کد خبر: 972536 A

پروژه تعیین عرصه و حریم محوطه‌های شمال استان آذربایجان غربی با درخواست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان و مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

به گزارش ایلنا، لیلا گرگری (مدیر پروژه باستان شناسی) گفت: چرایی انجام این پروژه از آنجا ملزم شده که در سالیان اخیر میزان دخل و تصرف اهالی به حریم و عرصه تپه‌ها بسیار زیاد شده است.

 این باستان شناس خاطرنشان کرد: انجام فعالیت‌های کشاورزی و پیشروی این فعالیت‌ها به سمت عرصه تپه‌ها به منظور گسترش زمین و حفاری غیرمجاز عمده‌ترین آسیب وارده به تپه‌هاست.

وی اظهار داشت: در راستای انجام این برنامه ۹ تپه در شهرستانهای مختلف استان شامل سه تپه در شهر ارومیه (دیزج تکه، مکی، قیز قلعه)، دو تپه در شهرستان سلماس (صدقیان، پیکاجیک)، دو تپه در شهرستان خوی (شوریک و گوهران)، دو تپه در شهرستان چالدران (بیگوش تپه، کربلایی تپه سی) و همچنین کاوش ضلع شرقی مسجد جامع  ارومیه انجام شد.

گرگری خاطرنشان کرد: طی این پروژه تمام تپه های نام برده شده هر کدام به سرپرستی یک باستان شناس گمانه‌زنی، نقشه‌برداری و تعیین عرصه و حریم شدند.

این باستان‌شناس تصریح کرد: تیم‌های مستقر در هرکدام از این تپه‌ها علاوه بر اجرای روند گمانه‌زنی اقدام به بررسی‌های میدانی و فشرده در محوطه و اطراف آن نموده تا در طول انجام پروژ شناخت هرچه بیشتری از این تپه‌ها دست یابند و در نتیجه اطلاعات ارزشمندی از دوره‌های مختلف به دست آمد.

وی افزود: در گمانه‌زنی اکثر تپه‌ها اطلاعات جدید و متفاوت از آنچه در پرونده ثبتی هر تپه ارائه شده بود به دست آمد و تقریبا گاهنگاری اکثر تپه‌ها بر اساس مطالعات جدید انجام گرفته تغییر خواهد کرد.

او با بیان اینکه بعد از اتمام کار میدانی هر پروژه نقشه‌برداری محوطه‌های باستانی مناطق یاد شده از روش فتوگرامتری برد کوتاه سامانه پهپاد بدون سرنشین استفاده شد خاطرنشان کرد: برای بالا بردن دقت نقشه‌برداری هوایی نقاط کنترل زمینی توسط جی پی اس مولتی فرکانس برداشت شد.

وی تصریح کرد: عکس‌های برداشت شده توسط برنامه‌های فتوگرامتری تبدیل به عکس و سپس از روی عکس‌های زمین مرجع موجود نقشه‌های بروز با دقت بالا تهیه شد.

گرگری خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات انجام شده در این پروژه مطالعات لندسکیپ باستان‌شناسی (باستان شناسی چشم‌انداز) است.

این باستان‌شناس در پایان افزود: در نتیجه با تعیین عرصه و حریم این تپه‌ها امید آن می‌رود که اقدامات حفاظتی مناسب موجب توقف دخل و تصرف و تخریب هرچه بیشتر به تپه‌ها شود و همچنین با توجه به اطلاعات ارزشمند به دست آمده از هر تپه اطلاعات ما از وضعیت استقرارهای این منطقه روشن‌تر می‌شود که این امر می‌تواند زمینه‌ساز مطالعات تکمیلی در آینده باشد.

تعیین عرصه و حریم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر