کد خبر: 972441 A

روز گذشته سه‌شنبه اول مهرماه دهمین دوره تئاتر صاحبدلان با اجرای سه اثر نمایشی در تهران و یک اثر در ایلام کار خود را در میان استقبال قابل توجه مخاطبان در تهران و دهلران آغاز کرد.

به گزارش ایلنا، با وجود محدودیت و ملاحظات بهداشتی فراگیری ویروس کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی روز گذشته آغاز تئاتر صاحبدلان با نمایش‌های «شبیه سردار»، «دمام نوازی»، «فقط بخاطر تو» در تهران و نمایش «او می‌آید» در دهلران مورد توجه مخاطبان تهرانی و ایلامی قرار گرفت.  

حضور هنرمندان و مخاطبان دهلرانی در روز اول دهمین دوره تئاتر صاحبدلان برای تماشای اجرای نمایش «او می‌آید» به کارگردانی مالک آبسالان از جمله اتفاقات قابل توجه روز اول این رویداد بود.

در تهران نیز اجرای نمایش‌های «شبیه سردار»، «دمام نوازی»، «فقط بخاطر تو» مورد توجه هنرمندان و مردم قرار گرفت. همچنین نمایش «دمام نوازی» به کارگردانی حمید رضا نوری با اجرای خوب خود ندای یاحسین، یا حسین مخاطبان را در محوطه تئاتر شهر طنین‌انداز کرد.

کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی در ادامه برگزاری تئاترصاحبدلان در ادوار گذشته، درماه صفر امسال نیز دوره دهم این رویداد تئاتر دینی را با اجرای ۲۳ اثر در تهران و دیگر استان‌های کشور در بخش صحنه‌ای، خیابانی و محیطی برگزار ‌می‌کند.

طبق برنامه هفته اول این رویداد ۴ اثر نمایشی در تهران و ایلام طبق برنامه زمان‌بندی اعلام شده اجرا می‌شود.

«او می‌‌آید»

اجرای نمایش خیابانی «او می‌‌آید» به کارگردانی مالک آبسالان از اول تا چهارم مهر ساعت ۱۶ در استان ایلام  شهر دهلران روبروی فرمانداری اجرا می‌شود.

این نمایش که به نویسندگی و کارگردانی مالک آبسالان جهت اجرا در ایام  صفر در تئاتر صاحبدلان در نظر گرفته شده به موضوع شمریان زمانه ما و نیز ظهور امام عصر(عج) می‌پردازد.

«شبیه سردار»

نمایش خیابانی «شبیه سردار» در محوطه تئاتر شهر تهران روزهای ۱و۲و۳ مهر بعد از نماز مغرب و عشاء اجرا می‌شود. فرزند سردار وارد میدان گاهی شده و با وصیتی که از پدرش همراه دارد از دلاوری‌ها و شجاعت‌های او سخن می‌گوید و از مردم می‌خواهد راه او را ادامه دهند. این نمایش به شیوه نقالی با مرور تاریخ، شخصیت‌های فداکار ولایت‌پذیر را روایت می‌کند و در نهایت به سردار شهید قاسم سلیمانی در عصر حاضر می‌رسد.

«دمام نوازی»

اجرای خیابانی «دمام نوازی» به کارگردانی حمیدرضا نوری، در محوطه تئاتر شهر تهران، روزهای ۱و۲و۳و۴و۵ مهر بعد از نماز مغرب و عشاء اجرا می‌شود.

این اثر هر سال در ایام محرم و صفر در موکب دمام نوازان باب الحوائج اجرا می‌شد. این گروه در ماه‌های محرم و صفر و شب‌های قدر برای شروع مراسم عزاداری اهل بیت با نواختن دمام و سنج مردم را خبردار می‌کردند. این موکب از سال ۱۳۷۵ در محله  ۱۳ آبان شهرری توسط  حمیدرضا نوری پرچمش برافراشته شد و توانست در این  سال‌ها چندین هیئت در محله‌های نازی‌آباد، عظیم آباد، شهرری و حتی در شهرک‌های شهرستان ورامین راه‌اندازی کند.

«فقط بخاطر تو»

نمایش خیابانی «فقط بخاطر تو» به کارگردانی مرتضی وکیلیان در محوطه تئاتر شهر تهران روزهای ۱و۲و۳ مهر بعد از نماز مغرب و عشاء اجرا می‌شود.

این نمایش به سبک نقالی توسط نقال و بازی توسط بازیگران اجرا می‌شود. نقال، نقل رستم وسهراب را می‌گوید که: رستم در پی رخش به سمنگان رفت و با تهمینه ازدواج کرد وسهراب از آنها زاده شد و بازیگران بازی می‌کنند. نقال در بین نقل رستم و سهراب به نقل امام حسین (ع) نیز می‌پردازد که امام حسین سفر حج را نیمه کاره رها کرد و به‌طرف کوفه رفت.

ازاین به بعد یک قسمت نقالی رستم وسهراب ویک قسمت نقل امام وحضرت علی اکبر نقالی وبازی می‌شود تا آنجا که سهراب توسط رستم کشته می شود .نمایش تمام می‌شود. ولی بازیگر نقش رستم هنوز گریه می‌کند. او برای سهراب  گریه نمی کند او بیاد علی اکبر امام  حسین گریه می‌کند و...

«در عاشورا»

نمایش محیطی «در عاشورا» به کارگردانی مهدی مقیمی در محوطه تئاتر شهر تهران از ۴ تا ۱۱ مهر اجرا می‌شود.

این نمایش آیینی مذهبی کاری از گروه فرهنگی هنری تئاتر خاک است و با یک گروه پرجمعیت بیش از ۳۰ نفری با شیوه‌ای خاص در اجرا و با استفاده از عناصر تعزیه به اتفاقات و حوادث شهادت امام حسین (ع) در سال ۶۱ هجری قمری بپردازد.

در این نمایش به شهادت جناب حر و شهادت حضرت علی اکبر (ع) و حضرت قاسم (ع) و شهادت حضرت ابوالفضل (ع) و شهادت حضرت علی اصغر(ع) و حضرت امام حسین (ع) و در نهایت به حادثه خرابه شام، شهادت حضرت رقیه (س) اشاره شده است.

این اثر سال‌های قبل برای اجرا به استان‌های مختلف سفر کرده و در موکب بزرگ امام رضا (ع) در کربلا برای زائران امام حسین(ع) نیز اجرا شده است.

تئاتر خاک کربلا ایلام صاحبدلان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر