلق کرد و امروز همکارانم به عنوان خدمتگزاران کوچک اما صدیق مردم این سرزمین حماسه تازه‌ای خلق کردند و یاداور روزهای سخت دفاع مقدس شدند. من هرگز در این سرزمین با این صفا و صمیمیت احساس تنهایی نکردم. از روز نخست به عنوان یک سرباز کوچک همواره همه را در کنار خود  حس کردم. 

 

 وزیر بهداشت: این تندیس را به رسم یادگار در دفتر وزیر می‌گذارم تا نسل‌های بعدی بداند که مردم این سرزمین خدمتگزاران خود را فراموش نمی کنند و قدردان زحمات آنها هستند.

 

 

نمکی گفت: از نیروهای مسلح که از روزهای اول اعلام آمادگی کردند، عزیزانم در سازمان بسیج که در بسیج مبارزه با کرونا در کنارم بودند و اصحاب رسانه، هنر و صداوسیما که این روزها در این عرصه پرخطر دست ما را گرفتند ادای احترام می کنم. امروز روزی است که شهید آوینی دیگری باید بیاید در کنار ما؛ ما امروز هزاران آوینی دیگر را در کنار خود می بینیم که این جانبازی‌ها را به تصویر بکشند. این همه حماسه بزرگ را در  عرصه بین المللی در اوج ظلم خلق می کنند و این زاییده عشق به مردم و سرزمین و ارمانهای انقلاب اسلامی ایران است. 

در ادامه جایزه ویژه و نشان شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، به نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اهدا شد. 

او نیز پس از دریافت این نشان گفت: این تندیس را به رسم یادگار در دفتر وزیر می‌گذارم تا نسل‌های بعدی بداند که مردم سرزمین خدمتگزاران خود را فراموش نمی کنند و قدردان زحمات آنها هستند.

بزرگداشت محسن علی اکبری

در بخش بعدی این مراسم نوبت به بزرگداشت محسن علی اکبری تهیه‌کننده سینما رسید. محمد خزایی دبیر اسبق جشنواره فیلم مقاومت، سید محمد حسینی وزیر اسبق ارشاد، دکتر محمدرضا تقی پور مقدم مدیر موزه صلح، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره و دکتر یاشارنادری مدیر موسسه فرهنگی بنیاد روایت فتح از وی تجلیل کردند. 

محسن علی اکبری

تقی پور مقدم طی سخنانی کوتاه گفت: هفته دفاع مقدس را تبریک می‌گویم و خوشحالم که به مناسبت شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت اینجا هستم. من یک ایرانی و هموطن شما بودم که در ۱۵ سالگی انتخاب زیبایی در زندگی خود کردم و به جبهه رفتم و در عملیات آزادی خرمشهر این افتخار نصیب من شد که ۳۸ سال روی ویلچر بنشینم. خوشحالم که تا آخر عمر باید بنشینیم و شما ایرانیان روی پا بایستید. همانطور که من قرار است تا آخر عمر روی ویلچر بنشینم. نشان دادن این درد و غرور و افتخار وظیفه شما  هنرمندان است. در برابر تمام مردم ایران و هنرمندان کشورم که بعد از گذشت چهل سال، هشت سال جنگ و دفاع مقدس را در آثارشان به تصویر کشیدند ممنونم.

برگزیدگان بخش «جشنواره‌جشنواره‌ها»

در ادامه مراسم نوبت به برگزیدگان بخش «جشنواره جشنواره‌ها» رسید. در این بخش تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین نماهنگ بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به فرید فرخنده‌کیش؛ تهیه‌کننده نماهنگ «حلول» اهدا شد. او جایزه خود را به موسسه خیریه رعد الغدیر که به حمایت از معلولین می‌پردازد، تقدیم کرد.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین پویانمایی بخش جشنواره جشنواره‌ها نیز به امیر مهران؛ تهیه‌کننده فیلم پویانمایی «شهر خاموش» اهدا شد و دیپلم افتخار جشنواره نیز در این بخش به «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» تعلق گرفت.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه داستانی بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به عمار خطی؛ تهیه‌کننده فیلم کوتاه «تمام مریم‌ها» رسید.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند کوتاه بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به عباس ایمانیان؛ تهیه‌کننده فیلم مستند کوتاه «نامه‌ای از دمشق» اهدا و دیپلم افتخار جشنواره هم به «صداوسیمای مرکز استان سمنان» اعطا شد.

منوچهرمحمدی

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند بلند بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به مرتضی شعبانی؛ تهیه‌کننده فیلم «زنانی با گوشواره‌های باروتی» تعلق گرفت و دیپلم افتخار جشنواره نیز به «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» رسید.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم سینمایی بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به منوچهر محمدی؛ تهیه‌کننده فیلم سینمایی «بازمانده» اهدا شد.

تجلیل از جمشید هاشم‌پور

جمشید هاشم پور

 پایان بخش مراسم اختتامیه جشنواره شانزدهم تجلیل از جمشید هاشم‌پور بود. سردار حق طلب رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، دکتر نادری مدیر بنیاد فرهنگی روایت فتح، عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره، دکتر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس، مهدی مسعود شاهی  سینماگر و جعفر گودرزی منتقد سینما از این بازیگر سینما تجلیل کردند.

در کلیپی که به مناسبت بزرگداشت جمشید هاشم‌پور پخش شد، وی با اشاره به فعالیت‌هایش در فیلم‌های دفاع مقدس از رسول ملاقلی‌پور یاد کرد و گفت از اینکه نتوانسته در مراسم تشییع و وداع رسول شرکت کند ناراحت است.

همچنین جعفر گودرزی منتقد سینما هم در این بخش گفت: جمشید هاشم‌پور دو دهه سینما را یک تنه به دوش می‌کشید و ستاره بی چون و چرای سینمای ایران بود. او همواره سعی می‌کرد بدون حاشیه به کارش ادامه دهد و همیشه بااخلاق بود.

جمال شورجه جشنواره فیلم مقاومت جمشید هاشم‌پور مجید انتظامی سعید نمکی محسن علی‌اکبری مهدی عظیمی‌‌میرآبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر