کد خبر: 973651 A

مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر دفاع مقدس روزپنج شنبه ۳ مهرماه در فرهنگسرای نیاوران با حضور گروه‌های شرکت کننده برگزار شد.

به گزارش ایلنا، چهارمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی تئاتر دفاع مقدس به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس روز پنج شنبه 3 مهرماه در فرهنگسرای نیاوران به حضور احد جاودانی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان تهران  شهرام صمدی‌نیا مسئول بسیج هنرمندان جناب آقای کیانی مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور علیرضا جعفری مرام معاون فرهنگی فرهنسگرای نیاوران و ایرج افشاری اصل نماینده سازمان حفظ و نشر دفاع مقدس و گروه‌های شرکت کننده برگزار شد.

در ابتدای مراسم احد جاودانی مدیرکل ارشاد استان تهران ضمن تشکر از  دبیر جشنواره و عوامل اجرایی این جشنواره برای برگزاری چنین رخدادی گفت: با توجه به شرایط کرونایی در کشور و محدودیت‌هایی که برای برگزاری این چنین مراسم‌هایی باید داشت من از شما دوستان و هنرمندان برای استقبال از از این رخدادهای فرهنگی و هنری تشکر  می‌کنم.

جاودانی در ادامه ضمن پاسداشت مقام شهدا و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس گفت: ما در این روزها جلسات یا برنامه‌هایی زیادی مخصوصا در چنین ایامی مثل هفته دفاع مقدس که برنامه‌های فرهنگی و هنری زیادی در سطح تهران و کشور در حال اجراست برای رعایت بهداشت وسلامتی مجبور هستیم که ماسک بزنیم به نوعی بعد از مدتی هم که این ماسک زیاد رو صورت می‌مامند احساس می‌کنیم نفس‌مان بند می‌آید و شرایط برای حرف زدن سخت می‌شود در اینجا می‌خواهم برای شما خاطره‌ای از در عملیات والفجر 10 که بنده به عنوان یک بسیجی که آن روزها محصل دبیرستانی بودم از بمباران‌های شیمیای که عراق در منطقه حلبچه انجام می‌داد و رزمندگان ما برای آنکه بتوانند زنده بمانند ساعت‌های زیادی مجبور به استفاده از ماسک‌های ضد شیمیایی بودند، برای شما بگویم. من در عملیات والفجر 10 برای آزادسازی حلبچه حضور داشتم که عراق بمبارن شیمایی خیلی زیادی کرده بود که شاید بزرگترین فاجعه انسانی در نیم قرن اخیر که منجر به کشته شدن بسیاری از انسان‌های شریف شد باشد. در آن عملیات وقتی بمباران شیمایی می‌شد هر کسی به دنبال این بود که ماسکی پیدا کند تا بتواند در امان باشد و هرکسی که ماسک نداشت به شهادت می‌رسید. در آن صحنه و چنین شرایطی یکی از سرداران شهید به نام حسین املاکی که از فرماندهان سپاه گیلان بود که و من سال‌ها افتخار داشتم در دوران آموزشی در خدمت‌شان باشم، متوجه می‌شود که یکی از رزمندگان جوان بسیجی که سخت مجروح شده ماسک ندارد و ایشان ماسک خودش را او می‌دهد و بسیجی جوان زنده می‌ماند و این سردار عزیز خودش به مقام شهادت می‌رسد.

وی ادامه داد: گرامی داشتن و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن ایام و مقاومت  مردان و زنانی که در هشت سال دفاع مقدس در مقابل دشمنی که به کشور  ما تعرض کرده بود کار بسیار بزرگی است. من و شمایی که در اینجا نشسته‌ایم تا روزهای سختی که رزمندگان ما در ارتش سپاه بسیج یا گروه‌های مختلفی که در این مقاومت و دفاع حضور داشتند را ارج بنهیم.

جاودانی در انتها تاکید کرد: در دوران دفاع مقدس از همه اقوام و از همه عقاید داشتیم که همه دست به دست هم در کنار یکدیگر قرار گرفتند تا از آب وخاک و باورهای این مرز بوم دفاع کنند و جا دارد که ما یادشان را گرامی بداریم شما هنرمندان عزیز باید با خلق اثار هنری ارزشمند این حماسه را پر رنگ‌تر و این دفاع را زیباتر از قبل نشان دهید.

در ادامه مراسم حلما شکری کوچکترین شاهنامه‌خوان کشور و گروه ارایه تکه‌های نمایشی را اجرا کردند.

آقای کیانی مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان ارتباطات اسلامی نیز در ادامه اعلام کرد: با توجه به اینکه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیش از 80 نمایندگی در 65 کشور دنیا دارد و متولی برگزاری مراسم‌های فرهنگی ایران در کشورهای مختلف هست ما این نوید را به هنرمندان می‌دهیم که از ظرفیت هنرمندانی که در این جشنواره برگزیده شدند در آغاز چهل سالگی دفاع مقدس از سویی رایزن‌های فرهنگی در خارج از کشور استفاده ویژه‌ای از این هنرمندان داشته باشیم.

علیرضا جعفری مرام معاونت هنری مجموعه فرهنگسرای نیاوران نیز به نمایندگی از جناب آقای عباد رضا اسلامی کولایی رییس فرهنگسرای نیاوران گفت: توفیق داشتیم که میزبان چهارمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی دفاع مقدس در فرهنگسرای نیاوران باشیم و این افتخار نصیب‌مان شد که بتوانیم حرکت کوچکی در بزرگداشت رشادت‌های بزرگانی که در هشت سال دفاع مقدس خون خود را دادند که خاک به دشمن ندهند داشته باشیم.

وی در ادامه گفت: نسل سومی که می‌توانند شاهد این صحنه‌ها باشندو خاطره‌ای از ان دوران ندارند می‌توانند با  تماشای نمایش‌ها و فیلم که ساخته می‌شوند گوشه‌هایی از رشادت‌ها و سرگذشت مردانی و زنانی که در دفاع مقدس از جان خود گذشتند باشند مجموعه‌هایی مثل فرهنگسرای نیاوران نیز می‌توانند کمک کنند به برگزاری هرچه باشکوه‌تر این چنین مراسم‌های فرهنگی و هنری برای بهتر نشان دادن مضامین هشت سال دفاع مقدس فرهنگسرای نیاوران در خدمتت هنرمندان کشور است و در چنین شرایطی از تمام اثار هنرمندان حمایت می‌کند.

در پایان مراسم دبیر جشنواره ضمن تشکر از عوامل ستاد جشنواره گزارشی از روند برگزاری چهارمین جشنواره نمایش نامه خوانی تئاتر دفاع مقدس دادند.

دریابیگی در ادامه گفت: در این روزهای برگزاری جشنواره روزهایی را تجربه کردیم چنان روزهای زیستن در سال ابتدایی جنگ که در صحنه هرآن چه که می‌خواهیم عقبه‌ای نداریم اخه شرایط کرونا است به رسم  ادب و احترام با تمام دستگاه‌های و نهاد و سازمان‌هایی که نام دفاع مقدس را  همراه دارند و ظیفه این حوزه را دارند گفتگو کردیم و از همه دوستانی که مطمئنا به اندازه وسع‌شان و امکان‌شان با قلب‌شان کمک کردند حتی با دعای خیر تشکر می‌کنیم سه دوره گذشته جشنواره در دانشگاه ازاد اسلامی تهران مرکز برگزار می‌شد اما امسال تصمیم گرفتیم خارج از دانشگاه و با همکاری مجموعه فرهنگسرای نیاوران و کمک معاونت هنری و سینمایی اداره کل ارشاد استان تهران و حمایت‌های دکتر جاودانی مدیرکل ارشاد استان تهران چهارمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی تئاتر دفاع مقدس را برگزار نماییم.

وی در ادامه گفت: حضور گروه‌های شرکت کننده در این دوره حرکت و عمل‌شان جهادگرانه بود چون در چنین شرایطی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در طول تمرین توانستند کارهای خود را برای اجرا آماده کنند امیدوارم با قولی که اتحادیه تولیدگنندگان صنف پوشاک برای حمایت از گروه‌های نمایشی دادند بتوانیم گوشه‌ای از زحمات آنها را جبران نماییم.

در پایان مراسم ضمن تقدیر از گروه‌های نمایشی توسط دبیر خانه چهارمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی دفاع مقدس معاونت هنری سینمایی بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس از جانباز هشت سال دفاع مقدس جناب آقای دکتر فردوس حاجیان و دکتر میر علیرضا دریابیگی تقدیر به عمل آورد.

که  دکتر فردوس حاجیان جانبازان دفاع مقدس که به خاطر شرایط بیماری و آثار جراحت  شیمیایی از هشت سال دفاع مقدس نتوانستند در مراسم حضور داشته باشند اما نوشته‌ای را در نکوداشت جشنواره و ایام هشت سال دفاع مقدس مرقوم کرده‌اند که از قرار زیر است:

 به نام خداوند جان و خرد

دبیر محترم چهارمین جشنواره دانشگاهى نمایشنامه‌خوانى دل‌گویه‌هاى دفاع مقدس/ خانم ها آقایان و میهمانان گرامى سلام

از اینکه دست‌اندرکاران جشنواره در دل بحران ناشی از شیوع کروناویروس تمام سعی خود را کرده‌اند تا یاد کهنه سربازان وطن را گرامى بدارند به سهم خود به عنوان عضو کوچکى از این قافله سپاسگزارم. نمایش آرش شهر سوخته بخش طبى چهار روایت دردناک مصدومان بمباران شیمایی و قربانیان سلاح کشتار جمعى است که اینجانب یکی از قربانیان همین سلاح اهرِمن نهاد هستم و له دلیل شدت بیمارى اخیر و هشت ماه توقف در قرنطبنه علیرغم میل و رغبت نتوانستم خودم را به جشنواره برسانم، طى ساعت‌ها تمرین و کارگردانى از طریق واتساپ و تلاش بی‌وقفه و بی‌امان جناب آقای مقداد کامیاب اسلامی چه در تمرینات مداوم در مقام بازیگر اصلى و چه در ساماندهى گروه منسجم به همراه بازیگران آهنگسازان، نوازندگان و طراحان اثر را به این نقطه رساند که ملاحضه فرمودید. اینجانب به سهم خودم از تمامی هنرمتدان که در این اثر  مشارکت داشته‌اند سپاسگزاری کرده و امیدوارم پس از عبور از بحران کرونا ویروس به اجرای عملی و صحنه‌اى اثر بیندیشیم به سهم خود از تلاش بی‌وقفه جناب دکتر علیرضا دریابیگى دبیر محترم و مبتکر اصلی این جشنواره و همه سازمان‌ها و نهادهایی که مشارکت داشته‌اند سپاس‌گزاری می‌کنم و از اینکه به دلیل جراحات شیمیایی نتوانستم در مراسمی که بخشی کوتاه از آن تجلیل و نکوداشت از این جانب بود حضور یابم عدرخواهی می‌کنم در خاتمه لازم می‌دانم از برادر خوبم جناب دکتر احد جاودانی مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی که همیشه و در تمامی  شرایط مشفق هنرمندان به ویژه دانشگاهیان و نخبگان جوان بوده و هستند تقدیر و تشکر می‌کنم و خود را لایق این همه مهر نمی‌دانم که در چنین ایامی لطف ایشان هم در نکوداشت از عموفردوس فرزندان ملت ایران شامل حال ما شود.

با سپاس فروان از تمامی دست اندرکاران

فردوس حاجیان

نویسنده و کارگردان نمایش

آرش شهر سوخته بخش طبی چهار

سوم مهرماه ٩٩ مازندران قائمشهر 

چهارمین جشنوارۀ نمایشنامه خوانی دفاع مقدس، همزمان با فرارسیدن چهلمین سالروز آغاز هشت‌سال دفاع مقدس  در سه بخش نمایشنامه‌خوانی، داستان کوتاه، مطبوعات و رسانه از ۲۹شهریور ماه لغایت ۳مهرماه ۱۳۹۹ در سالن گوشه و خلیج فارس فرهنگ‌سرای نیاوران تهران با توجه به دستورالعمل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برگزار شد.

چهارمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی تئاتر دفاع مقدس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر